• OMX Baltic−0,21%262,46
  • OMX Riga1,09%887,15
  • OMX Tallinn−0,2%1 691,9
  • OMX Vilnius−0,06%1 003,01
  • S&P 500−0,19%5 702,55
  • DOW 300,09%42 063,36
  • Nasdaq −0,36%17 948,32
  • FTSE 100−1,19%8 229,99
  • Nikkei 2251,53%37 723,91
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%103,08
  • OMX Baltic−0,21%262,46
  • OMX Riga1,09%887,15
  • OMX Tallinn−0,2%1 691,9
  • OMX Vilnius−0,06%1 003,01
  • S&P 500−0,19%5 702,55
  • DOW 300,09%42 063,36
  • Nasdaq −0,36%17 948,32
  • FTSE 100−1,19%8 229,99
  • Nikkei 2251,53%37 723,91
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%103,08
  • 13.02.13, 23:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

KUIDAS maanduda turvaliselt aastas 2050?

The Economisti ajakirjanikud ennustavad, et järgneva 40 aasta jooksul toimub maailmas vähemalt sama palju või enamgi megamuutusi kui viimase nelja kümnendi jooksul. Ellujäämise võti on täpsed prognoosid.
Pikaajaline ennustamine pole sageli kuigi edukas. Siiski on prognoosid huvitavad isegi siis, kui need pole veenvad. The Economisti ajakirjanikud ongi ette võtnud ennustamise raske töö ning näitavad 20 teemavaldkonnas kätte suuna, kuhu maailm on liikumas.
Koli Aafrikasse. Demograafia on väheseid valdkondi, kus 40 aasta prognoosid võivad tegelikkusele üsna lähedal olla. Seega on demograafia omamoodi alus ennustustele kõigis ülejäänud valdkondades. Mõnigi levinud teabekild satub demograafiat arvesse võttes hoopis uude valgusesse. Meil olla tulemas Hiina sajand? Ei sugugi. Sealne rahvaarv pöördub langusesse juba 2025. aastaks. Aastal 2050 on maailma suurim riik hoopis India. Rahvastiku kasvu põhiraskus nihkub lähikümnenditel aga Aafrikasse, mille rahvaarv ületab 2050. aastaks Euroopa oma koguni kolm korda. Sündimus hakkab aga langema kõikjal ning ilmselt saavutab maailma rahvastik sajandi teisel poolel umbes kümne miljardi juures oma lae. Kõikidele ülerahvastatud maailma pelgajatele on hea uudis see, et rahvastiku kasv on SKP ja rikkuse peamine allikas.
Näita üles kodanikujulgust. Demokraatia. Unustage demokraatia, selle asemel tuleb muretseda vabaduse ja õigluse pärast. Kui teil veab, siis olete 2050. aastaks e-valitsusega paradiisis, kus riik hoolitseb te soovide eest sama hoolsalt kui Amazon teie kirjanduslike valikute eest. Kui teil ei vea, siis lõpetate kusagil Silvio Berlusconi Itaalia ja Vladimir Putini Venemaa vahepealses riigis, mida valitsevad avaliku arvamuse manipuleerimises ja kriitikute äraostmises vilunud küünilised siseringid. Tehnoloogia ja kodanikujulgus otsustavad, kumb neist väljavaadetest võidab.
Hari end ja tee rohkem tööd. Riik. Rahvastik vananeb. Pensionid ja tervishoiukulud on laes ja tõusevad veel. Heaoluriik on pankrotis! Rahvastiku vananedes kujuneb välja poliitika, mis kulutab kallutatult pigem vanadele kui noortele.
Nutikas riik toimib vastupidiselt, kuna see on tegelikult parim viis toetada kõiki. Kasv johtub ennekõike paremate oskustega töötavast elanikkonnast. Selle inimkapitali vundament on haridus ning riik peab katma koolilaste kulud, jagama tudengite omi ning aitama vaesematel täiskasvanutel omandada uusi oskusi.
Leia võimalus inimesi ühendada. Tehnoloogia. Elame maailmas, kus inimesed on pidevas ühenduses ja vahemaad pole enam probleem nagu vanasti. See toob aga kaasa ühe veidra asja, liitreaalsuse, mis ühendab reaalse ja virtuaalmaailma mitte niivõrd vahemaad tappes, kui rakendades seda teenuses.
Inimesed saavad sisse logida (ja seega töötada), kus iganes nad ka ei viibi, ja elukoha valikul on neil palju rohkem vabadust. See tähendab võimalust linnakeskustest eemale kolida. Nad saavad hõlpsamini elada kohas, mis neile meeldib.
Olenevalt jõudude kujunemisest võib odavam ja parem kommunikatsioon inimesi tegelikult liita, mitte lahutada.
Ole investeerimisel jätkuvalt ettevaatlik. Majandus. 40 aastat tagasi ei olnud tärkavaid turge, 40 aasta pärast on need aga pildilt kadunud. Mõni jõuab enne vananemist rikkaks saada, teine, näiteks Hiina, on raskustes. Kindel, et Aasia (mitte Hiina, vaid Aasia laiemalt) võtab sisse juhtpositsiooni, mis tal on olnud ka ajaloos. Oodata on suurt tasandumist, mille käigus vaesem maailmaosa jõukuselt rikkamale järele jõuab.
Äriettevõtlus muutub keerulisemaks, konkurents teravamaks. Sellest peaks võitma tarbija, kellele uued tehnoloogiad ja ettevõtlus paljutki odavamaks muudab. Teisalt muutvad keerulisemaks karjäärimudelid, mis asenduvad keerulisemate – vabatahtlikul, vabakutselisel ja lepingulisel tööl põhinevate – mudelitega.
Mõni asi ei muutu kunagi. Ka edaspidi kinnitavad börsimaaklerid ja investeerimisvõlurid investoritele kõige kuumemagi buumi ajal, et seekord on kõik teisiti ja kaotada pole võimalik. Ning ainult­ rumalad investorid jäävad neid uskuma. Majandustsüklid ei kao ning lähikümnendeil näeme neid terve hulga jagu.
Vii oma äri kosmosesse. Teadus. Lääs kaotab juhtpositsiooni poliitikas ja majanduses, ilmselt ka sõjanduses. Kas midagi ka meile jääb? Võib-olla teadus. Teaduse raskuspunkt kandub keemialt ja füüsikalt bioloogiasse, kus meid ootab mõndagi põnevat, aga ka kohutavat. Eeskätt on see seotud DNA uurimisega.
Uut kosmosevõidujooksu ei tule, küll aga kujuneb kosmos selle sajandi jooksul üha enam äritegevuse kohaks, mis aegamööda asendab kulukad ning pigem poosetamisele suunatud riiklikud kosmoseprogrammid.
Põige 40 aastat tagasi
Mingem 40 aastat ajas tagasi, aastasse 1971, ja meenutagem seda hirmsa hukatuse nutulaulu, millega meid järgmise 40 aasta vältel üle kallati: rahvastikuplahvatus on pidurdamatu; globaalne näljahäda vältimatu; saagikuse kasv seiskub; toiduabi Indiale on tulutu; keskkonna pestitsiididest tingitud vähiepideemia lühendab meie eluiga; kõrbed tungivad peale tempoga kaks miili aastas; tuumareostus on üha suurem oht; tuumatalv on vältimatu tuumasõja vältimatu tagajärg; ebola, hantaviirus ja seagripi pandeemia on kohe tulekul; linnade allakäik on vältimatu; happevihmad hävitavad terveid metsi; naftareostus kasvab; majanduskasv seiskub; globaalne ebavõrdsus kasvab; nafta ja gaas saavad varsti otsa, samuti vask, tsink, kroom ja paljud teised loodusressursid; linnade õhureostus läheb hullemaks; Suur Järvistu on suremas; igal aastal sureb välja kümneid linnu- ja imetajaliike; uus jääaeg on tulekul; sperma kogus väheneb; hullu lehma tõbi tapab sadu tuhandeid inimesi; geneetiliselt muundatud taimed laastavad ökosüsteeme; nanotehnoloogia väljub kontrolli alt; arvutid jooksevad aastatuhande vahetusel kokku, hävitades sellega osa tsivilisatsioonist; lumi muutub harulduseks; orkaanide sagedus kasvab; malaaria läheb hullemaks; kliimamuutus pühib maa pealt loomaliigid; ilm tapab üha enam inimesi ja merevee taseme tõus kiireneb.
 
Mis on mis
“Megamuutus: maailm aastal 2050”
The EconomistTõlkija Vahur LokkÄripäev 2013(ilmub 20. veebruaril), 320 lkPehme köidewww.raamatupood.aripaev.ee
 
Pane tähele
Mida järgmise 40 aasta jooksul ei juhtu?
Tuleva 40 aasta jooksul ei lõpe midagi: ei ajalugu, teadus, nafta, sõda, kapitalism, raamatud ega armastus.Vana tehnoloogia (mõne erandiga) elab uue kõrval edasi.
 
Üks küsimus
Millisena näete oma ettevõtet 40 aasta pärast?
Kaido Kaare, ASi Kalev tegevjuht Kalevi ametlik visioon ulatub küll umbes kümne aasta kaugusele, kuid olen kindel, et senist ajalugu arvestades on Kalev ka aastal 2050 tugev ja väärikas tegija piirkonna magusasektoris ning traditsioonide edasikandmine jätkub ka kõiki neid uusi trende, muutusi ja tehnoloogiaid arvesse võttes.Täpsem strateegiline plaan on lähema kolme aasta peale, nii et täna planeerime tooteid ja muudatusi aastasse 2015. Olen kindel, et tugev ajalooline taust, inimlik uudishimu ja põnevad tulevikumuudatused panevad paljusid maailma pikemale arengusuunale kaasa mõtlema ja neid oma tegemistes arvestama ja realiseerima.
Madis Habakuk, Estonian Business School Groupi juhatuse esimeesAastaks 2050 on Hiina SKP suure tõenäosusega üle 50% USA omast suurem. Sellest tulenevalt peame juba praegu valmistuma. Tõenäoliselt on 40 aasta pärast hiina keel meie regiooni ärihariduses teine või kolmas võõrkeel. See mõjutab ka organisatsioonikultuuri ja äriharidust. See on põhipõhjus, miks EBS hoiab kätt “Hiina pulsil”.EBSi visiooni üks variant vaatab 2050. aastasse. EBSi Helsingi filiaali avamise üks põhjus oli arvestamine Eesti ja Soome majanduste integreerumisega.Filiaalide loomine paneb emaülikooli paljuski “sundviskesse”, vastamaks ärimaailma vajadustele.
 
Ennustus
Kas meie tulevik on tume või helge?
Tume tulevik Naised tuuakse juhatustesse kvoodiga Teeme rohkem tööd Näeme suurt vaeva, et eakate eest hoolitseda Sündimus langeb Nafta saab otsa Põllumajandusel on raskusi vajaliku hulga toidu tootmisega    Oleme jätkuvalt naftasõltlased Keemia ja füüsika on üleekspluateeritud Vabad riigid on vähem demokraatlikud Kliimamuutus on saanud reaalsuseks Riikide kaitse-eelarved kuivavad kokku  2025. aastal on 30 üle 10 miljoni elanikuga megalinna Maailma rahvaarv kasvab 9 miljardini, kõige kiirem on kasv Aafrikas, mis on Euroopast kolm korda rahvarikkam Religioossed kogukonnad kasvavad plahvatuslikult, sellega kaasneb fundamentalismi kiire levik 
Helge tulevikNaisi ei hoia teel tippu tagasi “klaaslagi”Töötamisvõimalused on mitmekesisemadElame üle saja-aastaseks ning oleme tervemadPerede tervislik ja majanduslik olukord paranebMaal on avastamata loodusressursseTeadlased leiutavad uusi toidu vormeIndia autotööstus õitseb, loodud on korralik elektriautoEes ootab bioloogia kuldne ajastu: suudame nanorobotite jms abiga hõlpsalt ravida vähki ja teisi seni parandamatuid haigusiAutoritaarsed režiimid vaaguvad hingeTeadlased leiavad lahenduse või avastavad elu teistel planeetidelKulutame rohkem tervishoiule2050. aastaks on rahvastiku kasv aeglustunudRahvastiku kasv on SKP ja rikkuse peamine allikas Lääne-Euroopa jätkab liikumist läbinisti ilmaliku ühiskonna poole, mida ei lõhesta usuringkondade huvid

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 09.09.24, 16:29
Kuidas muuta avatud kontor töötajasõbralikuks? Kuidas võimestada tiimi ja edastada keerulisi sõnumeid?
Kiiresti muutuvas ja ebakindlas maailmas vajavad organisatsioonide juhid ja tiimiliikmed pidevat enesetäiendamist. Tallinna Ülikool pakub lisaks mikrokraadidele juhtimist ja organisatsiooni arengut toetavaid tellimuskoolitusi, mida on võimalik kohandada vastavalt vajadusele. Koolitused on teaduspõhised ja praktilised. Uusi õpitud teadmisi ja oskusi on võimalik ettevõtte igapäevatöösse rakendada.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele