10. jaanuar 2013 kell 21:00

Armin Karu teenis suurima tulu

Aastaid kriisiga võidelnud kasiinoärimees Armin Karu (47) on pärast mitmeaastast pausi taas Äripäeva dividendide edetabeli tipus.

Viimati juhtis Olympic Entertainment Groupi (OEG) omanik Karu dividendide TOPi 2007. aastal. Kriisiaastatel polnud raskustes ettevõtte tulemused kiita, mistõttu ei mahtunud Karu möödunud aastal üldse edetabelisse. Seevastu laekus tunamullu Karu pangakontole raha peaaegu seitse miljonit eurot – sellist omanikutulu pole ükski Eesti ärimees varem ettevõttest välja võtnud.

Hindab rekordtulu tagasihoidlikuks. Parasjagu Ameerika Ühendriikides viibinud Karu täpsustas, et OEG pole juba siiski kaks aastat dividende maksnud, vaid tegi kapitalivähenduse väljamakseid. Samas nendib ta, et aktsionäride jaoks suurt vahet pole, sest toob investeeringult reaalset tulu kontole.

Teisalt märkis Karu, et kui võrrelda väljamakseid samadel perioodidel teenitud kasumiga, ei saa kindlasti rääkida erakorralistest mahtudest. “Pigem on OEG endiselt konservatiivne, meie kapitaliseeritus on jätkuvalt tugev ja ettevõte vaatab lootusrikkalt uude aastasse,” lisas Karu.

Äripäev küsis meelelahutusettevõtjalt, mida ta kavatseb rahaga peale hakata. “Dividende kasutan peamiselt enda ja oma perega seotud teiste ettevõtmiste käivitamiseks või arendamiseks,” lausus Karu.

Raha ringelgu pidevalt. Peaaegu kolm miljonit eurot omanikutulu saanud ja edetabelis viiendal kohal asetsev OEG aktsionär Jaan Korpusov (55) sõnas, et kasutab osa raha isiklikuks tarbeks, kuid enamjaolt investeerib edasi, ent huvipakkuvate investeerimisvaldkondade pealt ei soovinud Korpusov saladusloori kergitada.

Igal aastal rohkelt dividende võtnud logistikafirma Transiidikeskus omanik Anatoli Kanajev (65) jäi edetabelis napilt teisele kohale enam kui 6,5 miljoni euroga. Kanajev sõnab, et ei ole dividende võtnud enda jaoks, vaid kinnisvarafirmale Kauntauro, kus on väikeaktsionär tema abikaasa Alla Kanajeva, kellega koos kasutavad nad raha investeeringuteks.

Kolmanda kohaga üllatas dividendide edetabelis Viru Keemia Grupi omanik Priit Piilmann (47), kes võttis oma valdusfirmast üle nelja miljoni euro omanikutasu. Ta nentis, et neli miljonit eurot on tõesti suur summa, ja lisas, et eeskätt on tema rahapaigutuste eesmärgid isiklikku laadi. Nii toetab ta Eesti maadluse tagasijõudmist maailmakaardile ja arendusfaasis olevat Toosikannu turismi- ja puhkekeskust.

Kolm aastat tagasi dividendide edetabeli võitnud sakslane Gerhard Eberle (51) oli tänavu 3,3 miljoni euroga kolmandal kohal. Tagaplaanile hoidev tekstiiliärimees otsustas dividende võtta Euroopa valuutakriisi vältimiseks. Raha investeeris ta Lääne-Euroopa kinnisvarasse ja rahvusvahelise internetimüügi võrgustiku rajamiseks.

Korpusov: investeerimine teeb elu põnevaks

Dividendimiljonär Jaan Korpusov (55) elab pidevas raharingluses, kuid umbusaldab nii kaardimoore kui ka börsi­analüütikuid.Järgneb intervjuu Jaan Korpusoviga.

Nii Armin Karu kui Teie tegite ettevõttest kapitalivähenduse väljamakseid ja troonite dividendide edetabeli tipus. Miks otsustasite ettevõttest raha välja võtta? On teisi investeerimisallikaid, et olla rohkemate aladega kursis. Elu on ka põnevam, kui investeerida erinevatesse asjadesse.(Korpusov selgitab, et ta pole eraisikuna dividende võtnud: aktsiakapitali vähendamismakselt laekuv raha läks tema ettevõttesse Hendaya Invest, millest ta võttis raha välja, ja kandis selle laenuna investeerimistegevuseks tagasi. Ta lisab, et eraisikuna raha ringlusesse laskmine on mõttetu.)

Kas raha on Teil investeeritud või on veel käes? Raha on lakkamatult ringluses. On päevi, kus ta tuleb sisse, ja on päevi, kus tuleb pool või kolmveerand või üldse kõik välja võtta. Selline asi arendab silmaringi, annab ettekujutust, mis võimalusi üldse on olemas. Kui edukalt investeerida, läheb ka elu huvitavaks.

Mis valdkondadest räägime, kui kõneleme viimastest investeeringutest? Oi, mul on palju investeeringuid. Jätaksin valdkonnad enda teada. Väga võimalik, et on juurde ostetud Olympicu aktsiaid, aga ma ei hakka ütlema, mis asjadesse see täpsemalt on läinud.

Kui raha on pidevas investeerimisringluses, kas siis kätte midagi ei jäägi? Jääb ikka. Isiklikuks tarbeks on ka raha, aga seda pole nii palju vaja, suur osa läks minu ärisse investeeringuteks tagasi. Investeerimistegevus on olnud edukas – 2010. aastal sai minu firma Äripäeva edukaimate ettevõtete TOPis 5. koha. See oli minu jaoks üllatav, sest Eestis on nii palju ettevõtteid.

Miks viia ettevõttest raha välja ning selle pealt makse maksta, kui selle võiks jätta ettevõttesse ja edasi investeerida? Olympic on maksnud kõikidele oma aktsionäridele dividende. Nii minule, Armin Karule kui ka tervele reale väikeaktsionäridele. Sel juhul peaksin tegema korralduse, et mulle mitte palun maksta, aga seda pole vaja.

Kuidas möödus Olympicule aasta 2012? Hästi – objektiivsed näitajad näitavad seda. Aktsia on tõusnud 60%, dividendidega peaaegu 70%. Firma teenib väga suuri tulusid, väga suur likviidsuspuhver on firmade vahel. Sellel aastal oleme kõik või enamik laenusid pangale tagastanud.

Säravalt musta minevikuga VKG

Viru Keemia Grupi (VKG) omanikul ja dividendimiljonäril Priit Piilmannil (47) tekitab mineviku meenutamine vastuolulisi tundeid. Pea kõik ettevõtte omanikud jõudsid aga tänavu edetabelisse.“Kui mõelda tagasi väga keerulistele aegadele ehk 1990ndatel äri rajamisel võetud riskidele ja kulutatud närvirakkudele, on emotsioonid kirjumad,” ütleb Piilmann. Praegu võib tema sõnul ettevõtte käekäiguga rahule jääda.

Heldemad omanikutulu võtjad. VKG omanikud on olnud aastaid Äripäeva rikaste edetabelis. Sel aastal on kõik VKG omanikud ka suurimate dividendisaajate edetabelis esindatud, üksnes Ants Laos jäi napilt 177 000 euroga joone alla. Ettevõttel on ligi 2000 töötajat, investeeringud aina jätkuvad.  Keeruline öelda, kes oleks VKG omanikud ja kui suuri dividende nad välja võtaksid, kui praegused aktsionärid poleks enam kui kümme aastat tagasi kasutanud keerulisi finantsskeeme. Arvestades VKG käekäiku, võib öelda, et ettevõtte minevik on olnud säravalt must. “Täna on ju mõttetu anda hinnangut nendele asjadele. Me elame tulevikus, mitte minevikus, ei viitsi mõeldagi nendele asjadele. Kui ma tahaksin minevikus sorkida, õpiksin koolis ajalugu,” ütles VKG aktsionär Elar Sarapuu (48) omanike varasemaid otsuseid kommenteerides.

Põlve otsas kütuseärist tippu. Veel pärast taasiseseisvumist puhkenud bensiinikriisi ajal oli Piil­mann alles väike kütuseärimees. Ta vedas koos maadlustrennist tuttava Sarapuuga Leedust Eestisse müügiks autokütust, esialgu paakautodega ja seejärel rongidega. Kütuseärimeestel oli koguni karmide meeste kuulsus. “Maadlejad on väliselt tugevad ja võib-olla ka see sisemine tugevus on olemas, aga maadlus on alati aus võistlus,” ütleb selle peale VKG aktsionär Ants Laos (69).Seevastu väitis ASi Kiviter endine juht Jüri Soone, et maadlejad on enamasti head inimesed ja niisamuti pole ka Piilmann tema arvates kuri, vaid pigem “üsna heasüdamlik inimene ja ladna mees”.Kütuseärimehed Piilmann ja Sarapuu panid enda varandusele aluse 1997. aastal, kui erastasid põlevkivikeemiakombinaadi Kiviter. Tehing sai teoks tänu Ühispangale, mis andis erastamiseks ligi 110 miljonit krooni laenu.

Uued tavad pankrotist ei päästnud. Soone mäletab, et Kiviteri omanikevahetus mõjus tugevalt ka ettevõtte juhtimiskultuurile. Uued noored mehed tegid üpris kiiresti vanadele selgeks, et üha kapitalistlikumas keskkonnas enam sotsialistlike põhimõtetega ettevõtet edukalt ei juhi.Ometi läks Kiviter kaks aastat hiljem pankrotti. Miks Kohtla-Järvel asuv keemiaettevõte uksed sulges, on selle endise juhataja Soone jaoks siiani arusaamatu. Kuid seda ettevõtlusperioodi iseloomustaski, et ettevõtted hävisid ja sündisid uuesti ning paradiisisaartele registreeritud ettevõtteid kasutati raha liigutamiseks ohtralt.Piilmann ja Sarapuu ei jäänud käed rüpes hävingut pealt vaatama. Mängu astusid erinevad offshore-firmad, mille abil erastajad said päästa osa pankrotivarast. “Kui me nii otsustasime, järelikult oli see õige selle aja kontekstis,” kommenteeris Sarapuu. Kiviteri vastu jäi võlanõudeid üles 422 miljonit, neid kaitsti hiljem 341 miljoni krooni eest. Pankrotikuritegusid ega juhtimisvigu ei tuvastatud.

Omanikud peidust välja. Tõehetk saabus alles 2004. aastal, kui Piilmann ja Sarapuu avalikult teatasid, et on ettevõtte omanikud. Palmisaarte firmade abil peitusemängu lõpetamise järel selgus, et omanike seas on veel kaks tuntud meest – Margus Kangro ja Ants Laos. Esimene neist juhtis 2005. aasta maini Ühispanga korporatiivpanganduse divisjoni, ühtlasi andis Ühispank erastamiseks laenu. Laos oli Edgar Savisaare valitsuses kaubandusminister ja oli lühikest aega erastamisagentuuri nõukogu liige.Kuidas sattusid koos ettevõtet juhtima maadlejad, endine pangandustegelane ja poliitik? “Võib-olla oli see kokkusattumus. Mingitel hetkedel oli sellist meeskonda vaja,” ütleb Laos nüüd. Kõik omanikud kinnitavad, et suhted on neil endiselt head ja nad osalevad ettevõtte tegevuses aktiivselt, seda eeskätt Piilmanniga: “Priit on omanik, kes on väga visa ja taibukas. Omanikuna ta tahab teada, mis tema omandis toimub, ja tahab kätt pulsil hoida ning see on väga hea,” räägib Laos.Keemiatööstuse omanikud väidavad justkui ühest suust, et rihma lõdvemaks lasta pole võimalik. “Suur ettevõte, ei saa nagu Hispaanias elada – peab pingutama kogu aeg,” märgib Sarapuu. Selles sektoris käib tihe rebimine ja konkurendid teritavad üksteise vastu hambaid. Hoomamata, et nad istuvad kõik vaid ühe pisikese põlevkivihunniku otsas.

 

 

Esikümme

Suurimad dividendivõtjad

eurodes, 2011. aastal väljamakstud, summa1. Armin Karu 6 882 0002. Anatoli Kanajev 6 546 0003. Priit Piilmann 4 097 0004. Gerhard Eberle 3 304 0005. Jaan Korpusov 2 892 0006.  Toomas Tool 2 467 0007. Vjatšeslav Rabotšev 2 461 0008. Andrei Žukov 2 410 0009. Stephan David Balkin 2 322 00010. Sergei Glinka, Maksim Liksutov 2 312 000

 

 

 

Mis on mis

Dividendide TOP

Täna ilmunud Äripäeva vahel on erileht Diviendide TOP, mille saavad tasuta kõik Äripäeva tellijad.Dividendide TOP-is on 240 ettevõtjat. Edetabelisse pääses vähemalt 200 000eurose omanikutuluga.Edetabeli koostamise aluseks on kõige värskemad ehk 2011. aasta aruanded. Dividendide maksmisel on aluseks võetud rahavoogude ja omakapitali muutuste aruanded.Tabeli koostamiseks vaatas Äripäev läbi kõigi 2011. aastal vähemalt 200 000 eurot dividende maksnud ettevõtete aruanded.Äripäev alustas dividendide edetabeli avaldamist 2005. aastal. Kuni 2009. aastani avaldasime edetabeli sügisel ja selle koostamise aluseks olid aruandes määratud dividendid. See aga tekitas anomaaliaid, sest paljud ettevõtjad ei võtnud tegelikult nii suuri dividende ettevõttest välja.Seetõttu hakkasime alates 2011. aastast avaldama edetabelit aasta alguses ja selle koostamise aluseks võeti reaalselt omanikutuluna välja makstud summad. See on ka põhjus, miks 2010. aastal dividendide edetabelit ei ilmunud.Edetabeli koostas Raivo Sormunen ning tabelis olevate ettevõtjate tutvustavad tekstid kirjutas Aivar Hundimägi.Kui edetabeli kohta on küsimusi või oleme kellegi jätnud edetabelist välja, siis saada see info aadressil raivo.sormunen@aripaev.ee või aivar.hundimagi@aripaev.ee.

 

 

 

Pane tähele

Millised tehingud aitasid kopsaka dividendini?

VKG suuromanik Priit Piilmann võttis kokku ettevõtte edusammud, mis tegid võimalikuks niivõrd kopsaka omanikutulu teenimise.Petroteri õlitehase täisvõimsuse saavutamine.Pandi nurgakivi Petroter II-le, mis peaks tööd alustama tuleval aastal.VKG Energia käivitas uue turbiini, mille töö peatas majanduskriis.Kohtla-Järve Soojuse ost ning uue katlamaja avamine.Siseneti ehitusmaterjalide ärisse Silbet Ploki pankrotivara omandamisega.

 

 

 

Tasub teada

Esikümnes üllatusi vähe

20041. Tõnis Palts2. Endel Siff3. Aadu Luukas4. Anatoli Kanajev5. Aleksander Denisoff6. Vladimir Ossavoljuk7. Igor Lepetuhhin8. Viktor Levada9. Mati Tusov10. Toomas Peek, Sergei Glinka, Maksim Liksutov

20051. Märt Vooglaid2. Oliver Kruuda3. Andres Saame4. Tõnis Palts5. Toomas Annus6. Aivar Ild7. Indrek Toome8. Tooomas Peek9. Hans H. Luik10. Mihhail Maslennikov

20061. Vello Kunman2. Armin Karu3. Andres Saame4. Oliver Kruuda5. Anatoli Kanajev6. Jaan Korpusov7. Aivo Rosenberg8. Tiit Aava9. Urmas Laur10. Endel Siff

20071. Urmas Sõõrumaa2. Armin Karu3. Toomas Sildmäe4.–5. Maksim Liksutov, Sergei Glinka6.–7. Egon Mats, Peeter Luik8.–10. Andres Järving, Jüri Käo, Enn Kunila

20081. Gerhard Eberle2. Mati Polli3. Oleg Ossinovski4. Toomas Annus5. Vjatšeslav Rabotšev6. Allan Mänd7. Toomas Luman8. Anatoli Kanajev9.–10. Jüri Käo, Enn Kunila, Andres Järving

20091. Toomas Annus2.–4. Jüri Jantšuk, LudmilaKanepe, Dmitri Mälson5.–8. Oleg Ossinovski, Mati Ivask, Viktor Arhipov, Ain Sigus9.–10. Dmitri Drajev, Valeri Gridnev, Mihhail Ležnin

20101. Toomas Annus2. Vjatšeslav Rabotšev3. Heino Harak4. Rain Kivisik5. Aku Sorainen6. Andrei Žukov7. Anatoli Kanajev8. Olari Gofman9. Jaan Puusaag10. Jüri Käo

Märkus: 2010. aastal edetabelit ei ilmunud, sest Äripäev muutis tabeli koostamise metoodikat ja ilmumise aega.

Hetkel kuum