Romet Kreek • 30. aprill 2013 kell 13:26

Arakas: 100 000 euroga osta ärikinnisvara asemel korter

Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas rääkis tänasel Swedbanki privaatpanganduse seminaril, et kui inimesel on 100 000 eurot vaba raha, siis ärikinnisvarasse ta seda panna ei soovita.

„Selleks on summa liiga väike,“ ütles ta. „Osta näiteks võimalikult Tallinna kesklinna lähedal 50 ruutmeetrine korter välja rentimiseks. See turg on likviidne.“

Ta mainis, et on isegi seda teinud.

"Kui teha ost läbi ettevõtte, kaotad 20% käibemaksu näol, kui eraisikuna, siis 21% renditulu tulumaksuna,“ ütles ta. 

Eestis ostetakse 40% korteritest omavahenditest ehk ilma pangalaenuta.

Maailma kõige olulisemaks kinnisvaraturu indikaatoriks peab ta S&P Case – Schilleri indeksit, kuna see arvestab reaalselt täpselt sama kinnisvara müügitehingute hinda. Eestis ei oma keskmine eluaseme ruutmeetri hind informatiivset väärtust, kuna seal on uute eluasemete ja vanade eluasemete ning vanalinna korterite ja magalate osakaalud pidevas muutumises.

„Küll aga on väärtuslik info tehingute arvu kohta, kuna see näitab turu likviidsust,“ ütles ta. Eluasemeturg liigub 1,5-2 aastat ärikinnisvaraturust ees.

Ärikinnisvaraäri ainukeseks valemiks nimetas Arakas puhastootlust, mille kohta  öeldakse net yield Suurbritannias ja USAs net cap rate.

Puhastootlus = üüritulu aastas-omanikukulud ehk ligikaudu üüri netotulu jagatud hoone ostumüügihinnaga.

Ta tõi kolm näidet Efteni kinnisvaratehingutest. Näiteks Mustika keskuse, mis ei ole just väga kuulus kaubanduskeskus. Kuigi asukoht on kõige olulisem, võib ka Viru keskusest suuremat tootlust pakkuda vähem mainekas, mitte trofee-vara. Teiseks objekti näiteks oli Rakvere politsei ja päästeteenistusele spetsiaalselt ehitatud hoone. Samas rõhutas ta, et sellist asja nagu katkestamatu üürileping ei ole olemas.  Ja kolmas objekt on elumaja, mis oli müüjale küsimusi mitte esitava tehingu näide, kus oli vaja teha tööd üürnikega.

Ta soovitas olla ettevaatlik finantsvõimenduse kasutamisega. Eestis saab veel odavamalt laenu, kui Saksamaal või Prantsusmaal.  „Raha on täna liiga odav, raha on liiga palju ja see tekitab turumoonutusi,“ ütles ta.

 

Hetkel kuum