Romet Kreek • 7. märts 2013 kell 11:25

Adenaueri pojapoeg: Kreekale võlad andeks ja euroalalt välja

Stephen Werhahn mäletab lapsepõlvest mänge vanaisaga. Tema vanaisa oli Konrad Adenauer – Lääne-Saksamaa esimene sõjajärgne liidukantsler, Kristlik-demokraatliku Liidu (CDU) asutaja ja Euroopa ühendamise varajane pooldaja, vahendab Bloomberg.

Täna on Werhahn 59aastane ning tal on seljataga 30aastane karjäär rahanduses. Nüüd tuleb ta poliitikasse et, astuda valimistel liidukantsler Angela Merkeli vastu, kirjutab Bloomberg Maketsi aprillinumbris. Werhahni sõnul on see tema väike panus, et kaitsta vanaisa suurimat pärandit – Euroopa Liitu.

Kuigi küsitlused ei anna Werhahnile võidulootust, on tema osalemine märk sellest, et Merkeli vaade Euroopale on muutmas Saksamaa sisepoliitikat.

Werhahni hinnangul ähvardavad Merkeli võlglasriikidele nagu Kreekale kehtestatud kasinusnõuded hävitada nii ühisraha kui ka Euroopa Liidu.

„Euroopa hea idee on surmatud,“ ütles ta.

Werhahni kriisilahendus on karm omal kombel: tema annaks Kreekale ja teistele võlalõksus maadele võlad andeks ning karistaks neid seejärel euroalalt väljaviskamisega, et päästa ühisrahaalal kord.

Werhahn, kes on olnud neli aastakümmet CDU liige, lahkus mullu parteist ja asutas väikese, päästepakettide vastase partei – Freie Wähler ehk vabad valijad.

Kuigi Freie Wähler on nii väike, et sai vaevu registreerida end Saksmaa poliitikas riiklikul tasemel, on nad tugevalt kanda kinnitanud Baierimaal, kus nende parteiliikmete käes on kolmandik omavalitsustest ja 20 kohta 187kohalises liidumaa parlamendis.

„Partei kujutab endast suurt ehitusplatsi riiklikul tasemel,“ ütles Göttingeni ülikooli Demokraatia instituudi poliitteadlane David Bebnowski.

Hetkel kuum