Romet Kreek • 15. aprill 2013 kell 15:58

Merkeli vastane: kaitseme finantsžonglööride eest

Saksa sotsiaaldemokraatide (SPD) kandidaat Peer Steinbrück tegi oma valimiskampaania keskseks osaks varandusliku ebavõrdsuse, mille ohjamisega ei ole saanud Angela Merkeli valitsus hakkama, vahendab Bloomberg.

„Tahan saada kantsleriks,“ ütles Steinbrück, kes soovib tõsta kõrgepalgaliste tulumaksumäära 49 protsendile ning miinimumtunnipalga 8,50 eurole. Merkeli poliitikat nimetas ta ühiskonna eri kallastel olekuks. Tema soovib kaitsta keskmist sakslast finantsturgude liialduste eest.

„Mitte kunagi enam ei saa riski võttev spekulant X New Yorgist, Londonist või Frankfurdist panna Bottropis elava Marie Tibulski sääste ohtu,“ ütles ta eile Baierimaal Augsburgis. „Ja mitte iial ei saa enam süsteemselt olulised pangad tõmmata terveid riike ohtu.“

„Majanduslikult on õige finantsturgude ohjeldamine, kuna finantsžonglöörid ei loo väärtust, vaid hävitavad seda,“ lausus ta. „See on õige ka sotsiaalselt, - vastasel korral privatiseeritakse kasumeid ja kahjumeid sotsialiseeritakse.“

Tema sõnul tahavad sotsiaaldemokraadid turumajandust, mis sobiks kokku demokraatiaga ja see on täpselt vastupidine sellele, mida tahab proua Merkel, ütles ta. Kreeka vastase ja euroala kriisi rünnates unustas ta mainimast, et oli Merkeli eelmises valitsuses ning sotsiaaldemokraatide programmis seisis, et tuleb luua Euroopa võlafond.

Teised valimisplatvormi minevad ideed on maksude mittemaksmisega võitlemine, solidaarsuspensionite loomine, pensionäride hooldekande parandamine, meeste ja naiste palkade võrdsustamine ning uutele rentnikele rendihinna tõstmise 10% piirangu kehtestamine.

SPD juht Sigmar Gabriel ütles oma kõnes, et et tuleb rünnata üleilmseid ettevõtteid, kes maksavad vähem makse, kui on nende õiglane osa, lubades liigkapitalismi soo ära kuivatada.

Ta nimetas Google’it ja Cisco Systemsit, kes saavad kasu Euroopa madalatest maksudest.

„Meie, sotsiaaldemokraadid, läheme võitlusse sedasorti kapitalismiga,“ ütles Gabriel. Ta kritiseeris Angela Merkeli valitsust selle eest, et elatakse kasinusmeetmete najal selle asemel, et arendada majanduskasvu. Ta ütles, et Merkel on toonud Euroopa Liidu selle ajaloo suurimasse kriisi.

„Viimase kolme aastaga, kui Angela Merkel on olnud riigitüüri juures, on Euroopa kuhjanud üles triljon eurot võlgu – mõni ime, et defitsiidid kahanevad ja võlg kuhjub, kui me laseme majanduskasvu silmist,“ ütles Gabriel. „Meil on vaja poliitilise suuna reaalset muutust.“

Hetkel kuum