Indrek Kald • 8. jaanuar 2013 kell 14:52

TNS Emor: Tallinna hinnatase Euroopa keskmine

Kõige odavam toidukaup Euroopas on Varssavis ja kalleim Kopenhaagenis ning Londonis. Tallinna hinnatase jääb vaadeldud pealinnade keskmise taseme lähedale.

TNS Emori Euroopa pealinnade hinnavaatluse põhjal selgus, et kõige soodsam oli detsembris toidukaupu osta Varssavist, kuid üsna soodsalt sai ostud tehtud ka Vilniuses. Enim pidid toidukaupade ostmisel raha välja käima Kopenhaageni ja Londoni elanikud, kuid keskmisest kõrgemad hinnad olid ka Helsingis ning Stockholmis.

Tallinna hinnatase jäi vaadeldud pealinnade keskmise taseme lähedale koos Praha, Amsterdami, Berliini ja Riiaga.

Võrreldes teiste pealinnadega sai detsembris Tallinnas osta soodsaima hinnaga kohvikoort, sibulat, viinerit ning soodushinna tõttu ka Liptoni teed ja Activia topsijogurtit.

Alkohoolsed joogid (viin ja õlu) olid detsembris kõige kallimad Stockholmis ja Helsingis. Kõige odavamalt sai alkoholi osta Varssavist ja Vilniusest. Näiteks poole liitri kohaliku viina hind erines kõige odavama ehk Vilniuse ja kõige kallima ehk Stockholmi hinna järgi ligi 3,5 korda. Alla pealinnade keskmise hinnataseme jäi alkoholi hind ka Berliinis, Tallinnas ja Prahas.

Mootorikütuste osas oli teenindusjaamades detsembrikuus soodsaim bensiini 95E liitrihind Tallinnas (1,315 eurot). Vähem kui 1,4 eurot maksis liiter ka Varssavis, Prahas, Vilniuses ja Riias. Kõige kallim oli bensiin detsembris Amsterdamis (1,726 eurot liiter) ja Londonis (1,722 eurot liiter ).

Diislikütuse puhul oli soodsaim hind Vilniuses (1,309 eurot liiter), kuid alla 1,4 euro jäi liitrihind ka Varssavis, Tallinnas ja Riias. Kõige kallim oli diislikütus detsembris Londonis (1,833 eurot liiter).

TNS Emori pealinnade hinnavaatlusesse on kaasatud 11 Euroopa pealinna: Tallinn, Riia, Vilnius, Varssavi, Praha, Helsingi, Stockholm, Berliin, Amsterdam, Kopenhaagen ja London. Igas pealinnas vaadeldakse ligi 40 igapäevakauba (sh sigaretid ja alkohol) hindu. Lisaks vaadeldakse ka mootorikütuste hindu teenindusjaamades.

Pealinnade hinnavaatlust viiakse läbi neli korda aastas (märtsi, juuni, septembri ja detsembri esimeses pooles). Igas pealinnas viiakse vaatlus läbi ühes suures keskmise hinnatasemega poes (hüpermarketis). Mootorikütuste hindu fikseeritakse kindlatel kuupäevadel teenindusjaamas Shell või Statoil. TNS Emor on teostanud pealinnade hinnavaatlust alates septembrist 2011.

Toodete nimekiri on koostatud põhimõttel, et tegu oleks toodetega, mida leiab enamikust Euroopa pealinnadest (seetõttu ei vaadelda nt selliseid tooteid nagu 2,5%ne kilepiim, leib vms).

Hinnavaatlused kauplustes viivad läbi TNS Emori koolitatud ning pealinnades kohapeal elavad vaatlejad. Pärast hindade fikseerimist toimub andmete järelkontroll ning analüüs. Nende pealinnade hinnad, kus kehtib muu valuuta, teisendatakse eurodeks ja aluseks võetakse vaatluskuu keskpaiga valuutakurss. Seetõttu võivad mõningased hinnakõikumised olla tingitud ka kursi muutustest võrreldes eelmise vaatlusperioodiga.

Üldjuhul fikseeritakse igas tooterühmas ühe toote hind. Hinnavaatlejad märgivad üles igas tooterühmas kõige suurema müügipinnaga toote hinna, võrdsete pindade korral valitakse odavam. Kui toode on poes soodushinnaga, mis kehtib kõigile ostjatele, siis fikseeritakse soodushind. Kui soodushind kehtib vaid kliendikaardiga, siis märgitakse üles tavahind.

Hetkel kuum