Kaisa Gabral • 10. juuni 2013 • 3 min
Jaga lugu:

Daisy Järva: vaja on turisti, kes jätab raha siia

Majutusettevõtteis peatus aprillis 6% vähem turiste kui aasta varem samal kuul. Turismiettevõtete liidu juhatuse liikme  Daisy Järva sõnul ei tasu neid numbreid vaadata, vaid proovida tuua siia turistid, kes tarbiks rohkem.

"Kui me räägime faktoloogiliselt arvudest, siis mina tõstaksin hoopis turistide kvaliteedi esile. Et rohkem oleks vaja Eestisse saada konverentsituristi, kultuurituristi, sellist, kes tarbib rohkem ja jätab siia rohkem raha," märkis ta.

"Räägime siin praegu ju vaid arvudest," kommenteeris ta langust majutusettevõtteis. "Kui me tahaksime korralikku analüüsi, siis mina vaataksin seda osa, kui palju siia raha jäeti. Oluline on vaadata, kui palju on olnud huvitavaid kongresse ja muid huvitavaid üritusi. Võib-olla me oleme saanud Eestisse rohkem kliente, kes on jätnud riiki rohkem raha? Ma arvan, et sellise analüüsi teeb äkki statistikaamet," rääkis Järva.

Eesti turism areneb tema sõnul üldiselt õiges suunas. "Meile tuleb siia palju ka krusiisituriste, mis on hea propaganda, kuid tegelikkuses ei kuluta nemad siin just palju," lisas Järva.

"Kui ma räägin turismitööstusest tervikuna, siis neid protsendipõhiseid väikseid kõikumisi mina ei analüüsiks. Ma analüüsiksin seda, kas poole aasta või aasta jooksul on siin olnud turistid siia raha jätnud," lisas Järva.

Tema teada on Eestis majutusettevõtted suveks täis broneeritud. "Ka endal oli siin mais vaja, kuid Tallinna kesklinnas olid kõik täis juba," lisas ta. Majutusasutused peavad Järva hinnangul poole aastaga tasa tegema poole aasta raha.

Tõusev turismiharu võiks Järva sõnul olla tervisest ajendatud turism. "Tervisetrend on see, mis hakkab meile rohkem turiste tooma, kui me oskame nutikalt tegutseda. See on kasvav trend kogu maailmas. Euroopa Liidus inimeste eluiga pikeneb just neil, kes terviseturismi harrastavad. Selleks, et olla heas vormis, on vaja tervist upitada kogu aeg. Meil on ka omad traditsioonid nii Haapsalus kui Pärnus olemas, ka Värska ja Ida-Virumaa terviseravi keskused," selgitas Järva, kuid lisas, et Eesti peaks kindlasti teeninduse kvaliteeti parandama.

Eestis on tõstatunud ka küsimus, kui palju turiste Tallinna vanalinn välja kannatab. "Vanalinn on meie pärl, mille pärast ka need kruiisid meile sisse tulevad. On räägitud, et Eestis on liiga palju turiste vanalinnas, et liiga palju on tegemist massituristiga ja massiturism tuleks ära likvideerida. Kuid Eesti turismitööstus on meil koos heaolutööstuse ja kultuuritööstusega, koos on võimalik head raha teenida," märkis Järva.

"Kunagi Lennart Meri tahtis Eestisse BMW tehast saada, seda me ei saanud. Aga selle asemel me oleme korralikult turismitööstusega edasi läinud kvaliteedi suunas. Me peaksimegi liikuma mitte niivõrd mahu suunas, vaid kvaliteedi suunas," lisas ta. Järva hinnangul võiks turiste Tallinna vanalinnas hajutada Kadrioru, Kalamaja ja Nõmme vahel, et vanalinna veidi säilitada.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt