Rivo Sarapik • 21. jaanuar 2013 kell 11:07

Riigifirmade nõukogud koostagu majanduskomisjon

Parlamendiliikmed riigifirmade nõukogudesse peaks nimetama riigikogu majanduskomisjon, leidis põhiseaduskomisjon tänasel arutelul.

Muude ühingute ja sihtasutuste nõukogudesse aga vastava valdkonnaga tegeleva Riigikogu komisjoni kaudu. Samuti peaks riigikogu liikmest nõukogu liige andma tegevusest aru riigikogu vastavale komisjonile, teatas parlamendi pressiteenistus.

Komisjon täna seisukohta ei kujundanud ja jätkab arutelu pärast seda, kui ka riigikogu fraktsioonid on kujundanud oma esialgse arvamuse. Võimalike ettepanekutega soovib põhiseaduskomisjon välja tulla kevadistungjärgul.

„Riigikogu liikmete osalemine riigi äriühingute nõukogudes on avalikes huvides ja selles mõttes ei ole vastuolus põhiseadusega. Tuleb arvestada, et riik osaleb oma esindajate kaudu väga eriilmelistes ühingutes ja sihtasutustes ning riigikogu liikmete täielik eemaldamine oleks vastuolus avalikkuse ja seadusandja koostöö põhimõttega. Asjas parema selguse saamiseks vajab ilmselt täpsustamist „riigiameti“ mõiste,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste.

Maruste sõnul tuleb kaaluda ka seda, kas on õige ja põhjendatud rakendada piirangut ainult riigile kuuluvate äriühingute osas, samas kui kohalikele omavalitsustele kuuluvate äriühingute puhul seda ei tehtaks.

Hetkel kuum