Mitte just sageli ei kuule me torudest, mida valmistatakse sisuliselt käsitööna. OÜ Krah Pipes valmistab torusid, mis on omamoodi hot couture.
Valdav osa ettevõtte toodangust läheb ekspordiks ning nõudlus üha suureneb.OÜ Krah Pipes tegevjuht Peeter Kirtsi sõnul on toru nende ettevõtte kontekstis mahutite edasiarendus. Plastmahuteid ja -seadmeid toodeti varem ühes teises ettevõttes, sealt siis ka sellealane kogemus, nõnda et torutehas uue ettevõttena oli arengus samm edasi.“Tänaseks saame oma ettevõtte tootmises kasutada torusid, millest annab teha põhimõtteliselt kõike – kasvõi trumme,” naerab Peeter Kirtsi. Ta toob näiteks Tõrvas toimunud loitsufestivalil “Tõrva loits”, kus esinenud bänd kasutas umbes 15 Krah Pipes´is valmistatud trummi, millest suurima diameeter ulatus koguni 3,2 meetrini.
Torudel mitmeid kasutusalasid. Sedalaadi näiteid on veelgi – Krah Pipes torusid on kasutatud nii lumesurfi kui ka talisupluse tarvis, isegi Tartu Tudengite päevadel.OÜ Krah Pipes alustas tegevust aastal 2009, samal aastal valmis ka tootmishoone Rae vallas. Et ettevõtte tegemistele usaldusväärsust anda, alustati maailmas hinnatud tänapäevase Krah-tehnoloogia kasutamist. Suurem osa tootearendusest toimub küll Eestis, aga mõnede tootegruppide osas tehakse ka koostööd sepetsialistidega piiri tagant.Saksa ettevõtte Krah AG poolt väljaarendatud termoplastist torude tootmise tehnoloogia kujutab endast kaasaegseimat ja laia valikut torusid ja mahuteid toota võimaldavat tehnoloogiat, mille peamine kvaliteet seisneb paindlikkuses.
Tehnoloogia on paindlik ja universaalne. “Tegelikult on võimalik toota mistahes profiili ja sellest tuleneva jäikusega torusid, eeskätt on see tehnoloogia paindlik ja võrreldav käsitööga – kõik meie tooted valmivad rätsepaülikonnale sarnaselt,” sõnab Kirtsi.Krah-tehnoloogia on kombinatsioon universaalsest tootmisliinist, mis võimaldab toota termoplastidest tooteid, näiteks torusid või mahuteid, mille läbimõõt jääb vahemikku 300–4000 mm ning spetsiaalliinist, mille abil on võimalik toota suurel hulgal erineva ringjäikusega torusid.
Keerukate lahenduste puhul abi teadlastelt. Torusid toodetakse pikkusega 1–6 meetrit ning seda nii koos kui ka ilma muhvühendusteta. Toruliitmikes kasutatakse mitmesuguseid erinevaid lahendusi – kummitihend, ekstruuderkeevitus ning unikaalne integreeritud elektrikeevismuhv.“Ettevõtte algusaegadest peale on meie läbiv põhimõte olnud kasutada ainult esmaklassilisi, puhtaid toormaterjale,” kinnitab Kirtsi.Krah-tehnoloogia pakub võimalusi tehniliselt keerukatele projektidele lahenduste tootmiseks. Lahenduste väljatöötamisel teeb ettevõte koostööd muuhulgas Tallinna Tehnikaülikooliga.
Kallimad, kuid analoogidest kestvamad. “Enamasti töötame oma lahendused välja ise, kuid kindluse ja nö supervisiooni mõttes küsime keerukamate projektide puhul TTÜ inseneridelt eksperthinnangut,” märgib Kirtsi.“Tänu keerukusele on Krah Pipes tooted kindlasti kallimas hinnaklassis, kuid kvaliteet on meie poolt kompromissitu ning võime selgelt väita, et meie toodete kasutamine on tellijale kindlasti pikaajaline, kuid tasuv investeering,” lisab Kirtsi.OÜ Krah Pipes suunab lõviosa toodangust väljapoole Eestit, olles kujunenud üheks tublimaks kodumaiseks eksportööriks. Ega ilmaaegu jõutud Ettevõtluse Auhindade valimisel 2012 Eksportööri kategooria nominentide hulka.Eksport on olnud ettevõtte põhisuund selle loomisest peale, tänaseks eksporditakse peaaegu 70% toodangust.
Ekspordi osakaal üha tähtsam. Peamised eksportturud on OÜ Krah Pipes jaoks Läti, Leedu, Skandinaavia riigid, aga ka Poola ning Venemaa.“Valgevene huvitaks meid ka, kuid sealne turg on praegu keeruline, Krah Pipes´i segmendis on sinna toodangu müümine raskendatud,” ütleb Kirtsi.“Müügiga tegelevatel inimestel on olemas töökogemus ja teadmised meie toodete võimalustest, sest keerukaid projektlahendusi vastava kompetentsita müüa oleks mõeldamatu. Väga keerukate lahenduste korral, näiteks erinevate inseneritoodetega seonduvate projektide puhul oleme ise kogu müügiprotsessis sees.”Kirtsi sõnul oli aastal 2011 väga edukas eksport Poola, 2012 näitas mõnevõrra langust. Skandinaavia poolelt on väga hea müük olnud Soome ja Rootsi. Eestis müüakse oma tooted peamiselt siinsetele ehitusettevõtetele, eraisikuist kliente Kirtsi nimetada ei oska.“Ega ei kujutaks ette, kuidas ja millises kohas eraisikud meie hiidtorusid rakendada saaks, “ muigab ta.“Baltii riikides ei ole Kirtsi sõnul peale Eesti tehase rohkem Krah-tehnoloogiat kasutavaid tootjaid. Küll on tehased Moskvas, Saksamaal, Itaalias ning Hispaanias.
Klient võib oma soove alati muuta. Tootmisplaan on ettevõttel küll Kirtsi sõnul alati paigas, kuid sageli võivad klientide soovid tulla üleöö ning alati peab olema valmis kiireks reageerimiseks.“Näiteks Venemaal on selliseid kliente, kes vaatamata pikaajalistele ja varem juba kord kooskõlastatud plaanidele võivad oma soove üsnagi spontaanselt muuta,” kirjeldab Kirtsi. “Kõikideks sellisteks ootamatusteks tuleb alati valmis olla.”Ettevõte on toetuste, eelkõige ekspordi edendamise alaste, saamiseks koostööd teinud ka Ettevõtluse Arendamise SAga.“Et eksport on meie peamine suund, on toetustest meile olnud kindlasti palju abi, peatselt on algamas juba teine koostööperiood,” selgitab Peeter KirtsiKirsti on seisukohal, et ükski ettevõte ei tohiks jääda toetustele lootma.“Eeskätt peab ikka ise hakkama saama ja ennast tõestama,” ütleb ta.
Mis on mis
OÜ Krah Pipes
Krah-tehnoloogia pärineb Krah AG-lt, praegu müüakse selle tehnoloogia põhjal valminud tooteid pea 25 riigis.OÜ KRAH Pipes tegevjuht Peeter Kirtsi on hariduselt finantsist (corporate finance and accounting)OÜ KRAH Pipes majandusnäitajad 2011: müügitulu 5,56 miljonit eurot, kasum 0,28 miljonit eurottöötajaid: 35
Allikad: OÜ Krah Pipes, Äripäev
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
5
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele