Piret Reiljan • 30. august 2013 • 3 min
Jaga lugu:

Hummeri-mees näitas kantimise meistriklassi

 Orjaliku tööjõuäri skeemidega tuntuks saanud Marek Hariku tegevuses ilmneb üha uusi tahke – dokumendid näitavad, et ta kantis kokku laenatud raha firmast labaselt välja.

Juba 2008. aastal Äripäeva poolt Hummeriga võlglaseks ristitud ja oma petuskeemidega korduvalt „Pealtnägija“ eetris olnud Hariku tööjõuäri tähendas välismaale värvatud töötajate orjalikku kohtlemisest ja raha pööritamisest väljaspool ettevõtte põhitegevust. Hariku esimese, 2008. aastal kulmineerunud tööjõuäri skeemi keskmes oli AS Estonian Shipbuilding (edaspidi ES). Ettevõtte ajutise pankrotihalduri Veli Kraavi koostatud aruandest ja 2009. aastal prokuratuurile esitatud kuriteoteatest ilmneb, et Harik tegeles ESi tühjakskantimisega. Selle asemel, et ettevõtte kohustusi täita, kantis Harik firmast raha välja, andes kokku 2,7 miljonit krooni (ligi 200 000 eurot) laenu sisuliselt iseendale.

„Ajutise halduri hinnangul on võlgniku maksejõuetuse põhjuseks raske juhtimisviga, mis on Marek Hariku poolt toime pandud tahtlikult,“ oli pankrotihaldur Kraavi hinnang. Ta lisas oma hinnangus, et ES tegeles majandustegevusega põhiliselt 2008. aasta jaanuarist kuni sama aasta septembrini ehk ajal, mil juhatuse liige oli Harik. Kui pankrotihaldur 2009. aasta alguses ESi pangakontodele ligi pääses, haigutasid seal juba ümmargused nullid. Samal aastal algatatud kriminaalasi ESi pankrotistumise uurimiseks pole seni mitte kuhugi jõudnud, kuna uurijad on ülekoormatud.

Lisaks raha väljaviimisele toob halduri aruanne päevavalgele värvikireva seltskonna, kes Harikule kuulunud ESile suurtes summades raha laenas. Üks tandem, kes ESi kontodele raha kandis, on lähiajal ulatusliku maksupettuse süüdistusega kohtu alla astuvad Hando Palm ja Janek Aasma ning nende ettevõte OÜ Skylux. Aasma eraisikuna kandis ESile 900 000 krooni (55 000 eurot), Skyluxilt laekus 1,6 miljonit (110 000 eurot). Aasma oli lühikest aega ka ESi nõukogu liige. Nii Palm, Aasma kui ka Skylux on praegu kahtlustatavad 2,45 miljoni euro suuruses kütuse- ja autoäriga seotud käibemaksupettuses. Äripäev kirjutas tandemist nende ajutise vahistamise järel 2011. aastal. Kuritegeliku maailmaga kursis olevad allikad ütlesid siis Äripäevale, et Palm ja Aasma on lähedalt seotud allilma liidritega.

Eriti kurioosseks muudab reedeses Äripäevas pikemalt kirjeldatava ESi skeemi see, et äravahetamiseni sarnase „äri“ pani Harik koos vähemalt osaliselt sama seltskonnaga püsti ka teist korda, seekord teises riigis ja teiste firmadega. „Pealtnägija“ avalikustas tänavu, kuidas hulk eestlasi sai petta kellegi Mark Janise organiseeritud töödel Norras – see saaga pole veel lõppenud. Mark Janis polnud aga ei keegi muu kui Marek Harik. Sellest, et paraku ongi skeemipunujatel ja kurjategijatel Eestis lihtne identiteeti muuta, kirjutab reedene Äripäev ka pikemalt. 

Loe Hariku skeemi finantseerinud isikutest  ja ettevõtte varatuks tegemise tagamaadest reedesest Äripäevast!

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt