Sirje Rank • 1. aprill 2013 kell 6:49

Lõuna-Korea lubab Põhja-Koreale kiiret vastulööki

Lõuna-Korea annab vastulöögi, kui Põhja-Korea peaks riigi territooriumi ründama, hoiatas esmaspäeval Lõuna-Korea president.

Põhja-Korea retoorika on muutunud järjest ähvardavamaks – laupäeval teatas riigi valitsus vastuseks Lõuna-Korea ja USA ühistele sõjaväeõppustele, et on Lõuna-Koreaga sõjaolukorras. Põhja-Korea väitel on piirkond tuumasõja äärel, vahendas agentuur Reuters.

Põhja-Korea liider Kim Jong Un nimetas nädalavahetusel tuumarelvade arendamist riigi üheks tähtsaimaks prioriteediks.

Mingit tavapärasest erinevat aktiivsust ei ole aga Põhja-Korea sõjajõududes täheldatud, mis võiks viidata lähenevale rünnakule, ütles läinud nädalal Lõuna-Korea kaitseministeeriumi ametnik.

„Kui toimub mingi provokatsioon Lõuna-Korea ja riigi kodanike vastu, tuleb anda kohe tugev sõjaline vastulöök ilma poliitiliste kaalutlusteta,“ ütles Lõuna-Korea president Park Geun-hye esmaspäeval.

Põhja-Korea on tühistanud vaherahu kokkuleppe USAga, mis lõpetas Korea sõja, ning sulgenud operatiivsed otseühendused USA, ÜRO ja Lõuna-Koreaga.

Pinged on kasvanud pärast Põhja-Korea veebruarikuist tuumakatsetust, mille järel reageeriti ägedalt  ÜRO sanktsioonide karmistamisele ning ähvardati vastuseks USA ja Lõuna-Korea ühistele sõjaväeõppustele USAd ennetava tuumalöögiga. USA ütles eile, et võtab Põhja-Korea ähvardusi tõsiselt, märkides samas, et ähvardav retoorika on riigile läbi aegade omane olnud.

Hetkel kuum