Indrek Kald • 13. august 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Seeder: kasu peab tulema

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi sõnul tuleb Eestil saavutada maaelu arengusse suunatava miljonite eurodega suur kasu.

"Sadade miljonite eurode avaliku raha investeerimine maaelu arengusse peab olema arukas ja lähtuma eelkõige Eesti kui terviku huvidest," rääkis Seeder täna põllumeeste keskliidus.

"Selle raha – kokku 936 miljoni euro – eest peame seitsme aasta jooksul saavutama Eesti jaoks suurima võimaliku kasu nii põllumajandussektori konkurentsivõime tõstmisel kui ka maaelu jaoks laiemalt," ütles Seeder.

"Eestile on vaja nii tugevat suur- kui väiketootmist, aga ka seda, et põllumajandusest vabaneval tööjõul oleks oma kodukohas tööd ja maapiirkonnad ei tühjeneks veelgi. Samuti on arengukavas väga olulisel kohal keskkonnamõjudega tegelemine," lisas ta.

"Selge on see, et me ei lahenda maaelu arengukavaga kõiki regionaalprobleeme – see peab toimuma koostöös teiste ministeeriumide ja fondidega," märkis Seeder.

Põllumajandusministri sõnul on ettevalmistatavas maaelu arengukavas aastaiks 2014–20 tagatud senisest parem juurdepääs investeeringutele olenemata suurusest kõigile põllumajandustootjatele.

"Juurdepääs maaelu arengukava vahenditele saab olema senisest perioodist avatum, kuid ka eesmärgipärasem. Kuigi huvigruppide soov tagastamatu abi järgi on nähtavalt suur, ei saa maaelu arengukava käsitleda konsensusliku rahajagamisena – see peab täitma terviklikumaid eesmärke," ütles Seeder.

Maaelu arengukava 2014–20 määratleb Euroopa Liidu järgmisel eelarveperioodil Eestis liidu ühise põllumajanduspoliitika raames toetatavad valdkonnad ja meetmed. 936 miljoni euro suurust arengukava rahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (75%) ja Eesti riigieelarvest (25%).

Arengukava fookuses on teadmussiire, keskkonnasõbralik, konkurentsivõimeline ja jätkusuutlik toidutootmine ning mitmekesine maamajandus ja maapiirkonna elukeskkond. Arengukava ettevalmistamist alustati 2011. aastal ja sellesse on olnud kaasatud ligi 60 organisatsiooni.

Arengukava eelnõu tuleb riigikogu maaelukomisjonis ning valitsuses arutlusele septembris.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt