Kuigi ei ole enam 1. jaanuar, võime ikka anda eelolevaks aastaks lubadusi. Peaksime endale lubama, et joome aasta jooksul vähemalt 12 pudelit vähem. Seda on vaid üks pudel kuus vähem. Ning valigu igaüks ise siidri, õlle, veini, viina või muu peene napsi vahel.
Joogi vägi. Ma ei ole näinud uuringut alkoholi mõju kohta ettevõtete majandustulemustele, kuid väidan, et selline mõju on olemas ja ta on Eestis märkimisväärselt suur. Sotsiaalministeeriumi alkoholipoliitika rohelise raamatu koostajad kinnitavad, et Eesti kuulub enim alkoholi tarbivate riikide hulka ning alkoholist tingitud kahjud on seetõttu ulatuslikud. 2011. aastal tarbiti rohelise raamatu andmeil Eestis 10,2 liitrit absoluutset alkoholi aastas isiku kohta. Erinevatel metoodikatel põhinevate arvestuste kohaselt põhjustas alkohol otsest majanduskahju 1,6–2,5 % SKPst, siia lisanduvad kaudsed kulud peredele ja ühiskonnale põhjustatud kahjust. Roheline raamat toonitab kahjude põhjustajatena tervisekaotust ja kuritegevust, kuid ei oska hinnata alkoholi põhjustatud tööluuside tekitatud kahju.
Euroopa Komisjoni tellimusel valminud raporti “Alkohol Euroopa” andmetel laekus 2003. aastal alkoholiaktsiisist riigikassadesse 25 miljardit eurot. Alkoholiga seotud kahjude kulud ulatusid 2003. aastal 270 miljardi euroni. Kui vaadata lähinaabreid, siis näiteks rootslasi on alkoholi pika ajalooga kättesaadavuspiirangud (Systembolaget) pannud vägijookidesse suhtuma väga suurte reservatsioonidega. Rootsit eristab meist lisaks suhtumisele alkoholi ka veenev number – meie sisemajanduse kogutoodang ühe inimese kohta oli 2011. aastal u 16 000, rootslastel aga üle 57 000 dollari.
SKT tõus. Ei taha sellega öelda, et me peaksime alkoholi kättesaadavust piirama või aktsiisimäärasid massiliselt tõstma. Hilja, meil on selja taga 50 aastat siniseid esmaspäevi ja lõpuks viivad piirangud rehepapirahva salaalkoholi ja koduste puskariajamisteni. Alkoholipoliitika roheline raamat tahab absoluutse alkoholi kogutarbimist eri piirangutega vähendada 4 liitri võrra. SKT kasvu raamat ei prognoosi, kuid öelgem julgelt, et vähemalt 12 pudeli jagu vähem joomisega saavutame SKT kasvu vähemalt 1 protsendi võrra. Mida teha, kui ilm on kehv, tuju paha, naisega ei saa hästi läbi, töökaaslased on halvad ja valitsus vilets? Oskan soovitada tervisesporti ja tugevamatele vaid üht õlut pärast seda. Aga alternatiivi padualkoholile peab igaüks ise leidma, neid on kümneid.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursil “Edukas Eesti” raames
Seotud lood
Unikaalseid vaikuseruume tootev Silen kasutab nüüdsest vaid taastuvenergiat, kuna ettevõtte kestlikumaks muutmine annab eksporditurgudel märgatava konkurentsieelise.
Enimloetud
5
Pingerivis 128 toidutööstust
Viimased uudised
„Konkurentidele ei meeldi, et tulime turule“
Hetkel kuum
Pingerivis 128 toidutööstust
Tagasi Äripäeva esilehele