Kulla hind on tõusnud juba 10 aastat järjest ning kullatootjad usuvad, et tendents jätkub ka tänavu, teatas PwC.
Võrreldes 2011. aastaga, kui kulla hind tõusis rekordkõrgustesse, ületades piiri 1900 USD/unts, püsis kulla hind mullu suhteliselt stabiilsena vahemikus 1600-1800 USD/unts, kuid oli aasta keskmise arvestuses siiski ajaloo kõrgeim. PwC poolt kullatootjate seas läbi viidud uuring näitab, et üle 80% neist usub hinnatõusu jätkumist ka alanud aastal ning kulla hinna langust ei pea tõenäoliseks ükski vastanu.
Kulla hind on viie viimase aastaga tõusnud keskmiselt 91%, aga kulda tootvate ettevõtete aktsiate börsihind on muutunud erinevalt. Kümne suurima ettevõtte aktsiahinnad on tõusnud vaatlusalusel perioodil keskmiselt vaid 15%, põhjuseks just turuliidrite poolt mõned aastad tagasi tootmise laiendamisse ja uute kaevanduste avamisse tehtud mitte just kõige õnnestunumad investeeringud. 30-st väiksemast börsil noteeritud ettevõttest koosneva võrdlusgrupi aktsiahind kasvas seevastu keskmiselt kulla hinna tõusust kiiremini: 127%.
Uuringus osalenud 40 ettevõtte tootmismahud, mis moodustavad umbes 40% kogu maailma kullatoodangust, jäävad raporti andmetel alanud aastal mullusele tasemele (umbes 35 miljonit untsi).
Uuringut kommenteerinud PwC juhtivaudiitor Lauri Past ütles, et kui pärast 2001. aastat hakkas maailma kullatoodang langema, hakati rääkima kullavarude ammendumisest, ent tehnoloogia areng ja uute leiukohtade kasutuselevõtt on võimaldanud viimastel aastatel jõuda uute rekorditeni kulla tootmismahtudes. „Tänapäeval on kullamaardlates leiduv kuld valdavalt silmale nähtamatu. Majanduslikult võib-olla tasuv kaevandada kulda isegi siis, kui selle sisaldus pinnases on kõigest üks miljondik – silmale muutub kuld nähtavaks alles siis, kui seda on pinnases 30 miljondikku (0,003%).“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.