20. veebruar 2013 kell 21:00

M&A turg on aastaga viiendiku võrra kahanenud

Baltimaade ühinemiste ja ülevõtmiste turg (M&A) on 12protsendilises languses. Eestis on aastane langus lausa 20 protsendi juures.

Advokaadibüroo Raidla Lejins ja Nordcous partner Sven Papp rääkis eilsel seminaril, et hoolimata teadetest, et Eesti majandus on tõusuteel, näitab uuringuagentuuri Mergermarket raport, et 2012. aastal oli siinne majandusaktiivsus väiksem kui aasta varem: Eestis tehti ligi 62 tehingut, mis on pea 20 protsenti vähem kui eelmisel aastal.

Eesti ja Leedu edukad. Mergermarketi Londoni peakontori ekspert James Hemsley rääkis, et Baltimaades tehti tehinguid just  Eestis – ligi pooled.  Lätis oli tehinguprotsent 22% ja Leedus 30%.

Suur osa Eesti tehingutest sündis tehnoloogia sektoris. Hemsley hinnangul võib Eesti ka 2013 aastal Baltimaades suurimat tehingute arvu  oodata, sest müüginimekirjas on juba praegu 24 ettevõtet.

Tehingu väärtuste poolest oli edukaim Leedu, moodustades kogu Baltimaades tehtud tehingute väärtusest 55%. Talle järgnes Eesti 43 protsendiga. Lätis tehtud tehingute väärtus oli aga vaid 2%. Hemsley märkis, et Euroopas tõusis tehingute väärtus kolm protsenti, tehingute maht aga langes seitse protsenti.

Laevandusse investeerimine turvaline. Eesti tehingute osakaalu suurendas Tallinki 15,7protsendise osaluse müük Citigroupile – tehingu väärtus oli 117 miljonit eurot. Raportis märgitakse, et see näitab, et  Eesti vastu tunnevad huvi ka rahvusvahelised investorid. “Investorid peavad laevandussektorisse panustamist pikaajalise investeeringuna turvaliseks,” tõdes Hemsley. Laevandussektorist olulisem on Eesti s aga tehnoloogia valdkond, milles oleme Baltimaades esimesed.

Hemsley sõnul on Balti riikides tehtavate investeeringute iseloom strateegiline. Mergermarketi raporti analüüsis võrreldi tehinguid, mille väärtus oli vähemalt viis miljonit dollarit.

“Eestis vastab sellele kriteeriumile umbes 20 protsenti tehingutest, kui sedagi,” märkis Sven Papp.

Erakpitali tehingute arv jäi Baltimaades mullu  tagasihoidlikuks. 2012 aastal tehti vaid kuus viie miljoni piiri ületatavat tehingut erakapitali baasil.

Järgmiseks aastaks ennustas Hemsley, et 2013. aasta tõotab kaasa tuua tehingute suurenemise ning Põhjamaade huvi tõusu Baltimaade vastu.

Järgmisest aastast rääkides ennustas tehingunumbrite kasvu ka Sven Papp. Ka prognoosis ta euro­tsooni suhtelist stabiliseerumist ning krediidi kättesaadavuse paranemist, IT sektorite jätkuvat aktiivsust M&A turul ja generatsioonide vahetust ettevõtluses.

 

 

Mis on mis

Eelmise aasta suurimad tehingud

AS Tallink Grupp 15,7% aktsiate müük Baltic Cruises Holding L.P.-leAS Tallinna Küte ja AS Eraküte 100protsendilise osaluse omandamine Elekter ja Küte OÜ pooltR-Kiosk AS ja Lehepunkt AS-i omandamine Reitan Servicehandel ASi pooltAS-i Elcoteq Tallinn 100protsendilise osaluse omandamine Éolane pooltTelevõrgu AS-i omandamine Tele 2 Eesti ASi pooltAS Veolia Keskkonnateenused 100protsendilise osaluse omandamine SKT Keskkonnateenused OÜ pooltVGP Park Tallinn omandamine East Capital Real Estate ASi pooltMustika Kaubanduskeskuse omandamine EfTen Capital ASi pooltAS Ärimaja 2 kinnistu omandamine EfTen Capital ASi pooltOutokumpu Baltic OÜ osaluse omandamine Amari Metals Europe Ltd. pooltVäätsa Agro AS 97,87% aktsiate omandamine ASi Trigon Dairy Farming pooltBaltika kvartali hoonete ja maa müük ASile Kawe GroupModesat Communications omandamine Xilinx, Inc. PooltN-Trans Global Ports-i 37,5% aktsiate omandamine APM Terminai poolt.

Hetkel kuum