Sirje Rank • 9. aprill 2013 kell 14:43

IMF: kuhu jääb kardetud inflatsioon?

Keskpankade praegune ülimalt lõtv rahapoliitika ei päädi lõpuks suure inflatsiooniga, kui keskpangad jäävad oma otsustes iseseisvaks, väidab Rahvusvaheline Valuutafond täna avalikustatud analüüsis.

Põhjuseks on peamiselt kaks asjaolu. Esmalt ei reageeri arenenud majandusega riikides hinnad enam nii tundlikult sellistele muutustele nagu töötuse kasv. Arvestatav osa praegusest tööpuudusest on struktuurne, mis ei tekita enam nii suurt palgasurvet, ent ka majanduse kasvuperioodil on korrelatsioon tööpuuduse ja inflatsiooni vahel nõrgenenud, nendib IMF.

Teisalt on keskpankadel õnnestunud inflatsiooniootused oluliselt kindlamalt ankrusse saada. Et see ka edaspidi nii püsiks, on oluline keskpankade iseseisvust mitte õõnestada, hoiatab IMF, tuues kaks vastakat näidet 70ndate aastate USAst ja Saksamaalt.

„Lühidalt, koer ei haukunud, kuna inflatsiooniootuste ankrusse saamine koos keskpankade usaldusväärsusega on inflatsiooni reageerimist aeglasemaks muutnud,“ nendib raport, laenates kujundit koerast, kes ei haukunud, Sherlock Holmes’i lugudest. „Kui keskpankadele jääb vabadus kohaselt reageerida, jääb koer vait ka edaspidi.“

Samas hoiatab IMF, et ehkki järsku inflatsiooni kiirenemist karta ei ole, tuleb tähelepanelikult jälgida, kas majanduses pole mullistusi tekkinud kuskil mujal, mis otseselt tarbijahindades ei kajastu.

Viimase eest hoiatab ka hiljuti Bloombergile intervjuu andnud Taani keskpanga uus juht Lars Rohde, kes kardab, et keskpankadel on raske rahapumpa seisma saada. Tarbijahindades küll inflatsiooni ei paista, kuid mitmetes varaklassides on selged mullistuse märgid. „Aktsiad noolivad kõigi aegade tipptasemeid. Kinnisvaraturul üle maailma, näiteks Londonis, on samuti sümptomeid näha. Ja kuidas sellest kõigest välja tulla, ilma et tärkavaid majanduskasvu võrseid uuesti ära ei tapa?“

USA Föderaalreservi enim jälgitud baasintressi määr on nulli lähedal 2008. aastast, Jaapanil on baasintressi määr nulli ja 0,1% vahel. Euroopa Keskpanga intressimäär on 0,75% tasemel läinud aasta juulist. Kõigil pankadel on suuremal või vähemal määral ka võlakirjade tugiostuprogrammid - eriti drastiliselt on viimasel ajal rahapoliitikat leevendanud Jaapan.

Hetkel kuum