Eesti idufirma ZeroTurnaround ostis koos meeskonna ja patentidega konkurendi, tehnoloogiaettevõtte Javeleon.
Hinda veel ei avalikustata, ütles eile ZeroTurnaroundi kaasasutaja ja tegevjuht Jevgeni Kabanov. “Ka vahemikku mitte. See polnud mingi miljardites tehing, tegemist oli ikkagi väikeettevõttega, kuid päris odav ka ei olnud,” märkis ta.
Kabanov põhjendas ostu, et Javeleon oli nende kõige kiiremini arenev konkurent. “Tahtsime mõningaid nende veel väljatöötamata lahendusi endale. Ostsime ettevõtte koos meeskonna, intellektuaalse omandi ja kliendibaasiga.”
Javeleon tegeleb programmeerimiskeele Java uuendamisega. Ettevõtte asutanud Taani teadlased Allan Gregersen ja Michael Rasmussen liituvad ZeroTurnaroundiga ja kolivad Eestisse.
Kabanov lubas, et integreerib Javeleoni innovatsiooni enda lipulaeva tootesse, et oma klientidele rohkem väärtust pakkuda. “Saime aru, et tegutsesime viimased viis aastat ettevõtlusega ja nemad tegutsesid uuringutega. Tekkis hea sünergia ja siis see diil saigi vastastikuse huvi tulemusel kokku pandud,” märkis Kabanov, lisades, et läbirääkimisi alustasid nemad.
Tegemist oli kombineeritud tehinguga, Taani teadlased Allan Gregersen ja Michael Rasmussen ja Lõuna-Taani ülikool saavad ettevõttes ka väikese osaluse. Põhiomanikud jäävad Kabanovi sõnul siiski samaks. “Jah, nad on pigem väikeomanikud. Täpseid osalusi me veel kommenteerida ei saa,” lisas Kabanov.
Kiirtee vajaliku lahenduseni. Nortali juht Priit Alamäe ütles, et neil on väga hea meel Nortalist välja kasvanud ZeroTurnaroundi edu üle. “Investorite ootused on kõrged ja eks juhtkond peab kõvasti pingutama, et nõutud kasvutempot hoida. Bain Capitali finantsmuskel ja kogemus on siin kindlasti abiks,” lisas ta.
SmartCapi juhatuse liikme Heidi Kakko sõnul leidis ZeroTurnaround ilmselt, et saab Taani ettevõtte käest mingid lahendused ostes kiiremini, kui ise välja ehitades. Kakko märkis, et kuna Bain Capital Ventures finantseerib ZeroTurnaroundi hästi, on selline ost nende valdkonnas täiesti loomulik areng. “Tavaliselt on kaks valikut, kas ise arendada, mis tähendab aega ja igal juhul ka raha, või siis osta midagi, mis turu peal juba olemas on. Praegusel juhul nad hindasid seda, et ostmisega nad saavad sama platvormi ja samad lahendused kiiremini, kui ise arendades. Ju oli siis ka hind õige.”
Hinna arvamises jäi Kakko kahtlevale seisukohale. “Kuna Taani teadlased said ka osalused, siis tõenäoliselt tehti osade vahetustehing. See ei pruugi ka väikese summaga tehing olla, kuid varases faasis väga kalleid omandamisi ei tehta,” arutles Kakko.
USAsse investori juurde liikumine tõi kasu. Mõnda aega tagasi viis ZeroTurnaround oma keha USA firma alla. “USAsse kolimise suur põhjus on meie USA investor, Bostoni riskikapitalifirma Bain Capital Ventures (BCV). On teatud USA maksuseadused, mis teevad nende ja meie elu väga raskeks. See oli puhtalt tehniline asi,” märkis Kabanov.
Tema sõnul on USAsse kolimise tulemusena tekkinud ettevõttele ka korralik nõukogu. “BCV on meid palju aidanud. Nad aitasid meil leida müügidirektori ja arendusdirektori. Praegu meil pole nende aktiivset abi vaja, kuid kui tuleb probleeme, on nad jälle aktiivsemad,” selgitab Kabanov USA omaniku rolli ettevõttes.
BCV-l on varasid 2 miljoni dollari väärtuses. Ettevõtte investeeringute hulka kuuluvad näiteks rahapaigutused ärisuhtlusvõrku LinkedIn ja veebiuuringuid võimaldavasse SurveyMonkeysse.
Taust
ZeroTurnaround
Asutatud Tartus.Loob tarkvaraarendajate tööd lihtsustavat produktiivsustehnoloogiat.Tooteid kasutatakse ligikaudu 80 riigis. Ostetud Javeleon keskendus Java tarkvara uuendamisele.Sai alguse 2007. aastal, kui toonases Webmedias töötanud Jevgeni Kabanov ja Toomas Römer lõid tehnoloogia, mis aitab Java arendajatel kiiremini programmeerida ning kirjutatud koodi kasutusse võtta.Lipulaev JRebel võimaldab ühel programmeerijal aastas kokku hoida 4–6 nädalat tööaega.Alustati ka süsteemihalduritele mõeldud toote LiveRebel müüki.Arenduseskused on 90 töötajaga ettevõttel Tallinnas ja Tartus.Globaalne müügikontor on Bostonis ja harukontor Prahas.Omanike hulka kuuluvad Bain Capital Ventures ning ettevõtte juhtkond.Klientide seast tuntumad on eBay, Disney, HP, IBM, Lufthansa, Oracle ja USA Föderaalreserv.
Seotud lood
Unikaalseid vaikuseruume tootev Silen kasutab nüüdsest vaid taastuvenergiat, kuna ettevõtte kestlikumaks muutmine annab eksporditurgudel märgatava konkurentsieelise.
Enimloetud
1
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Hetkel kuum
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Tagasi Äripäeva esilehele