Ave Lepik • 5. juuli 2013 • 1 min
Jaga lugu:

Ministeerium: juuni inflatsiooni tõstis elektri kallinemine

Juuni hinnatõusu vedas elektri kallinemine, mida osaliselt leevendas toidu ja alkohoolsete jookide odavnemine, kommenteeris rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Täna teatas statistikaamet, et juunis tõusid hinnad kuuga 0,5 protsenti ning aastane hinnatõus kiirenes mai 3,3 protsendilt juunis 3,8 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon esialgsel hinnangul 1,6 protsendini.

„Juunis kiirenes inflatsioon selle aasta kõrgeimale tasemele elektri olulise kallinemise tõttu,“ ütles Pungas. „Läti ja Leedu elektridefitsiidi tõttu kallines elekter börsil Eesti hinnapiirkonnas kuuga üle 40 protsendi ning see tõi kodutarbijatele  kaasa ligi 11protsendilise hinnatõusu (mõju inflatsioonile 0,4 protsenti). Seega ilma elektri hinnamuutuseta oli inflatsioon juunis marginaalne.“

Lisaks mõjutasid Pungase sõnul juuni hindu toiduainete odavnemine ning alkohoolsete jookide allahindlused. „Samuti võib välja tuua majutuse hooajalise kallinemise, mis oli tänavu mõnevõrra suurem kui aasta tagasi,“ lisas ta.

Järgnevatel kuudel võib oodata inflatsiooni pidurdumist ning madaltase peaks jääma sügisesse kui inflatsioon võib alaneda alla 3 protsendi taseme, prognoosis Pungas. „Seda soodustab välistegurite mõju vähenemine aastataguse kõrge võrdlusbaasi tõttu. Samuti peaks elekter edaspidi odavnema, millele viitab börsihinna alanemine ning stabiliseerumine juuli esimesel nädalal aasta keskmise taseme lähedal,“ lisas ta.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt