20. oktoober 2012 kell 13:07

Sõnavahetus Boriss Jeltsini mälestusmärgi teemal

Facebookis puhkes äge sõnavahetus Tallinna Boriss Jeltsinile ausamba püstitamise pooldajate ja vastaste vahel. Ajendiks kunstnik Tiina Tammetalu kriitika Delfis ja saates "Kolmeraudne", kus temaga väitles mälestusmärgi idee algatanud MTÜ nõukogu liige Raivo Vare.

Avaldame Kalle Muuli seinal asuva diskussiooni minimaalselt toimetatud kujul:

Ivo RullKalle, sina kui sõltumatu ajakirjanik peaksid pigem analüüsima, miks Vare nii ebaadekvaatselt esines ja mis värki [suhtekorraldaja Meelis] Kubits ajab. Tammetalu oli tubli!

Tiit PruuliTubli? hüsteeriline kahjuks. Ivo, ütlen omavahel, et Kubits on ilmselt vene agent.

Kalle MuuliSeal on 39 inimest, peaaegu kõik nad on tuntud avaliku elu tegelased, kellest enamik oli 1991 poliitikas või selle lähedal. See tähendab, teadsid hästi, milline oli Jeltsini roll NLiidu lagundamisel ja Eestiga suhetes. Ma ei oska näha neid ühendamas tõesti muud kui see, et nad peavad Jeltsini teenet jäädvustamist vajalikuks. Või mis see muu võiks olla, mis Parekit, Pruulit ja Väljast seoks Jeltsini bareljeefiga?

Ivo RullTiit, milleks erutud? Vaba maa, vaba feissbukk, vaba mõttevahetus. Pole üldse tähtis, kas inimene on kellegi agent, kui ta lihtsalt on Mihkli määratluse kohaselt "limukas". Pane kuju tammetalu soovituse kohaselt Balti jaama ja ongi jokk.

Toomas KümmelMinule jättis ka sita mulje just Vare. 39 inimest arvavad, et Jeltsinile võiks panna.

Ivo Rull39 inimest võivad teha mida tahavad, kui nende vabadus ei piira nt 10 039 inimese vabadust.

Tiit PruuliEi-ei, Ivo, olen päris rahulik, rohkem muigvel. Ise lihtsalt mõtlen, et kui mul on ärialane konkurent, kellest kõik teavad, et ma teda ei salli, siis oleks ju naeruväärne, kui ma igat tema väiksematki sammu ruttan ÄPs või FBs avalikult hukka mõistma. Mõistad? "Limukas" käi vist professiooni kui sellise kohta.

Olav OsolinJeltsinile kui tublile dirigendile sobiks ausammas kuhugi Estonia teatri lähedale... äkki selle takso hääletaja ausamba asemele? Liviko võiks seda sponssida :) Aga kui vene ajast lahtisaamist tähistada, siis tuleks enne püstitada ausammas nimetule soomlasele kui Jeltsinile. Igal eestlasel oli oma kodustatud soomlane, kelle kaudu meie ärimehed, kultuuritegelased jm seltsimehed vaba maailma nuusutamas käisid ja kes neile mitte ainult mikrolaineahju ei ostnud, vaid õpetasid ka äritegemise ja juhtimise ABCd. Jeltsini ausammast ma Toompeale ei tahaks, eriti veel Neizvestnõi koopiat, aga nimetule soomlasele annetaks küll. Ilma naljata.

Toomas KümmelIlmselt palju rohkem arvab, et pole mõtet. Pagan võtaks, kas [Džohhar] Dudajevi teened on väiksemad? Kas Jeltsin tegi seda omakasupüüdmatult või sundis teda sel hetkel seda tegema täpne poliitiline arvestus? Kas Dudajevit sundis midagi, mitte laskma putši päevil sõjaväe transpordilennukeid Tartu lennuväljale maanduma? Kumb siis omakasupüüdmatumalt käitus? Aga Jeltsin alustas Tšetšeenia sõda, sest see oli talle sel hetkel poliitliselt kasulik. Jeltsin lasi ära tappa Dudajevi. Jeltsin tõi Putini võimule. Ma ei nõua Dudajevile mälestussammast Toompeale ega isegi Toomele, aga lõpetage palun see Jeltsini jama ära. Kirjutage mälestusi ja kiitke teda palju tahate.

Ivo RullMul Kubitsast kama, ma tõesti ei positsioneeri ennast temaga konkurendiks, võtku raha kellelt tahes ja olgu rahul, mul oma rida ajada. Sinust on küll antud kaasuses raske aru saada.

Aarne VeedlaKubits kui limukas. Mintussov kui limukas. Surkov kui limukas. Putin kui limukas. Kõik on õige.

Kalle MuuliLihtsalt täpsustuseks: see ei ole kuju ega ausammas, vaid bareljeef, millest jutt käib.

Mart JuurEks Vare kui eluaeg ülemusena töötanud isik läheb närvi kui talle vasta räägitakse.

Ivo RullSeda lihtsam oleks see paigutada Balti jaama seinale, Pruuli esitleb samas ka mõnda raamatut, mida Varel hiljem võimalik deklameerida.

Mart JuurVanasti veneaegsetes korterites oli sageli wc-uksel pissiv poiss, see taies kvalifitseerub ka bareljeefi ehk monumentaalkunstina.

Mart JuurBalti jaama võiks kohe hulgim monumente püstitada. Ma tahaks ntx näha herolilist gruppi "rublatehing".

Toomas KümmelJa kui väga on vaja ja kuidagi ei saa ilma Jeltsinita, siis nimetage näiteks mõni Liviko viinamark Jeltsiniks või endine Balti laevastiku maja Jeltsini nimeliseks või pangu uuele jäälõhkujale nimeks Boriss. On ju palju võimalusi. Täiesti selge, et sellest bareljeefi ideest Toompeal tuleb ainult jama. Sellest Moskva patriarhaadi võimu sümbolist ei saa kuidagi niigi lahti ja nüüd Jeltsin ka veel! Ning ajaloolise perspektiivi seisukohalt tasub tähele pana, et mitte ühegi Vene alitseja ausammas Eesti pinnal ei ole veel püsti jäänud.

Ivo RullMart, rublatehingu mainimine on teema, mille puhul Pruuli peab pikka viha, mõistad? Ära seda teemat feissbukis või ärapanijas parem puuduta.

Tiit RiisaloHakkab samba jama jälle peale, see ei lõpe hästi.

Mart JuurAi kurja! Siis läks küll keffasti. Ja ma just mõtsin, et kompa võiks olla umbes nigu Šiškini kolmel karul, aind karude asemel Strandberg, Pruuli ja Kivimägi istuks rublakottide otsas.

Ivo RullOlen juba propageerinud, et Tallinnas võiks olla kõrts "Borka juures". Kuna nii Balti jaama resto kui Leedo kohvik (endine Wimbledon) pole just menukohad, võiksid nad sellele mõelda, tõsiselt.

Mart JuurToome Tartust Vjatško ja Meelise kuju Talna ja paneme Stenbocki maja ette.

Ivo RullKurja ja kadeda konkurendina teen ettepaneku piirduda esmalt Kubitsa bareljeefiga. See võiks olla tehtud Tere piimapakkidest ja Kalevi kommipaberitest ning paigutada tuleks see mõnele Annuse tomi või Preatoni rajatud hoonele.

Olav OsolinKui oleks bareljeef "Jeltsin rjumotškaga" vms, siis võiks kujundada traditsiooni, kus südaööl võivad napsitajad öelda, et nüüd on pidu sealmaal, et "lähme lööme Jeltsiniga kokku!", mis oleks iseenesest naljakas ja sellest võiks tõesti luua omanäolise atraktsiooni. Aga niisama miski vene mehe metalliplärakas kenale Toompea seinale oleks küll üsna mage idee :)

Indrek KuusIga kuju saab ju alati maha võtta! Aga Vare ja teised võiks teha omale Jeltsini pildiga särgid ja maha rahuneda.

Kalle MuuliPüüdsin Ivo palvel analüüsida MTÜ Mälestuse Initsiatiiv motiive, aga ei suuda neil 39 inimesel leida tõesti muud seost kui see ja ainult see ettevõtmine. Postitan siia need nimed, et igaüks saaks ise hinnata. Initsiatiivgrupiga on liitunud Raivo Vare, Igor Gräzin, Tiit Pruuli, Marju Lauristin, Marko Mihkelson, Jüri Kraft, Matti Päts, Vladimir Juškin, Rein Veidemann, Ülo Kaevats, Vaino Väljas, Jüri Käo, Andrus Saar, Märt Vooglaid, Arnold Rüütel, Sulev Loo, David Vseviov, Jaan Elken, Jüri Raidla, Hannes Tamjärv, Mark Soosaar, Olari Taal, Aare Tark, Hanon Barabaner, Fjodor Berman, Rein Kilk, Indrek Neivelt, Heiki Ahonen, Priit Haller, Urmas Sõõrumaa, Jaan Toots, Pavel Makarov, Vjatšeslav Leedo, Kalle Klandorf, Juhan Kivirähk, Neinar Seli, Lagle Parek, Peeter Pere ja Meelis Kubits.

Ivo RullKalle, see oli küll vanameistri poolt äge analüüs! kohe postitan 101 riigikogu liikme nimed, et öelda ära kogu tõde meie poliitikast.

Kalle MuuliMilline siis Sinu analüüs on?

Ivo RullVt riigikogu.ee/liikmed vmt.

Mart JuurSuva tegelt, mis me ikka uurime ja puurime. Ootame ära Tallinna linnapea arvamuse. Nigu Edgar ütleb, nii saab olema.

Kalle MuuliIvo, riigikogu saadikurühm ühendavad parteiline kuuluvus, partei põhikirjad, programmid ja sajad muud asjad. Aga siin?

Olav OsolinMart paneb alati otsuse projekti kohe lauale – kirjuta vaid alla! Väga mõistlik.

Ivo RullOlen tegelt selle 39 kohta avaldanud varasemalt arvamust ühes listis. Järeldus oli, et pooled on n-ö naiivsed (venelastele kasulikud idioodid) ja pooled pragmaatikud, kes tahavad venelastega mingit äri või muud suhet ajada. Ning pruuli osava suhtekorraldajana dirigeerib. Otsusta ise, millisesse leeri sina kuulud.

Olav OsolinKalle, selliste ideede puhul vaatavad idee autorid enamasti, kelle allkirju oleks vaja ja siis neilt neid ka palutakse + need, kes niisama koridoris vastu tulevad. Aga ma täitsa usun, et Varele jt kodanikele, kes tol äraval ajal Toompeal olid, oli Jeltsini saabumine nagu taevane ilmutus ning seepärast nende tahe siiras.

Aarne VeedlaPutin lihtsalt tuli Nainale vastu, et vanamemmel on õigus mehe jäädvustamisele Balti riikides, sellest see siblimine Leedus, nüüd ka Eestis. 90-91 Jeltsin meile midagi paha teinud, ikka vastupidi. Kuid Kremli PR-tegelaste hüpplemine siin Eestis ajab südame pahaks. Kuradi Kremli sõnumitooja!

Kalle MuuliKui poleks Lauristini, Tarka, Vseviovi, Kivirähki ja paljusid teisi, kes pole ei idioodid ega ärimehed, siis võiks ju Su juttu tõsiselt võtta, aga neid nimesid vaadates pean ma seda lahmimiseks. Sa teed paljudele tublidele ja ausatele inimestele nende 39 seast ülekohut, kui liigitad neid kas idiootideks või omakasupüüdlikeks ärikateks.

Viktoria KorpanErinevalt riigikogust on need 39 vabatahtlikult koos, nagu ma aru saan.

Tiit PruuliEi tea, kas Sa, Ivo, tead, milline Jeltsini positsioon ametliku Venemaa silmis on? Pragmaatiliselt mõeldes peaks inimesed, kes Venes äri tahavad ajada, sellest asjast küll eemale hoidma. Ja mis motiividel mina Sinu arvates dirigeerima peaks, naljamees?

Ivo RullKalle, puudutan ehk sulle pisut ebameeldivat teemat, aga Lauristin tegi mulle veel 1987. aastal ettepaneku komparteisse astuda. Jätkus mõistust keelduda ning pärast seda pean Marjut suurepäraseks sotsiaalteadlaseks, ent keskpäraseks poliitikuks. Tark on vist see advokaat, kes klassifitseerub suhtekorraldajatega samasse kategooriasse? Vseviov on intelligentene ajaloolane, kes erinevatel ajalooperioodidel on osanud oma maailmavaadet paindlikult korrigeerida. Vanemast vennast Kivirähust ei saa väga tõsiselt rääkida pärast tema arvamust, et 2007 pronkisöö korraldas tegelikult Ansip & co. Kõik eelnev on mõistagi utreeritud ja ühekülgne, ent siiski.

Aarne VeedlaSee on küll naiivsus. Lähimat inimest kui Tatjana Jumaševa annab Putinile otsida. Ta on talle surmani võlgu oma presidendi koha eest. Jumaševa väimees miljardär Deripaska mängib ka Putini rahakotti (näiteks Karl Vaino lapselaps sai koha Putini juurde tänu temale). Nii et Jeltsini "perekond" (Jumaševa, Jumašev, Deripaska, Vološin, Abramovitš) mängivad õukonnas esimest viiulit edasi.

Ivo RullTiit, tean, et vene elu sügavamalt tundvad inimesed on sulle rääkinud ning avaldanud imestust, et jaurad Jeltsin siinmail pronski valamisega. Aga eks meil kõigil ole oma kiiksud ja olgu sinu oma siis see bareljeef :-)

Kalle MuuliIvo, Jeltsin on Kremlis põlu all. Putin talle küll bareljeefi ei ole pannud ega pane. Seepärast ei maksa ka ajada juttu, et Jeltsini mälestamine aitab kellelgi Venemaaga äri ajada. See ei ole tõsine.

Toomas KümmelMis siin imelikku on, ikka tehakse nii, et väike grupp inimesi mtleb välja mõne triki, kuidas oma huvi laiendamisele katet teha. Siis küsitakse veel allkirju lisaks, kelle nimed tunduvad "seksikad" ehk idee müüakse maha.

Ivo RullKalle, paned nüüd kellegi teise jutu minu suhu. Kõik, mida öelnud olen, on see, et asja ei tehtaks avalikkuse tahte vastu avalikku linnaruumi. Kui Pruuli tahab panna bareljeefi Balti jaama või Leedo oma parklasse, andku minna. Ja küsigu Kubits neil sellle asja ajamise eest niipalju pappi, kui nad välja pritsida raatsivad :-)

Aarne VeedlaSee siiski pole täpne. Just pani - terve kolaka monumendi Jekaterinburgi.

Toomas KümmelKalle, kas sa mängid sinisilma, ei ole võimalik et sa ei tea - Venemaal Vova haibib tasapisi juba tükk aega Jeltsinit. Stalin ei läinud läbi, Gorba on täiesti välistatud. Aga keda siis Vova propaganda peaks haipima, Brežnevit vä? Mõtle ikka oma peaga pisut!

Kalle MuuliEi pane, Ivo. Sa ise siinsamas kirjutasid, et pooled on ärimehed, kellel Jeltsini mälestamine aitaks Venemaal äri ajada. Kuidas praeguses Kremlis põlatud Jeltsin sellele kaasa aitaks?

Toomas KümmelKalle, mis see transiidimeeste eelmine taoline üritus oligi - Nevski katedraali valgustus ja kellad vist? Aita mälu värskendada!

Aarne VeedlaNagu aru saan, koopia tuleb Võšgorodi...

Kalle MuuliPutin süüdistab Jeltsinit 20.sajandi suurimas geopoliitilises katastroofis. Ei enamas ega vähemas.

Aarne VeedlaTa süüdistab Gorbatšovi, see on ametlik versioon.

Toomas KümmelGorbat süüdistab, mitte Jeltsinit...

Kalle MuuliMõlemat. Gorbat ka, see on tõsi.

Aarne VeedlaKui midagi Jeltsini ajast kritiseeritakse, siis kasutatakse väljendit " lihhie devjanostõe", Jeltsini nime Putin siia kunagi ei too, kuna ta on Jeltsini tütre Tatjana Jumaševa isiklik sõber.

Ivo RullVõtaks siis kammajaa kokku: tark ei torma ning juba ainuüksi siikohal idee ümber tekkinud arutelu näitab, et mõistlik oleks asi panna stand by peale. Jeltsini bareljeefi pooldajad Pruuli ja Muuli ise tõid esile, et see aktsioon Venemaaga suhteid parandada ei aita. Ja küllap nad tunnetasid ka oma närvirakkudega, et eestlaste vahelisi suhteid aitab see aktsioon rikkuda küll.

Tiit PruuliKremnoloog Veedla, Deripaska pole abielus Jumaševa tütrega, vaid tema teise (eelmise) mehe tütrega. Too on oligarh, keda pigem on seostatud Berezovskiga, kes pole just Putini suurim sõber. Aga lõpuks on see kõik antud seikukohast üsna vähetähtis. Minu motiiv ses asjas on Jeltsin paar konkreetset sammu. Tegu pole ei taevase ilmutuse ega erahuviga. Bareljeefi, kui sellist tänumärgina pooldan, tema Toompeale paigutamise seadsin kahtluse alla MTÜ esimesel koosolekul okupatisoonimuuseumis. Igatahes kirge ja draamat on siis terve raamatu või näitemängu jagu. Või följetoni jagu, Ivo, võtad ette?

Toomas KümmelFöljetoni toetan!

Ivo RullMiks mitte, kas avaldad oma ajakirjas?

Tiit PruuliEi, ajakiri on mul väärtkirjanduse jaoks, las Juur deklameerib, kolme karu avamisel.

Ivo RullMiks sa siis plõksid, mees, mine parem magama.

Tiit PruuliJust plaanisin arvutit kinni panna, aga mõtlesin, et ütleks Sulle veel midagi tark. Ei tule praegu keelele, hääd ööd.

Ivo RullKui oleksime Skype'is saadaks sulle lõpetuseks selle kaisukaru emotikoni :-)

Aarne VeedlaDeripaska on tõesti abielus Polina Jumaševaga, kes on Valetin Jumaševi tütar esimest abielust, kui usun et perekonnas sellest numbrit ei tehta :) Deripaska on ametlik Kremli oligarh, kes avalikult, üldsuse ees on Putinile kinnitanud, et kui vaja annab oma vara riigile.

Autor: 1706-aripaev

Hetkel kuum