Rainer Saad • 14. juuni 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Tõestatud! Osa kauplejaid saab börsiinfo enne teisi

Igakord enne mõne suure uudise avalikustamist on keegi, kes teab täpselt, millest see on. Börsile sisestatakse tehingud enne, kui uudis ise avalikuks tuleb.

Eelmise kuu lõpus avaldati USA tarbijakindluse number ning enne seda käis börsil hämar kauplemine. Ligi veerand sekundit enne numbrite avalikustamist kerkis plahvatuslikult kauplemisaktiivsus SPDR S&P 500 ETF Trustiga, e-Mini (elektrooniliselt kaubeldavate futuuridega) ja sadade aktsiatega, teatas turu-uuringufirma Nanex.

Tekib küsimus, kuidas saab nii tähtis info mõnedeni enne jõuda. Thomson Reuters, millel on leping Michigani Ülikooliga (igakuise tarbijakindluse indeksi koostaja), saab olulise info avaldada viis minutit enne õiget aega. Kuid eelisinfo avaldatakse ainult nendele klientidele, kes maksavad.

Thomson Reuters pakub ka teenust, mida kutsutakse „üli-madal peiteaeg” (ultra-low latency), mis võimaldab preemiumklientidel ISM tootmisindeksi numbri saada 2 sekundit enne avalikuse ette jõudmist. Teenuse hind on 2000 dollarit kuus.

Kaks sekundit on kauplemisprogrammidele terve igavik. 

Michigani Ülikool vastas Wall Street Journalile, et nad avalikustavad infot varem, kuna inimesed maksavad selle eest. Uuringut juhtiv majandusteadlane Richard Curtin teab, et see annab eelise valitud investoritele. „Keegi ei maksaks meile selle eest, kui nad ei näeks kasumi teenimise võimalust,” ütles ta. „See uuring on täielikult rahastatud erakapitalil. Ilma selleta kaoks kogu projekt.”

Kuid ainult Thomson Reuters ei ole selles süüdi, vaid börsid ise ka. Kuna Thomson Reuters aitab uudistega kaubelda, siis börsid on teadlikud peiteajast. Mai lõpus kirjutas Wall Street Journal, et futuuribörs CME sõnul on kordi, kui „kliendid kogevad mõni millisekund peiteaega enne oma kauplemistehingu kinnitust ning enne kui informatsioon jõuab avalikuks.”

Kauplejatel on mitmeid strateegiaid, kuidas sellest kasu lõigata, kuid lõpuks on ikka kõik ühtemoodi – mõnedel inimestel on info enne teisi. Ja seda mitte sellepärast, et nad on targad, vaid nad maksavad selle privileegi eest.

Kuid regulaatorid pole probleemiga tegelenud, kuna reeglid puuduvad. CFTC (Commodities Futures Trading Commission) juht Bart Chilton ütles, et see ei pruugi olla ebaseaduslik, küll aga on ebaaus. „Informatsioon on tarbeese. Kahesekundiline erinevus võib mõjutada turgusid palju. Need on millisekundi turud ja kaks sekundit on väga pikk aeg,“

Vaata videot kauplemisaktiivsuse tõusust millisekundites enne 28. mail avaldatud USA tarbijakindluse indeksist SIIN.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt