Soome majandus- ja tööhõiveministeeriumi energeetika osakonna juhi Esa Härmälä sõnul oleks Balti riikide ja Soome ühise regionaalse LNG-terminali jaoks parim asukoht Soome.
“Ma ei näe mingeid eeliseid,” vastas Härmälä Äripäeva küsimusele, kuidas terminali rajamine Eestisse Soome poolelt paistaks. “Sellisel juhul oleks torujuhtme jaoks vaja suuremat investeeringut ning ärivõimalusi oleks vähem,” ütles ta.
Terminali jaoks oleks sobivaim asukoht Soome, ütles Härmälä ja põhjendas e-kirja vahendusel: “Soome oleks parim asukoht nii tarnekindluse kui ka ärilistel kaalutlustel. Soome tarbib gaasi Eestist neli korda rohkem. See tähendab seda, et Eesti varustuskindlust on lihtsam tagada Soomest kui Soome varustuskindlust Eestist (torujuhtme läbimõõt). Terminali äriline tasuvus sõltub aga sellest, kui efektiivselt see suudab rahuldada tipunõudluse Soomes. Peamine maht tuleb sellelt turult.”
Eesti majandusminister peab kokkulepet õigustühiseks. Eesti majandusminister Juhan Parts ei kiitnud heaks Soome Gasum OY ja Eesti Gaasi tütarfirma EG Võrguteenused ühiselt välja öeldud seisukohta, et regionaalse terminali jaoks oleks parim asukoht Soome Inkoo. Möödunud nädalal agentuurile Bloomberg antud intervjuus ütles Parts, et selline firmade omavaheline kokkulepe on õigustühine ja otsuse teevad ikka kahe riigi valitsused.
Soome pool peab lepet heaks. “Meie näeme seda kui konstruktiivset ja realistlikku seisukohta,” märkis Esä Härmälä ühisavalduse kohta.
Parts ütles Bloombergile, et Eesti jaoks on terminali asukoha valikul peamine tingimus kiire valmisehitamine, sõltumatus Gazpromist ja gaasi hind. Härmälä luges Soome valikukriteeriumidest üles tarnekindluse, konkurentsi paranemise ja ärilise tasuvuse.
Soome jaoks on Soomet ja Eestit ühendav gaasitoru Balticconnector LNG-projekti oluline osa.
Läinud nädalal kirjutas ajaleht Postimees, et Eesti ja Soome peavad läbirääkimisi eesmärgiga teha terminali valik juba 6. märtsiks, et päev hiljem esitleda seda Brüsselis Balti energiaturu ühendamise plaani juhtametnike koosolekul.
Härmälä kahtles, kas otsus nimetatud tähtajaks sünnib.
Viivitamine võib kalliks maksma minna. “Ma loodan seda, kuid ei ole veendunud, et see nii läheb,” märkis Härmälä. “Otsusega ei või aga viivitada, et mitte ELi esimesest rahastamisvoorust välja jääda.”
Ka veebruaris Gasum OY-le ja ASile EG Võrguteenused läkitatud kirjas ärgitab Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Günther Oettinger projektiga nii kiiresti kui võimalik edasi liikuma, tunnustades seejuures ettevõtetest tulnud koostööinitsiatiivi.
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Viimased uudised
Kas keegi läheb ka vangi?
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele