Koit Brinkmann • 11. jaanuar 2013 kell 9:35

Endine relvakaupleja annetas Keskile 10 000

1990ndate alguses relvaäri ajanud ASi Koneston endine juht Juri Labkovski tegi Keskerakonnale novembri alguses 10 000 euro suuruse annetuse.

Hulgikaubafirma Koneston (mõnes dokumendis ka Coneston), selle president Juri Labkovski ja finantsjuht Julius Gertsman olid 1992. aastal tõelised tipptegijad.

Äripäev on kirjutanud, et ettevõte ostis ja müüs kõike, mida vähegi osta ja müüa andis, alates toiduainetest, majapidamistarvetest ja kütusest ning lõpetades relvadega. Müügitulu küündis miljardi rublani.

Tehinguid sooritati Lääne-Euroopas, Venemaal, Ukrainas ja Aasias. Juri Labkovski ja tema parem käsi Julius Gertsman kujutasid endast tõeliste mahhinaatorite tandemit. Labkovski ja Gertsman tundsid end hästi ka Eesti võimueliidi seas. Gertsman – kelle elukaaslane oli peaminister Mart Laari nõunik – koguni sedavõrd hästi, et sai valitsuselt eriteenete eest Eesti kodakondsuse.

Sestap ei maksa ka imestada, et Koneston hankis Eesti politseile poolteist miljonit padrunit. Nende firma kaudu liikus Eestisse ja siit edasi, näiteks Tšetšeeniasse, tuhandeid tulirelvi. Ning just relvakaubandus, mille vastu kaitsepolitsei huvi hakkas tundma, saigi Konestonile saatuslikuks.

Saatuse irooniana tegutses Konestoni peastaap majas, kus nüüd juba aastaid pesitseb kaitsepolitsei.

1994. aastal algatati ettevõtte pankrotimenetlus. Labkovski oli selleks ajaks Venemaale ja Gertsman USAsse kadunud.

1998. aasta detsembris peeti Labkovski kaitsepolitsei poolt kinni ja ta viibis mõnda aega nelja miljoni krooni riisumise kahtlusega vahi all. Pankrotis Konestoni president väitis toona, et ei suutnud Venemaal ja Ukrainas toimunud tehinguid kontrollida ja neid ajas USAsse põgenenud Gertsman, mistõttu Labkovski vabaneski vahi alt.

Peale seda ei ole Labkovski nimi Eesti uudistest enam läbi käinud, mistõttu on parajaks üllatuseks tema väljailmumine Keskerakonna annetajate nimekirjas.

Eesti registritest ei nähtu, et Labkovski nimel oleks siin kinnisvara ja osalusi ettevõtetes.

Hetkel kuum