Indrek Kald • 29. november 2012 kell 14:09

Ilves: Eesti poliitikas saab kaevikusõda veel vältida

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul saab praegu veel vältida pikka kaevikusõda erakondade ja vabakonna vahel

Ebaõnnestumise korral kaotaksid kõik, mitte ainult koalitsioon, ütles ta tänasel kohtumisel riigikogu fraktsioonide esimeestega.

Rahulolematus ja umbusk ühiskonnas on presidendi sõnul tugevam kui ehk tajutakse. "Inimeste murede ja ettepanekute eiramine kahjustab kogu Eestit. Riigivalitsemise aususe ja avatuse eest tuleb võidelda kõikidel ühiselt, see ei ole ainult ühe erakonna või ainult koalitsiooni teema. Praegu on võimalus vigu heastada ja mis kõige olulisem: muuta inimeste hääl kaalukamaks. Me peame muutma Eesti demokraatia konkurentsitihedamaks, ausamaks, läbipaistvamaks," märkis Ilves.

Riigipea kohtumisel Kaia Iva (Isamaa ja Res Publica Liit), Kadri Simsoni (Keskerakond), Jaanus Tamkivi (Reformierakond), Sven Mikseri (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) ja fraktsioonide mittekuuluvate saadikute esindaja Rainer Vakraga oli üheks peateemaks nn Jääkeldri algatuse tulemuslikkuse kindlustamine.

Presidendi kinnitusel käib Eesti Koostöö Kogus töö ühisloomekeskkonna ehitamisel. Jaanuari jooksul võimaldatakse ettepanekuid esitada, seejärel lisavad eksperdid ettepanekutele mõjuanalüüsi, siis saab pidada avalikud koosolekud ja märtsi lõpuks esitatakse ettepanekud riigikogule," andis Ilves ülevaate.

"Siit minu palve suhtuda algatusse tõsiselt, ühtlasi palun ka erakondadel endil esitada ühisloomekeskkonnas ettepanekuid," ütles Ilves. Tema sõnul on praegu aega, mil saab pikka kaevikusõda erakondade ja vabakonna vahel vältida, ebaõnnestumise korral kaotaksid kõik, mitte ainult koalitsioon.

Riigipea sõnul on praeguseks tehtud hulk sisukaid ettepanekuid. Ka enne ühisloomekeskkonna avamist Eesti Koostöö Kogule või presidendi kantseleisse saabunud ettepanekud sisestatakse 1. jaanuaril avatavasse ühisloomekeskkonda. Ühisloomekeskkonnas ettepanekute esitamisele ja nende läbiarutamisele järgnevad avalikud arutelud ja üldise toetuse pälvinud ettepanekute esitamine riigikogule.

Kohtumisel kõneldi riigipea korraldatud vabakonna esindajate, parlamendierakondade ja poliitika-ekspertide 21. novembri kohtumisele järgnenud sammudest, et kõiki huvilisi kaasates töötadakevadeks välja ettepanekud muudatusteks järgmistes valdkondades:

erakondade rahastamise ausus ja kontrollitavus, sealhulgas rahavõimu mõju kahandamine poliitilises otsuseprotsessis;erakondadevahelise ja -sisese konkurentsi ausus ja elavus;valija hääle kaalukus valimistulemuse otsustamisel;kodanike aus kaasatus ja laialdasem osalemine poliitilises protsessis valimistevahelisel ajal;ühiskondliku ruumi (sund)politiseerimise ja -parteistamise pidurdamine.

Hetkel kuum