5. detsember 2012 kell 21:00

KUIDAS vältida turunduses klišeesid

Kas teate, kui keeruline on kirjutada head reklaam- või turundusteksti? Kui olete seda kunagi tegema pidanud, siis kindlasti teate. Ja teate sedagi, mis on sellise teksti kirjutaja kõige ohtlikum lõks – muidugi, takerduda klišeedesse!

Kuna ma ise puutun päevast päeva kokku turismiturundusega, on minu “lemmikklišeed” pärit sealt. Need on laused, mis midagi ei ütle, ja fraasid, mis midagi juurde ei anna, aga mida ma ometi kasutan:

... spaa on just see õige koht, kuhu tulla argiväsimust ja sügishallust peletama. Meie männimetsad on alati rohelised ning vee- ja saunakeskuses temperatuur algab +30 kraadist.

... pakub unustusse viivat puhkust kas üksi või kaaslastega. ... on mõnus maandada tööpingeid, veeta kena nädalalõpp ning puhata koos perega. Naudi lõõgastavaid hoolitsusi või turguta end sauna- ja veekeskuses, kvaliteetaeg on igal juhul garanteeritud.

Tule ... spaasse nautima eestimaist sügist ... Tule kas pere või sõpradega või hoopis kallimaga kahekesi. Meie juures tunnevad end imeliselt igas vanuses külalised. Võid sukelduda vee- ja saunamõnudesse või võtta aja maha wellness-keskuses – harmooniline meeleolu on igal juhul garanteeritud!

Põhilised spaaklišeed saite siit kenasti kätte: tule kellega iganes, ole kui vana tahes, mõnu on garanteeritud. Kohustusliku elemendina kuuluvad spaad iseloomustavasse teksti sõnad lõõgastav, aeg maha, nautima, argiväsimus, rutiin, peletama, turgutama, pinged, maandama.Väga harva kohtan spaatekste, mis mind millegagi üllatavad. Kas tõesti pole meil, turundusinimestel, samade sõnade erineval moel rittaladumisest veel küllalt? Turunduse põhitõde on ju “Eristu või sure”, seda peaks silmas pidama ka tekste koostades. Tõsi, mõni hea näide tuleb ka meelde. Olgu need spaad nimepidi nimetatud:Saaremaa sügis on eriline – vahel näitab oma mahedat ilmet, vahel räsib meretuultega, mõnikord aga on nii naerusuine, et seda lihtsalt peab vaatama tulema. GOSPA majas – võite kindel olla – on alati soe ja hubane. Küünlasära, maitseelamused restoranis ning loomulikult pärl spaakeskus, kus iga hoolitsus on kui taevalik lõõgastus kehale.

Olgu, lõpp kiskus “taevalikult lõõgastavaks”, aga algus oli suurepärane. Jah, ma tahan seda eriliselt naerusuist sügist näha!

Kutsume kõiki tervist parandama Pärnusse, ravispaahotelli Tervis, kus hiljuti avati luksuslikus uues kuues renoveeritud vesi-mudaravila. Teada-tuntud fakt, et vesi, muda ja värske õhk aitavad kõikide tõbede vastu, tuleb omal nahal järele proovida. Tule ja naudi uudseid protseduure, puhka kenas toas ning avasta Tervise võlud!

Tervis laob oma trumbi kohe letti – kui on vesimudaravila, siis on vesimudaravila ja sellest tuleb ka rääkida. See on teistmoodi ja jääb meelde! Aga siia on sisse hiilinud natuke teistlaadi klišee – sõna “kutsub” on üks ülekasutatumaid sõnu turismitekstides üldse, võrreldav on veel vaid ainult “põgenema”. Veel hullem on “avastama” – avastada saab tõesti praktiliselt kõike Ameerikast oma sisemise hiinlaseni!

Väga palju kohtab turismiklišeesid päikesereiside müügikampaaniates. Millised on sihtkohad, polegi eriti tähtis – peaasi, et kohustuslik põgenemis- või põrutamismoment oleks esindatud ja akud laetud:

Vara saabunud talveilmad teevad meele mustaks? Siis põgene siit sooja päikese alla, et algavaks jõulutralliks jume peale ja energia keresse saada.

Kui /–/ on viinud endaga viimsegi energia, on aeg pakkida kohver ja sõita päikese alla akusid laadima. Reisikorraldaja ... pakub kõikidele soojalembelistele võimalust põrutada soojale maale palju soodsamalt.

Omaette žanr on sihtkoha tutvustused. Kui isegi see on kirjutatud nii, et see võiks käia praktiliselt iga riigi kohta maailmas, on asi halvasti. Enamasti veendakse neis igas vanuses lugejat, et tegevusetuse all pole vaja kannatada. Kui eriti hästi läheb, pakutakse midagi põnevat nii kõige pisematele kui ka suurematele pereliikmetele:

... on ideaalne talvepuhkuse paik, pakkudes meelepärast tegevust igas eas inimestele. Siin leidub igale maitsele sportimisvõimalusi ja teemaparke, ööklubisid ja baare, kauneid randu ja lummavat loodust. /–/ Laiad liivarannad lausa kutsuvad rannamõnusid proovima.

Otsapidi jõudsime siit klišeedeni, mis turismist väljapoole ulatuvad ja õigupoolest peaaegu kõikjale sobivad – ka kõige nõudlikumale kliendile või kogu perele, nii päris algajatele kui ka juba kogenud suusahuntidele, nii rannapuhkuseks kui ka kultuurinautlejatele.Et mäng aus oleks, pean üles tunnistama, et enamik ülal näiteks toodud tekste on ühel või teisel ajahetkel mu enda arvutiekraanilt üle libisenud ja teksti sisse pugenud. Hea turundustekst on sisukas ja eristuv. Väldi klišeesid või sure!

Ka B2B kommunikatsioon vaevleb klišeede küüsis

Hando SinisaluÄrilt ärile ehk B2B valdkonna reklaamikommunikatsioon on enamasti tunduvalt vähem kreatiivne kui laiadele massidele suunatud reklaamid.Piisab, kui vaadata, mis reklaamid on lennujaamade ootesaalides või Financial Timesis.Briti B2B agentuur Bollington tegi B2B valdkonna turundajate seas uuringu eesmärgiga selgitada välja kriteeriumid, mida B2B firmad hindavad agentuuri valikul kõige rohkem.Pingerida sai järgmine: “keemia” agentuuri ja kliendi vahel ning kultuuride sobivus, agentuuri võimekus näidata ja mõõta kampaaniate tasuvust, loovus. Nagu näha, pole loovus kõige olulisem.Peamine erinevus B2C ja B2B kommunikatsiooni vahel on see, kui näiteks õllereklaam veenab meest ostma üheeurost õlut, siis tarkvarafirma reklaam peab veenma kümneid asjassepuutuvaid otsustajaid ostma miljon eurot maksvat süsteemi, mis muudab tuhandete inimeste töökorraldust. Loomulikult üritatakse siis kommunikatsiooniriske maandada ja tulemuseks on vähekreatiivne töö.Aga see ei tähenda veel, et B2B reklaamis tuleks kasutada kulunud klišeesid. Klišeede vältimiseks tasuks tutvuda leheküljega 101cliches.com.Toome ära sellelt leheküljelt klišeede esikümne, mille on välja valinud Briti B2B agentuuri Bollington loovmeeskond ja nende sõbrad.Kas tuleb tuttav ette?

 

 Tasub teada

10 kõige levinumat klišeed

Elektripirn. Sümboliseerib ideid, aga Euroopa Liidus on hõõglamp teatavasti oma keskkonnaohtlikkuse tõttu alates sellest aastast keelatud. Seega igati ajast ja arust klišee.Mõõdulint. Sümboliseerib personaalseid, rätsepatööna valmivaid lahendusi.Kristallkuul. Kuna tulevik on ebakindel, siis just meie pakume turvalisi lahendusi!Stopper. Sümboliseerib kiirust ja täpsust.Teatepulk, tiimitöö surematu sümbol.Käepigistus. Partnerluse märk (poliitiliselt korrektsem oleks eri soost või rassidest inimeste käepigistus).Avatud silmapiir, lõpmatute võimaluste sümbol.Märklaud, sümboliseerib efektiivsust ja märki tabamist.Hammasrattad tähendavad hästi töötavat masinavärki, integratsiooni.Pusle, tuntud ka kui viimase lihvi andmine.Kui tegemist on mõne mahukama trükisega (näiteks aastaaruanne vms) saab lihtsa vaevaga kasutada ka kõiki kümmet klišeed ühekorraga.

Hetkel kuum