17. detsember 2012 kell 21:00

Pentus-Rosimannus pani isa valu enda kasuks tööle

Keit-Pentus Rosimannuse LP-intervjuul on selge suhtekorralduslik eesmärk: tekitada ajakirjanikes inimlik tõrge, ebamugavustunne, mis takistab edaspidi Autorollo kaasuse kohta küsimusi esitamast.

Oma isa enesetapukatse avalikustamine on Eesti poliitkultuuris põhimõtteliselt uus võte. Väga mõjus, aga ka äärmiselt riskantne. Kui see nn läbi ei lähe, siis ei ole suurt kangemaid vahendeid enam kuskilt võtta.

Enesetapp on niivõrd tugevaid tundeid ja emotsionaalseid tõrkeid tekitav teema, et peaks ajakirjanikel suu lõplikult kinni lööma. Inimest, kes on leidnud oma isa, kes on püüdnud ennast tappa, peab tema mures toetama ja mõistma, mitte teda ajakirjanduses risti lööma. Ajakirjanikudki on ju inimesed, kes peavad mõistma, kust n-ö läheb piir. See on Pentuse intervjuu ajendanud kainelt kaalutletud mõttekäik.

Demagoogia. Isa enesetapukatse avalikkuse ette toomine on  demagoogiavõte. Sest mitte ükski inimlik valu ja aitamissoov ei õigusta ebaseaduslikku tegevust. Minister teab seda. Tõsi, Keit Pentus-Rosimannust, Rain Rosimannust ega advokaat Siim Roodet pole kohtus süüdi mõistetud ja kuni see nii ei ole, kehtib süütuse presumptsioon. Kuid võlausaldajate huvide kahjustamine on teadaolevate andmete põhjal fakt ning kahtlased sularahalaenud on firmast antud inimesele, kes sellest ise midagi ei tea ja kelle allkiri lepingul on võltsitud. See on juba selgelt kriminaalse hõnguga kaasus. Pealegi oli Pentuse isa enesetapukatse teada juba tükk aega tagasi. Seda informatsiooni ei kasutatud, sest see ei puutunud Autorollo kahtlastesse tehingutesse.

Emotsioonide ja faktide teadlik segiajamine on Reformierakonna teadlikult valitud taktika. Ka peaminister Andrus Ansip rääkis pressikonverentsil pikalt-laialt isa-tütre suhetest. Perekond Rosimannust ei ole põhjust kahtlustada poliitilises või suhtekorralduslikus naiivsuses. Katkise plaadi tehnika, mida Pentus-Rosimannus kasutas Äripäevaga suheldes, viitab demagoogiavõtete põhjalikule tundmisele.

Ministritooli nimel. Võimalik, et Keit Pentus-Rosimannus ei mõistnud täpselt, mis asju Autorollos aeti. Kui ta oleks algusest peale seda öelnud, siis oleks see mõjunud usutavalt – eriti juhul, kui see oleks olnud tõsi. Et ta seda ei öelnud, jääb üle järeldada, et ta siiski mõistis toimuvat.

Kui Pentusele isa tunded tõepoolest korda läheks, ei oleks ta oma isa valu iialgi avalikkuse mõjutamiseks kasutanud. Pigem eelistanuks ta tagasiastumist. Praegu müüs ta oma isa tragöödia maha selleks, et ministritooli mitte kaotada.

Hetkel kuum