12. november 2012 kell 21:00

Euroopa Berlusconi probleem

Silvio Berlusconi, Itaalia kolmekordne peaminister ja viimase kahe aastakümne juhtiv poliitik, mõisteti nüüd 4 aastaks vangi. Karistust vähendati ühele aastale. Kuid vähesed inimesed Itaalias või Euroopas usuvad, et Berlusconi tuhmub lähiajal poliitikast. Alles äsja ta teatas kavatsusest jääda poliitikasse, kuigi ei kandideeri peaministriks neljandat korda.

Mis iganes rolli Berlusconi ka ei valiks, ei saa see olema marginaalne. Ta ei pruugi küll tahta olla kuningas, kuid ta võib kindlasti olla kuninga looja, omades Itaalia suurimat meediagruppi Mediaset. Ja arvestades tema põhjatud populaarsusreitingut, võib ta mängida wild card toetada euroskeptikuid ja valitsusvastaseid seisukohti, püüdes tuua alla peaminister Mario Monti tehnokraatlikku valitsust. Monti valitsus võttis Berlusconilt ohjad üle novembris 2011.Samal ajal olid Itaalia ja Euroopa ohtlikult lähedal kollapsile: Berlusconi valitsus oli lõhestunud, kuidas alandada laenude teenindamise kulusid. Siseriiklik poliitiline ummikseis ning Berlusconi võimetus hõlvata Saksamaad ja Prantsusmaad lõppes spiraalina kasvavate refinantseerimiskuludega. Monti valitsus on taastanud turu usalduse ja Itaalia rahvusvahelise tõsiseltvõetavuse, kuid üldpilt on jäänud hapraks.IMFi hinnangul jääb Itaalia majandus ka tuleval aastal langusesse ning tööpuudus kasvab. Vastus Itaalia majandusprobleemidele ei ole aga väljumine euroalalt ja naasmine paindliku rahvusvaluuta juurde, nagu paneb ette Berlusconi. See on lubanud varem tõsta konkurentsivõimet vastutustundetu devalveerimisega.

Itaalia peab õppima, kuidas elada euroga ja euroalal. See tähendab tootlikkuse kasvu ja innovatsiooni toetavate poliitkate toetamist, mitte devalveerimist. Stabiilne, kompetentne ja vastutustundlik valitsus koos parlamendienamusega on hädavajalik, et jätkata, mida Monti valitsus on alustanud.Kuigi endiselt on tõenäoline suhteliselt mahe üleminek, võib määramatus juhtida reformiteelt kõrvale. Eriti ebakindlus, kas Itaalia suudab üle minna tehnokraatlikult valitsuselt normaalsele. Sellest vaatevinklist ei ole Berlusconi seisukohad heaks uudiseks euroalale.Väiksemgi vihje, et Itaalia võib lukustuda taas poliitilisse ummikusse, paneb turud kahtlema, kas Itaalia hoiab kinni eelarve konsolideerimise kavast, seades nii ohtu riigi võimekuse võlgu refinantseerida. Võlga, mis on euroala suurim 2 triljonit eurot ja120% SKPst. See tähendab, et Itaaliat saab aidata, aga mitte päästa.

© Project Syndicate

Hetkel kuum