Ave Lepik • 5. juuli 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Swed: inflatsioon lähikuudel aeglustub

Juuni 3,8-protsendiline tarbijahindade aastane kasv oli Swedbanki peaökonomisti Tõnu Metsina hinnangul oodatust kiirem.

Täna avaldas statistikaamet, et võrreldes maiga kasvasid hinnad 0,5% - hinnakasvu kiirenemisse panustas enim elektrienergia kallinemine.

Järgneb Mertsina kommentaar:

Kui veel aprillis ja mais kasvas elektrienergia hind eelmise aasta sama kuuga võrreldes vastavalt 28% ja 25%, siis juunis kiirenes hinnakasv 38%-ni, mis oli aasta kiireim. Juunis olid kolmel nädalal järjest keskmised elektri börsihinnad 12 kuu kõrgeimad, kusjuures 25.juunil tõusis elektrihind isegi 200 euroni MWh kohta. 3.juulil hääletas Euroopa Parlament CO2 kvootide vähendamise ettepaneku poolt, mis tõstab kvootide hinda, kuid võib kergitada ka elektrihinda. Nimetatud ettepaneku jõustumiseks on tarvis täiendavalt ka Euroopa Nõukogu heakskiitu. 

Aastases võrdluses on transpordi- ja sidekulude hinnad käesoleval aastal langenud kõikidel kuudel. Üheks mõjutajaks on tasuta pealinna ühistransport, kuid alates märtsist on aastases võrdluses langenud ka mootorikütuse hind. Maailmaturu toornafta hinnad on tõusnud, eriti viimastel nädalatel, seoses pingete kasvamisega Lähis-Idas.

Toiduained moodustavad eratarbimisest ning nende hinnad tarbimishindade korvist ligikaudu viiendiku, mistõttu on nende mõju tarbijahindadele väga oluline. Toiduainete hinnad kasvasid juunis 4,8%, kusjuures hinnad langesid kuises võrdluses 0,8% võrra. Käesoleva aasta esimese poolaasta tarbijahindade kasvust moodustasid toiduained ligikaudu 38%. Toiduainete maailmaturu hinnad peaksid koos tootmismahtude suurenemisega lähiajal langema.

Nii Eestis kui EL-s tervikuna on viimastel kuudel inimeste hinnakasvu kartus vähenenud. Lätis ja Leedus on see aga, vastupidi, suurenenud. Jääme selle juurde, et inflatsioon lähikuudel aeglustub.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt