Inga Jakobson • 12. juuli 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Strandberg: piinlik on väike palk, mitte käibemaksuteema

"Arvan, et käibemaksu alandamine väga olukorda ei päästa," ütles Sirbi teadustoimetaja ja ettevõtja Marek Strandberg. "See võib tuua kerget ajutist leevendust, aga tõepoolest vaid ajutist," lisas ta.

"Toiduainete hinna käibemaks on väga tõsine küsimus," leidis Strandberg, kuid rõhutas, et käibemaksu alandamine ei ole tõhus ravi madala palgataseme vastu. "Kui võrrelda meie ja teiste riikide palga ja toiduainete hindade suhet, siis meie palgatase on ikka väga madal," ütles ta.

"See summa, mis paljudel peale igapäevakohustuste katmist üle jääb, on pretsedenditult väike," rääkis Strandberg. "Keskenduma peaks sellele, kuidas saavutada olukord, kus hind, sõltumata käibemaksust, on inimestele kättesaadav," arvas ta.

Strandbergi hinnangul võib riigi ja Euroopa Liidu raha senist paigutamist ettevõtluse arendusse - väidetava eesmärgiga olukorda parandada - pidada suures osas ebaõnnestunuks, kuna tööviljakus on Eestis jätkuvalt madal.

Häbiväärset on palju

"Estonian Airi ja Eesti Energia pärast võiks küll piinlik olla," ütles Strandberg. "Mitte ükski teine eraettevõte ei saa sellist poputamist nautida, nagu seda on saanud Estonian Air," lisas ta.

"Eesti Energiat vaadates ei tea, kas rahaahnusest või millest, aga valitsust on aastaid lollitatud, või on tehtud otsused teadlikud, aga raha ja tähelepanu on panustatud absoluutselt mittekasumlike tegevuste peale," arvas Strandberg.

"Selle asemel, et arukalt investeerida ja tehnoloogiaid arendada, on sadades miljonites tehtud tühje kulutusi," selgitas ta. "Keskendatud on põlevkivile ja sellest imeasjade tegemisele," rääkis Strandberg.

"Eesti esimeses arengukavas oli väga selgelt öeldud, et juhul, kui energiasektoris ei taga hind investeeringute katet, siis ei saa sektor areneda," meenutas Strandberg. Tema sõnul võib Eesti Energiast rääkides julgelt öelda, et ettevõttele on pikaajaliselt loodud kunstlikke edueeldusi - mis on samuti piinlik asjaolu.

"Riik on suhtunud vabasse konkurentsi ütlemata meelevaldselt," ütles Strandberg. "Ettevõtlusvabadus ja seda toetav majandusfilosoofiia on palju sügavam kui pelgad märksõnad, mida on alati väga lihtne kasutada," nentis ta. 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt