Spekulandid on toorainete hinnatõusu suhtes pessimistlikumaks muutunud, kärpides tõusupanuseid ja minnes välja mõne tooraine languse peale.
Võiks suisa öelda, et suhkruga kohvile öeldakse ei, kuna panustatakse nende toorainete langusesse. Aastaga on kukkumise edetabelis esimesel ja kolmandal kohal kohvioad ja suhkur, mis on odavnenud vastavalt 28,8 ja 27,5 protsenti.
Nende vahele jääb kah joodav asi – apelsinimahl, mille hind on langenud 28,6 protsenti. Kui hõbe kõrvale jätta, tuleb languselt kuuendana jälle joodav asi kakao 12,1protsendise hinnakaoga ja viiendale kohale jääb sõidukite tarbitavate mootorikütuste valmistamiseks kuluv nafta (hinnalangus 15,1 protsenti).
Riskifondid ja teised suured spekulandid on kärpinud kõige rohkem kulla tõusupanuseid 2007. aastast alates ja on mängivad kõigi aegade suurimate panustega suhkru ja kohviubade hinnalangusele. Kardetakse, et USA keskpank aeglustab 85 miljardi dollarilist igakuist võlakirjade ostu ning see toob toorainete hindu alla.
Rahajuhid ja teised suured spekulandid on nädalaga vähendanud pikka netopositsiooni kullatuletistehingutes (futuurides ja optsioonides) 19. veebruariks 40 protsendi võrra. See on suurim kukkumine alates 2007. aasta 31. juulist.
Panused USA 18 toorainele on kukkunud madalaimale tasemele alates 2011. aasta detsembrist.
Seevastu on investorid teinud rekordiliselt panuseid suhkru ja kohviubade hinnalangusele. Maisi hinnatõusule mängimine on aga taandunud enim alates 2010. aasta juunist.
Föderaalreservi lugemine mõjub. Kulla hinnaliikumisega seotud börsil kaubeldavate fondide maht kahanes nädalaga 1,6 protsenti, mis on suurim langus alates 2011. aasta augustist, vahendas Bloomberg.
Mitmed rahapoliitika otsustajad olid seda meelt, et keskpank peaks võlakirjade oste varieerima, näitasid Föderaalreservi istungi materjalid. Nelja aastaga olid toorainete hinnad 31. detsembriks tõusnud 85 protsenti, näitab S&P GSCI indeksl. Selle ajaga on Föderaalreserv suurendanud oma bilansimahtu enam kui 3 triljonile dollarile.
“Föderaalreservi lõdvendamispoliitika lõpu retoorika ja ootused on inimestel kopsu üle maksa ajanud, pannud mõtlema, et Föderaalreserv hakkab stiimuleid piirama,” ütles TEAM Financial Asset Managementi fondijuht James Dailey.
GSCI indeks on veebruaris seni langenud 2,5 protsenti, mis on suurim kuine kaotus alates oktoobrist. Samal ajal on üleilmne aktsiaindeks MSCI langenud 0,4 protsenti, kuid USA dollar on kuue tähtsaima kaubanduspartneri valuutade suhtes 3 protsenti tugevnenud. USA valitsuse paberid tootsid 0,2 protsenti.
Kui spekulantide askeldused kõrvale jätta, siis nõudlus ei ole iseenesest kuhugi kadunud, eriti käib see põllumajanduslike toorainete kohta.
“Ma jälgin Hiina saadetavaid tooraineid. Hiinlased ei leia piisavalt põllumajandustooteid, et oma nõudlust katta,” ütles Sica Wealth Managementi investeerimisjuht Jeffrey Sica. “Kogu see meelestatus on tulnud fondide müügilainest, kuid nõudlus on täiesti olemas.”
Hiina ostuhuvi püsib. Fondijuhid tõmbasid 20. veebruaril lõppenud nädalal toorainefondidest välja 828 miljonit dollarit, ütles EPFR Globali analüüsidirektor Cameron Brandt, kes jälgib raha liikumist fondidesse ja sealt välja. Kulla ja teiste väärismetallide fondidest tõmmati välja 870 miljonit dollarit.
Hiina toorainenõudlus toetab hindu, kuna riik impordib varasemast rohkem energiat, metalle ja teravilja, ütles Adrian Day varahaldusfirma fondijuht Adrian Day. Aasia riigil on struktuurne teraviljapuudus, mistõttu nõudlus jätkab kasvu, teatas Han Changfu Hiina põllumajandusministeeriumist. Hiina vaseimport kasvas jaanuaris detsembriga võrreldes 2,9 protsenti.
Brasiilias Santose sadamas on kuhjunud Hiina saadetavad sojaoad, mais, nisu, riis ja suhkur, mis võib viia tarneviivitusteni. Sadamas ootab 192 laeva 10,8 miljoni tonni pealelaadimist, võrreldes 90 laevaga ja 4,1 miljoni tonniga aasta tagasi, teatas SA Commodities 22. veebruaril.
Investoritel on netolühikesed positsioonid suhkrus ja kohviubades, kuna nende toorainete väljavaated on halvimad alates 2006. aasta juunist. Möödunud nädalal oli USAs ICE Futuresi tunnustatud ladudes kohvi laojääk suurim alates 2010. aasta märtsist. Macquaire Groupi hinnangul on alates 1. oktoobrist 12 kuul taas suhkru pakkumine nõudlusest suurem, mis oleks järjest kolmas selline aasta. Maisi tõusupanused on kahanenud 48 protsenti, madalaimale tasemele alates 2010. aasta 29. juunist.
USA põllumajandusministeerium prognoosis, et 31. augustist algaval põllumajandusaastal kasvab maisitoodang 35 protsenti, 14,53 miljonile buššelile, mis kolmekordistab laovaru seisu. Sojaubade laovarud kahekordistuvad.
“Nii suured saagid on indikatsioon, et pakkumismured taanduvad,” ütles National Securitese peastrateeg Donald Selkin. “Kui ilmamuresid ei ole, siis lähevad maisi ja sojaubade hinnad alla,” tõdes ta.
Võrdlus
Tassist joodav on aastaga odavnenud
aastaga langenud toorainefutuuride hind (USD), %kohvioad -28,8apelsinimahl -28,6suhkur -27,5hõbe -18,6nafta -15,1kakao -12,1vasikad -10,8kuld -10,8vask -8,3puuvill -8,1sojaõli -8,1kütteõli -6,3plaatina -5,8elusveised -2,3
aastaga tõusnud toorainete hind (USD), %puit 43maagaas 31,1sojaeine 28,7kaer 21,5sealiha 16,1nisu 10,7riis 9,7mais 7,4pallaadium 3,9
Allikas: Bloomberg
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
1
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
2
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
5
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele