Kadri Põlendik • 21. mai 2013 • 3 min
Jaga lugu:

Männik: pangal peab olema kontakt poliitikaga

Eesti Panga nõukogu esimehe Jaan Männiku sõnul on oluline, et panga juhtkond ei oleks poliitiline, nõukogu esimehe puhul ta seda küsimust nii tähtsaks ei pea.

„Mingisugune sild siia saali peab ühel keskpangal olema ja sellepärast on selle saali inimesi meil panga nõukogus ja ma toetan seda,“ rääkis Männik eile riigikogus, kus ta vastas keskerakondlaste arupärimisele Eesti Panga nõukogu tegevuse kohta. „Kui keskpangal ei ole mingit kontakti poliitikaga, siis jääme seal Eesti Pangas justnagu õhku rippuma, oleme siis nii iseseisvad, et meil pole mingisugust kontakti mitte kuhugi,“ sõnas ta.

Keskerakondlane Aivar Riisalu küsis Männikult, kas ei ole oht, et kui Mart Laar asub nõukogu etteotsa, tuleb järgmine nõukogu koosseis väga poliitiline, ning uuris, keda üldse Männik uues nõukogus näeks. Männik meenutas seepeale, et praeguse nõukogu volitused lõpevad järgmise aasta veebruaris ning siis määratakse Laari väljapakutud liikmed ametisse riigikogu saalis. Seejärel tõdes ta, et seni on nõukogus olnud nii poliitilisi kui apoliitilisi liikmeid ning tema hinnangul toimib selline kooslus väga hästi.

„Ma leian, et see süsteem, mida oleme arendanud, on parem kui Rootsi või Soome süsteem, kus kõik keskpanga nõukogu liikmed on poliitikud, sest oleme saanud ka mittepoliitilist majandusteaduse ekspertiisi, mis on mõjunud väga hästi,“ rääkis Männik. Ühtlasi rõhutas ta korduvalt, et räägib kindlasti Laariga pikalt ja põhjalikult, kuidas võiks panga nõukogu oma tegevust jätkata.

Oma sõnavõtu alguses tõi Männik välja usalduse nõukogus, mis tema sõnul on viimasel ajal kannatada saanud ning ta avaldas lootust, et Laar valib omale sellise nõukogu, keda ta saab täielikult usaldada.

„Sellises institutsioonis nagu Eesti Pank peab valitsema usaldus nõukogu koosolekutel. Kui me ütleme, et siit midagi välja ei leki, siis ei tohi see ka lekkida. Kui ma nüüd annan oma ameti üle Mart Laarile, siis ma ütlen talle, et selles olukorras on kõige tähtsam asi, et sa leiad inimesed, keda sa panga nõukogu liikmetena usaldad,“ viitas Männik hiljuti avalikuks tulnud juhtumile, kus tema väitel olevat Valdo Randpere lekitanud ajakirjandusse infot kinniselt koosolekult. Riigikogus rääkis Männik, et praeguses olukorras on igal koosolekul väike kartus, et taas võib sealne info lekkida.

Küsimusele, mida olulist Männikul tegemata jäi, vastas panga nõukogu esimees, et pärast viit aastat kuluefektiivsusest rääkimist oleks võinud sellel olla rohkem reaalseid tulemusi. Ta kinnitas taas, et räägib ka sellest pikalt Mart Laariga. „Ma usun, et kui me tahame arendada Eestit ja et Eesti saaks rikkamaks, siis meil on vaja efektiivseid riigiasutusi. Meil kuskil süsteemis peab olema tahe efektiivistada riigisektorit, aga seda ma ei ole eriti näinud,“ sõnas Männik.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt