22. november 2012 kell 21:00

Eesti-Iiri maavõistlus börsifirma riismetel

Metro Baltic Horizons, mille aktsia väärtusest on alles vaid kübeke, oli alles tänavu suvel ometigi väärt maavõistlust, kus Eesti ja Iirimaa investorid ristasid “piigid” ettevõtte ülevõtmiseks. Võidu saavutasid iirlased.

2005. aasta lõpus tutvustab isa-poja Madis ja Mart Habakuke kontrollitava kinnisvaraäriga seotud Iirimaa investor James Kenny neile Londoni börsi alternatiivturul registreeritud kinnisvaraettevõtteid ning pakub välja, et võiks uurida, kas potentsiaalsetel investoritel oleks huvi ka Baltimaade ja Peterburi kinnisvara vastu. “Umbes pool aastat kulus idee analüüsimisele, testimisele ja edasiarendamisele. 2006. aasta kevadel hakkasime otsima emissiooni korraldajat. Rääkisime umbes kümne firmaga ning saime julgustavat tagasisidet,” meenutab Mart Habakuk.

Raha kaasamiseks mindi börsile. Sügisel 2006 algab Metro Baltic Horizonsi aktsiate pakkumine ning detsembris noteeritaksegi äsja asutatud ettevõte Londoni börsi alternatiivturul. Emissiooni mahuks kujuneb 26,2 miljonit Inglise naela ehk vanas rahas pisut üle 600 miljoni krooni. Kuna emissiooni eestvedajad on eestlased ja iirlased, märgivad ka aktsiaid enim just nemad. Näiteks Habakukkede Metro Capital Management ja ettevõttega seotud isikud saavad 15% börsifirma omanikeks.

2007. aastal, mil Balti majandus ja eriti kinnisvaraäri õitseb, ostetakse Horizonsi portfelli mõne kuuga neli kinnistut Tallinnas, Riias ja Peterburis. Kõigi ostudega seoses on suurejoonelised arendamisplaanid.

Horizonsi investeeringute juht on Habakukkede ja veel mitme Eesti ärimehe kontrollitav Metro Capital Management koos tütarfirmaga. Ka iirlane Kenny on kambas, alguses Metro Capitali juhatuses ja hiljem nõukogus. Börsile viidud Horizonsi juhatusse värvatakse neli inimest, neist kaks on laitmatu renomeega Eesti tippjuhid Gunnar Okk ja Kristel Meos.

Lisaks neile kaasatakse juhtkonda Mani saarel kümnete ettevõtete juhtkonda kuuluv Robin James ja mitmete kinnisvaraettevõtete konsultandina tegutsenud Stuart McDonald. Kriisi tipphetkel jääb aga juhtkond kaheliikmeliseks, kuna ettevõttest lahkub muude töökohustuste tõttu Põhjamaade Investeerimispanga asepresident Okk, McDonald kahjuks sureb.

Iirlased haaravad juhtohjad. Novembris 2010 seavad kaks Iiri ettevõtjat, Ronan Reid ja Brendan Murphy, üles oma kandidatuuri Horizonsi juhtkonnaga liitumiseks, väites end esindavat umbest kolmandikku Horizonsist omavaid Iirimaa aktsionäre. Mani saarel piisab juhtkonna vahetamiseks ka juhtkonna enda otsusest. Eelmise aasta kevadeks on kogu kontroll ettevõtte juhtimise üle läinud uutele juhtidele ning endised juhid on kas tagasi kutsutud või tagasi astuma sunnitud. Suvel lõpetavad Horizonsi uued juhid lepingu ka investeerimisjuhi Metro Capital Managementiga.

Mart Habakuk meenutab, et Horizons on juhtkonnavahetuse järel 2010. aastal kriisist räsida saanud, kuid täiesti elujõulise kinnisvaraportfelli puhasväärtus ulatub 12,5 miljoni euroni. Kui 2011. aasta alguses realiseeritakse osalus Metro Plazas kopsaka kahjumiga, kukub ka allesjäänud varade puhasväärtus aasta lõpuks 4,5 miljonile eurole – püstloodis langus kergelt tõusval turul.

Eestlased teevad väljaostupakkumise. “Päästmaks mis päästa annab, tegime Metro Capital Managementi ja partneriga tänavu suvel väljaostupakkumise 100% Horizonsi aktsiatele,” räägib Mart Habakuk. Ülevõtmist toetab SEB, kelle pensionifond on üks Horizonsi investoritest. Et kaitsta oma positsioone, omandavad aga ettevõtte iirlastest juhtkond ja temaga seotud isikud samal ajal ülevõtmispakkumise hinnast kõrgemal tasemel aktsiakoguse, mis on piisav, et kindlustada täielik kontroll nii Horizonsi juhtkonna kui ka aktsionäride tasemel. “Meie ülevõtmispakkumine oli sellega edukalt tõrjutud,” nendib Habakuk.

Viimastel kuudel on kohtutäiturid realiseerinud Horizonsi kolmest allesjäänud kinnisvarast kaks. Ainsana alles jäänud Peterburis asuva kinnisvara saatus on ebaselge. Horizons kuulub praegu enam kui 50% ulatuses Iirimaa investoritele, eestlaste käes on vähemusosalus. Ka juhatusest on eestlased välja tõrjutud. Kinnisvaraettevõtte tegevus on päädinud erakordse ja mahuka kohtuvaidlusega Mani saarel, kus iirlased hagevad ettevõtte eksjuhte ja endist investeeringute juhti Metro Capital Managementi pea 27 miljoni eurose nõudega.

Habakuke sõnul on Horizons eksjuhtide vastu püsti pandud hagile kulutanud juba üle miljoni euro ja kui vaidlus pole ettevõttele edukas, võib ees oodata pankrot. Horizonsi praegune juht Ronan Reid keeldus kohtuasjale kulutatud summat avalikustamast. “Minu kui ettevõtte juhi huvi on saada kahju tekitajatelt tagasi investorite raha,” lausub Reid.

Investorite hulgas SEB II samba pensionifond

Metro Baltic Horizonsi üks aktsionäridest on SEB Panga II samba Progressiivne pensionifond, kes on aga pidanud investeeringu pea 17kordselt alla hindama.Ligi 900 000eurose investeeringu turuväärtuseks on tänavu septembri lõpu seisuga märgitud vaid 51 000 eurot. Allahinnatuna moodustab investeering vaid 0,02% fondi puhasväärtusest.“Ettevõtte endise juhtkonna vastu suunatud süüdistuste kohta ei soovi me arvamust avaldada, kuna asja arutab kohus,” ütles SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing.Horizonsi investeeringu kohta SEB Progressiivses pensionifondis nentis Kunsing, et kinnisvaraarendusega tegelenud ettevõte sattus 2008. aasta kriisi ajal raskustesse ning ei ole neist siiani välja tulnud. “Tegemist on ebalikviidse investeeringuga,” märkis Kunsing.Kui Metro Baltic Horizons majandusbuumi ajal Londoni börsi lisanimekirjas noteeriti, panustas ka toonane Hansapank ettevõttesse oma privaatpanganduse klientide raha.Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask vahendas nüüd, et panga varahalduse juhitavatest portfellidest on Metro Baltic Horizonsi aktsiad juba varem välja müüdud, välja arvatud klientidel, kes ei soovinud neid aktsiaid müüa.

 

Mis on mis

Metro Baltic Horizons Plc 2006. aastal Londoni börsi alternatiivturul noteeritud kinnisvaraarendaja, kes investeeris 2007. aastal kokku nelja kinnisvaraprojekti Tallinnas, Riias ja Peterburis.Aktsionärideks on ettevõtte kodulehel märgitud erinevad esindajakontod. Äripäeva andmetel kuulub üle 50% ettevõttest Iirimaa investoritele, Eesti investorid on vähemusomanikud.Ettevõtte juhid on praegu iirlased Ronan Reid, Brendan Mu­phy ja Tim Crowley.Metro Capital Management AS on kinnisvaraarenduse ja juhtimisteenuse osutamisega tegelev ettevõte, mis asutati 2001. aastal. Suuremad omanikud on Madis Habakuk, Mart Habakuk, Sulo Nigul ja Arle Mölder. Juhatuse liikmed on Mart Habakuk, Ain Kivisaar ja Sulo Nigul.2011. aastal teenis ettevõte 274 000 eurot kasumit, tulu põhitegevusest oli 1,1 miljonit eurot.Madis Habakuk on Estonian Business Schooli asutaja ja omanik, poeg Mart on nõukogus.Viimases Äripäeva Rikaste TOPis oli Madis Habakuk 99. kohal 22,9 miljoni eurose varaga.

 

Investeeringud

  Metro Baltic Horizonsi hapud investeeringud

TallinnÄrimaja Viru väljakulHorizons soetas Metro Plaza kinnistut omanud firma enamusosaluse 2007. aasta juunis. Aastatel 2010 ja 2011 müüs Horizons oma osaluse kahes osas Leedu kinnisvarafondile kokku 5,1 miljoni euro eest, teenides projektiga 5,6 miljonit eurot kahjumit. Tegemist oli ainsa projektiga, mis vastavalt arendusplaanile valmis ehitati. Seda valusam oli suurepärase asukohaga ärimaja realiseerimisega suurde kahjumisse jääda.

Kinnistu Pirita tee 26 Kinnistu enamusosaluse soetas Horizons 2007. aasta augustis umbes 3,1 miljoni euroga. Kortermaja ja hotelli arendamise maksumuseks kavandati 26 miljonit eurot, kuid arendus ei realiseerunud ja kinnistu seisab tühjana.Võlausaldaja UniCredit Banki nõudel oli kinnistu tänavu suvel sundmüügis. Kinnistu omanikuks sai juulis kahele Venemaa ettevõtjale kuuluv firma Pirita Real Estate OÜ, septembris aga OÜ Pirita Apartments, kus vähemusosalus on Venemaa ettevõtjatel, enamusosalus aga on peidus advokaadibüroo Kaevando & Partnerid OÜ nimel.

RiiaKinnistu Krasta tänaval Riia kesklinna lähedal asuva kinnisvara enamusosaluse soetas Horizons 2007. aasta juunis 10,8 miljoni euro eest ja investeeris täiendavalt 0,9 miljonit eurot. Plaanis oli ärikeskuse arendusse investeerida üle 100 miljoni euro. Tegudeni ei jõutud. Maksejõuetuse tõttu läks kinnistu eelmisel aastal võlausaldajate kätte ja Horizonsi 11,7 miljoni eurone investeering läks tühja.

PeterburiKinnistu Petrogratski piirkonnasAinus Horizonsi arendusprojekt, mis on veel alles, kuigi allahinnatult ja ooteseisundis. Horizons ostis kinnstu 2007. aasta mais umbes 12,5 miljoni euro eest. Ärimaja arendamiseks kavandas Horizons 75 miljoni eurost investeeringut. Kui 2010. aasta lõpus hinnati vara 11,1 miljonile eurole, siis eelmisel aasta hinnati vara alla 6,2 miljonile eurole, kuna projekti arendamine on rahaliste raskuste tõttu ebakindel.

Hetkel kuum