17. oktoober 2012 kell 21:00

Tööstus. Prototron rahastab kolme prototüübi loomist

Oktoobri teisel nädalal andis prototüüpide loomise rahastaja Prototron üle esimesed finantseeringud. Esimeses voorus otsustas Prototroni ekspertkogu anda töötavate tootenäidiste ehitamiseks toetusi kolmele parimale meeskonnale summas 25 274 eurot.

Tehnopolis tegutseva Prototroni ekspertkogu esimees Priit Alamäe hindas esitatud taotluste taset vägagi kõrgeks.

“Lisaks ideele oli enamik finaliste esitanud selge nägemuse, kellele ja miks seda toodet oleks vaja ja kuidas plaanitakse tulemusteni jõuda. Valiku tegemine ei olnud lihtne,” ütles Alamäe. “Hindasime eelkõige meeskonna tugevust, motivatsiooni ja potentsiaali maailmas läbi lüüa. Valitud projektide puhul olen kindel, et prototüübi valmimine on tugev tõuge ettevõtte edasisele läbilöögivõimele.”

Noortel ideid jagub. Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Robert Kiti sõnul näitas esimene taotlusvoor, et ideid noortel leiutajatel jätkub.

“Loodame, et nendele ideedele käegakatsutava tulemuse andmine viib meid seniolematute toodeteni ning annab hoogu Eesti nutikale ettevõtlussektorile,” lisas Kitt.

“Kõik esitatud ideed olid väärt edasiarendamist. Loodan, et need meeskonnad, kes seekord rahastust ei saanud, jätkavad siiski prototüübi idee viimistlemist. 15. detsembril koguneb ekspertkogu uuesti, et välja valida järgmised rahastamist väärivad prototüübid,” ütles Tallinna Teaduspargi Tehnopol juhatuse liige Pirko Konsa.

Raha saab neli korda aastas. “Prototroni näol on tegu ainulaadse ettevõtmisega Euroopas. Paljudes riikides luuakse innovaatilist intellektuaalset omandit, kuid  nende laiem levik jääb prototüübi puudumise taha. Siin on abiks rahastu, mis leiutajatele väljundi annab,” ütles Siemon Smid Tallinna Tehnikaülikoolist.

Laekunud taotlusi hindasid eksperdid Priit Alamäe Nortalist, Pirko Konsa Tehnopolist, Robert Kitt Swedbankist, Yrjö Ojasaar Publification.com-ist, Andrus Oks Arengufondist, Jaanus Tamm Defendecist ja Siemon Smid Tallinna Tehnikaülikoolist. Taotlusi vaatab ekspertkogu läbi neli korda aastas.

Prototron rahastu eesmärk on anda innovatiivsetele ideele reaalne kuju. Rahastu asutasid Swedbank, Tehnopol ja Tallinna Tehnikaülikool.

 

Mis on mis

Kolm väljavalitut sajast taotlusest

QminderMaksumus: 3100 €Idee: ehitada portatiivne ja nutitelefoniga suhtlev stend, mis aitab inimestel vältida tüütut järjekorras seismist.Stendi abil saab võtta järjekorranumbri ning näha nutiseadmes reaalajas oma kohta järjekorras ilma kohapeal viibimata.

Formula Battery Management SystemMaksumus: 10 534 €Idee: välja töötada akupakk ja aku juhtimissüsteem, mida saab efektiisuse tõstmiseks kasutada näiteks elektrisõidukites, taastuvenergeetikas või valve- ja kontrollsüsteemides.

ShakaMaksumus: 11 640 €Idee: ehitada nutitelefoni audioliidesesse ühendatav tuulemõõtmisseade, mis aitab surfaritel ning  golfimängijatel  saada täpset ilmastikuinfot (sh õhurõhku, õhuniiskust jne).

Hetkel kuum