2009.-2011. aasta tulemuste järgi on gaselle ehk väga kiiresti arenevaid ettevõtteid läbi aegade kolmas rekordiline kogus - 1183 ettevõtet, kes on neil aastatel vähemalt poole võrra kasvatanud nii käivet kui ka ärikasumit.
Oma osa gasellettevõtete arvukale juurde tekkimisel on eelnenud majanduse suurel kukkumisel 2009. aastal, kui ettevõtted kaotasid oma käivetes ja kasumites. 2009. aastal kukkus gasellide arv ajalooliselt nõrgimale tasemele, vaid 259 gaselli saime sel aastal edetabelisse. Masuaastatel kukkunud käivetelt ja ärikasumitelt said tuhanded ettevõtted jälle kasvuteed alustada.
Ligi 56% gasellettevõtetest on üle 10 aasta vanad. Seega olid nii vanad kui ka uued ettevõtted võrdsemas positsioonis kui kunagi varem. Ehk siis võimalik on ka olukord, et kunagine suurettevõte võib saada uue kasvuga hoopis gaselliks.
Tänavusest rohkem on olnud gaselle 2006.aasta andmetel arvutatud edetabelis - 1905 ettevõtet - ja kõige rohkem oli gaselle 2007. andmetel arvutatud edetabelis - 2237 ettevõtet.
Gasellettevõtted on suuremad kui varem. Aktsiaseltside osakaal on gasellide seas kahekordistunud. Neil on rohkem töötajaid kui varem ja nad loovad juurde uusi töökohti.
Keskmine gasellettevõte tegutseb Harjumaal, Tartumaal või Pärnumaal (73% kõikidest gasellidest). Keskmine gasell on osaühing, mis annab tööd 15 inimesele ning aastatel 2009-2011 palkas keskmine gasell juurde kolm inimest. Sealjuures aasta varasema gasellitabeli ettevõtted olid sunnitud aastatel 2008-2010 koondama keskmiselt 4 töötajat.
Gaselle on lisaks tavapärasele kaubanduse ja teenindussektorile rohkelt transpordi ja logistikasektoris, ehituses. Suure tõusu võrreldes varasemate aastatega on teinud põllumajandusega tegelevate ettevõtete osakaal.
Gasellettevõtteid juhivad mehed. Ligikaudu 88% kiiresti arenevate ettevõtete tegevjuhtidest on mehed. Kuid suurettevõtetes on mehi juhtimas veel rohkem. Äripäeva KäibeTOP 500 ettevõtetest on lausa 91% meeste juhtimise all. Samas näitab statistika, et kriisiaastatel tuli juurde naisettevõtjate juhitud gaselle. Näiteks ajalooliselt nõrgimal gaselliaastal, ehk 2009. aasta andmete alusel arvutatud edetabelis, oli naistegevjuhte 20%.
Üle poole gasellettevõtetest on 100%-lise osalusega. Sealhulgas on enamus ettevõtteid Eesti eraisikute omanduses. Võrdluseks, käibe TOPP 500 ettevõtetest on 100%-lise omandusega ettevõtetest enamuses väliskapitali käes.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
6
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Hetkel kuum
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele