13. mai 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Ehmatav maksustatistika

Suur osa Eesti ettevõtjatest hoidub käibemaksu tasumisest kõrvale - riigikassat täidab vaid kümnendik Eesti firmadest.

Eestis on umbes 72 000 käibemaksukohuslast. Maksuameti värske statistika näitas, et möödunud aastal tasus vaid 5690 ettevõtjat käibemaksu kokku 2,08 miljardit eurot. Summa moodustab kogutud käibemaksust 90 protsenti. Ülejäänud ettevõtted tasuvad käibemaksu minimaalselt ja kolmandik ettevõtjatest saab riigilt rohkem raha tagasi kui ise maksab.

Need numbrid jahmatasid maksuameti juhti Marek Helmi ja tema asetäitjat Egon Veermäed.

Veermäe sõnas, et laias laastus peavad 5690 ettevõtjat üleval ka neid ülejäänud ettevõtjaid, kellele käibemaksu tagasi makstakse. Tema hinnangul oleme piltlikult öeldes olukorras, kus käputäis ettevõtteid loovad lisandväärtust ja ühele kolmandikule ettevõtjatele maksab riik käibemaksu tagastusega sisuliselt toetust.

„See on nüüd küll väga õõvastav. Kuhu see raha siis kaob? Kas siis ei osteta ega müüda?“ küsis maksuameti numbreid kommenteerides ettevõtte E-Lux Kodutehnika omanik Rein Türkson.

Maksuameti juht Helm sõnas, et maksudest hoidumiseks skeemitatakse: kasutatakse riiulifirmasid, varjatakse sularaha abil käivet või kantakse raamatupidamisse ettevõtlusega mitte seotud kulusid.

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnas, et teda maksuameti statistika ei üllatanud. „Statistika ju kinnitab, et asi on väga tõsine, et pettuse tõttu kannatab aus konkurents ja korraliku maksumaksja maksukoormust ei õnnestu vähendada,“ ütles Ligi.

Millised on maksupetturitega võitlemise plaanid ja kuidas kommenteerivad kurba statistikat suurettevõtjad, loe juba tänasest Äripäevast.

 

Autor: Katariina Krjutškova, Ave Lepik

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt