Pankrotiavaldus ei ole võluvits

Alyona Stadnik 06. veebruar 2013, 09:53

Vandeadvokaat Priit Lätt tõdes, et pankrotiavalduse esitamine ei ole võluvits, mis aitaks tõhusalt võidelda maksupettustega ning vähendada maksuvõlgu.

Praegu on üle 150 ettevõtte, kes jäävad süstemaatiliselt võlgu, tõdes maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe. Sellel aastal plaanib amet krooniliste võlglased pihtide vahele võtta ning hakab esitama neile pankrotiavaldusi.

"Pankrotiavalduse esitamine ei ole võluvits, mis aitaks tõhusalt võidelda maksupettustega ning vähendada maksuvõlgu. Siin on mitu riski. Pankrotiavaldus on alati kõige viimane meede olukorras, kus kõik muud võimalused võla sissenõudmiseks on ammendatud," kommenteeris Lätt.

Pankrotiavalduse esitamise puhul tuleb võlausaldajal, maksuvõla puhul maksuhalduril, alati silmas pidada, et pankroavalduse rahuldamiseks peab olema tuvastatud võlgniku püsiv maksujõuetusa, lisas ta. "Seega niisama "igaks juhuks" ei ole riigil mõtet survestada võlgnikku läbi ebaperspektiivse pankrotiavalduse esitamise," tõdes Lätt.

Põhjenduseks ta tõi selle, et esiteks peaks riik eeskuju näitama ja vältima ebaperspektiivsete surveabinõude rakendamist, ning teiseks kui riik ei suuda tõendada pankrotiavalduse rahuldamise eeldusi, sealhulgas võlgniku püsivat maksujõuetust, siis ta kaotab ja tema kanda jäävad menetluskulud ning maksuvõlga ta kätte ei saa.

Lätti arvates on kaks lahendust, mis menetluslikult aitaks vähendada maksuvõlgu ja maksupettusi ennetada või varajasemas staadiumis avastada:

 • Maksuhaldur peaks palju tõhusamalt läbi viima maksukontrolle ja lõpetama "igikestva revisjoni" praktika. Tõhusamalt tähendab seda, et maksukontrollid viiakse läbi kiiremini ja ettevõtteid vähem koormavalt. Lisaks tuleb nentida, et maksukontrollide läbiviimine jäetakse tihtipeale maksunõude aegumise lõppfaasi, kuid maksukontrollid peaks läbi viima võimalikult varakult - mida "vanem on võlg", seda problemaatilisem see ju on. 
 •  Maksuhaldur peaks olema valmis sõlmima maksumaksjatega rohkem kompromisse ning mitte iga hinna eest vaidlema.

 

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  08. February 2013, 16:55
  Otsi:

  Ava täpsem otsing