Romet Kreek • 13. veebruar 2013 kell 8:27

Külm ilm võis päästa Jaapani majanduskasvu

Jaapani majandus võis tulla möödunud kvartalis välja juba kolmandast majanduslangusest viie aasta jooksul, kuna külm ilm pani tarbima, vahendab Bloomberg.

Homme avaldatakse Jaapani majanduskasvu numbrid. Analüütikud ootavad aastas 0,4protsendist majanduskasvu.

„Jaapani majandus teeb tõenäoliselt lähikuudel läbi soliidse taastumise,“ ütles Meiji Yasuda Liife Insurance’i peaanalüütik Yuichi Kodama Bloombergile. „Siiski võib tarbimine käibemaksutõusu järel jahtuda ning keskpanga uus juht peab arvatavasti rahapoliitikat tugevamalt õgvendama.“

Analüütikud prognoosisid, et oktoobrist detsembrini kasvas tarbimine võrreldes eelnenud kvartaliga 0,5 protsenti.

Jaapani suurima rõivaste jaekaupmehe Uniqlo vähemalt aasta aega avatud olnud poodides kasvas novembris aastaga müük 13,7 protsenti ja detsembris 4,5 protsenti. Tokios oli novembris 26 päeval 30st õhutemperatuur külmem 30 aasta mediaantemperatuurist. Detsembris oli ilm mediaanist külmem 24 päeval 31st.

Jaapani peaminister Abe ütles eelmisel nädalal parlamendi ees esinedes, et ta palub ettevõtetel, kes saavad tulu lõdvast rahapoliitikast, jagada kasumeid töötajatele kõrgemate palkadena. Eilsel kohtumisel äriliidritega ütles ta, et paranevad tulemused peaksid viima palgatõusudeni.

Jaapani majandusanalüüsi keskus avaldas eile prognoosi, mille kohaselt kasvab majandus alates aprillis algavast majandusaastast 2 protsenti ja järgmisel aastal 0,3 protsenti.

Täiendav rahapoliitika õgvendamine 2013. aastal on põhjendatud, ütles Aasia arengupanga juht Haruhiko Kuroda, keda peetakse potentsiaalseks Jaapani keskpanga uueks juhiks. Ta ütles, et keskpank võiks lisada stiimuleid ja lõpetada deflatsiooni, et vallandada majanduskasv, mida terve põlvkond pole näinud.

Jaapani majandusminister Akira Amari ütles, et Kuroda on nende seas, kes on kvalifitseeritud keskpanga juhi kohale kandideerimiseks, kuid kandidaadi nimetamine on peaministri asi.

Jaapan plaanib tõsta käibemaksumäära 2014. aasta aprillis 8 protsendile ja 2015. aasta oktoobrist 10 protsendile praeguselt 5 protsendilt.

Hetkel kuum