Kulla hind langes veebruaris 5,1%. Tegemist oli viienda järjestikuse kuulangusega, mis tähendas särava metalli jaoks pikimat langustsüklit alates 1997. aastast. Korralikult langesid säravatest metallidest veel hõbe (–9,3%) ja plaatina (–5,6%).
Kulla hinda on hakanud alla suruma nii tugevnenud dollar kui ka suhteliselt hästi vastu pidanud USA makromajandus. Lisaks rõhub säravat metalli ka USA keskpank, kus osa pankureid leiab, et majanduse stimuleerimist tuleks pidurdada ja rahatrükitempot vähendada.
Euroopa ühisraha odavnes kuuga 1,358 dollarilt 1,306 dollarini ning investorid muutusid kuuga üha enam tugeva valuuta usku. Lisaks aitasid üle ootuste head neljanda kvartali majandustulemused tõsta USA börse laialt kajastava S&P 500 indeksi viie aasta kõrgeima tasemeni ehk meelitasid investorid rohkem hoopis aktsiatesse raha panema. Tõsi, kuu kokkuvõttes ulatus Ühendriikide börside tõus vaid 1,1%ni. Euroopa börside 4,3% languse kõrval oli see aga tubli tulemus. Euroopa börsidel rõhusid veebruaris aktsiaid nii mitme suurfirma dividendikärped kui ka prognoositust suurem IV kv majanduslangus.
Kuu lõpus rõhus Euroopat omalt poolt aga Itaalia, mille valimistulemused näitasid, et inimesed on väsinud kärbetest. Lisaks ei suutnud ükski poliitiline jõud saavutada konkreetset jõulist ülekaalu parlamendis. Itaalia börs oli seetõttu ise oma 10% langusega veebruaris koos Argentinaga üks halvimaid.
Oli ka rallivaid turge. Omaette maailmas liikus aga Jaapani aktsiaturg, mis suutis kuuga eurodesse ümberpanduna umbes 9% tugevneda. Jaapani aktsiaturule andis tuge peaminister Shinzo Abe, kes nimetas riigi keskpanga juhi kandidaadiks Haruhiko Kuroda, kes on lubanud tõusva päikese maa majandust stimuleerima hakata.
Nõrgad meeleolud Euroopa aktsiaturgudel hoidsid tõenäoliselt veebruaris paigal ka Tallinna börsi, mis langes 1%. Parim aktsia oli tugevate kvartalitulemustega välja tulnud Merko Ehitus, mis tõusis 3,7%. Olympic EG ja Baltika lõpetasid tublide aastanumbrite taustal veebruari 2,8% tõusuga.
Seotud lood
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Kas saab spekuleerida? Eksperdid selgitavad
Viis sammast, millele ambitsioon rajada
Tagasi Äripäeva esilehele