Romet Kreek • 19. aprill 2013 kell 12:52

Kogemata lekkis Põhja-Korea raketi salaraport

Põhja-Korea võib USA luureteenistuse DIA andmeil olla võimeline looma oma pikamaarakettidele sobivad tuumalõhkepead.

„Kahjuks üks lause seitsmeleheküljelisest salaraportist oli klassifitseeritud mittesalajaseks,“ ütles DIA direktor James Clapper senati relvastuskomiteele, vahendab Bloomberg.

Selleks lauseks oli, et DIA hindab keskmise kindlusega, et Põhja-Korea on hetkel võimeline toimetama tuumalõhkepead pikamaarakettidega, kuid nende töökindlus on madal.

Seejärel kinnitas Pentagoni pressiesindaja, et Põhja-Korea ei ole demonstreerinud seda võimekust. Ka USA president Barack Obama ja Riigisekretär John Kerry on pannud hiljem kahtluse alla DIA hinnangu.

Eile ütles Clapper 11. aprillil lekkinud info kohta, et see ei ole sugugi ebatavaline, et 16 erinevat USA eriteenistust on eri arvamustel. Eriti raskete maade nagu Põhja-Korea osas.

Ta lisas, et USA luureteenistustel puudub üksmeel selles osas, mis puudutab paljusid Põhja-Korea teemasid ja tuumavõimekus ei ole siin erandiks.

Erinevus DIA ja teiste eriteenistuste osas on, et meil on kindlus, et Põhja-Korea on tegelikult võimeline looma relva, mis töötab raketiga, ütles Clapper. Ei meie ega Põhja-Korea tea, kas selline võimekus olemasolu korral ka tegelikult töötab.“

„Ja DIA on kõrgema kindlustasemega teistest luureteenistustest selle võimekuse osas,“ seletas ta, „Selles on erinevus.“

USA eriteenistused hindasid 2002. aastal valesti Iraagi massihävitusrelvi. „Me oleme sellest kogemusest õppinud,“ ütles ta.

Selles juhtumis oli nii CIA, välisministeerium kui teised ametnikud väljendanud korduvalt kahtluseid ning erimeelsust Saddam Husseini relvastuse luureinfo osas, kuid George W. Bushi poliitilised otsustajad otsustasid neid ignoreerida eesmärgiga tungida Iraaki.

„Kui me nüüd Põhja-Korea osas oleme üksmeelel, on tore. Kui mitte, on ka see tervitatav,“ ütles ta.

Hetkel kuum