26. mai 2013 kell 21:00

Pensionifondid ostsid südilt EfTENi osakuid

EfTEN Kinnisvarafond meelitas aprilli lõpus pensionifondidelt ja teistelt investoritelt välja ligi 15 miljonit eurot ning kasvatas sellega investorite panust fondis peaaegu kolmandiku võrra.

Peamiselt ostsid ärikinnisvarasse investeerivalt EfTENilt osakuid pensionifondid, mis investeerisid kinnisvaraarendustesse kokku 12 miljonit eurot. Tänu viimasele rahakaasamisele kasvas EfTENi kinnisvarafondis pensionifondide osalus poole võrra ehk rahaliselt ulatub nende panus 30 miljoni euro juurde.

Pensionifondidest investeeris kevadel EfTENisse suurima osa ehk 7,6 miljonit eurot LHV. LHV Varahalduse juhatuse liige Mihkel Oja sõnas, et EfTENi fondi eelis on vähene volatiilsus ja kinnisvara üldine hinnatõus, mistõttu saab teenida investeerimisobjektide turuväärtuse kasvust.

Samuti loodab ERGO kinnisvarahindade tõusust kasu lõigata. “Investeerisime EfTENi fondi, kuna kohaliku ärikinnisvara renditootlust võib võrreldes paljude muude varaklassidega pidada vähemalt heaks,” ütles ERGO pensionifondide fondijuht Madis Reinumägi. Reinumägi ei soovinud öelda, kui suure summa eest nad kevadel osakuid juurde ostsid. ERGO on investeerinud EfTENisse 1,7 miljonit eurot, mis tähendab, et peaaegu 4% ERGO vahenditest on EfTENisse paigutatud.

Danske Eesti pensionifondid on EfTEN Kinnisvarafondi omakapitali investeerinud üle 8 miljoni euro. Viimase aktsiaemissiooni käigus lisasid nad 2,95 miljonit eurot. “Soovisime, et oma pensioniklien­tide ees hoolsuskohustuse täitmiseks ja pideva informeerituse tagamiseks saame osaleda fondi nõukogu töös ja tegemist ei oleks n-ö musta kastiga,” ütles Danske Capitali pensionifondide juht Martin Hendre.

Esimene investeering Eestist välja. Mihkel Oja sõnul otsustas LHV EfTENisse investeerida, sest seal on oodatav dividendi tootlusemäär 5–6 protsenti. “Sisuliselt võib seda pidada võlakirjainvesteeringute alternatiiviks,” märkis Oja. Tema hinnangul on EfTENi fond suutnud seni mitu kinnisvaraobjekti kasumisse viia, mis omakorda väljendub korralikus rendirahavoos ja investoritele makstud dividendides.

Pensionifondidelt saadud raha paigutab EfTEN peamiselt uute investeeringute alla, kuid raha kasutatakse ka ostetud kinnisvaraprojektide lõpuleviimiseks. Näiteks on fondil vaja rekonstrueerida Tallinnas Mustika Keskus ja Palace’i hotell ning ehitada Jelgavasse välja kaubanduskeskus.

Märtsi lõpul investeeris EfTEN Kinnisvarafond esimest korda Lätti, ostes Riia-lähedases linnas Jelgavas kinnistu. Sinna on plaanis rajada kaubanduskeskus, mille ankurrentnik on RIMI.

Varsti läheb raha juurde vaja. Kui Äripäev EfTENi kinnisvarafondi juhile Viljar Arakale helistas, viibis viimane samuti Riias: “Ega ma siin turismireisil päris ei ole, vaid oleme aktiivselt projekte vaatamas ja lähiajal võib tulla veel uusi uudiseid Läti kinnisvarainvesteeringute kohta,” kinnitas Arakas.

Ta polnud kindel, kas kevadel kaasatud rahast piisab, et terve aasta käsile võetud kinnisvarasse investeerida. “Tõenäoliselt teeme sügisel uue emissiooni,” lausus Arakas.

Kas pensionifondid soovivad sügisel oma aktsiaportfelli EfTENi osakutega täiendada? “Juurdeostmine sõltub paljudest asjaoludest, kuid kui ERGO pensionifondide maht kasvab ja Balti kinnisvara tootlus jääb muude varadega võrreldes suhteliselt kõrgeks, siis eeldatavasti jätkame täiendavate investeeringutega,” sõnas ERGO fondijuht Reinumägi.

Danske fondijuht Hendre nentis, et lähemas tulevikus pole neil plaanis osalust suurendada. “Pensionifondide kasvades on jätkuinvesteeringud tulevikus võimalikud, aga see sõltub paljudest asjaoludest,” lisas Hendre.

Mihkel Oja ütles, et ei pea kohaseks tulevaste võimalike tehingute kommenteerimist. “Räägime sellest siis, kui tehingud tehtud,” pakkus Oja.

EfTEN Capitalis muutusid osalused

Kiiresti paisunud EfTENi Kinnisvarafondi kõrval muutus omanikustruktuur ka fondi valitsevas firmas EfTEN Capital.Viljar Arakase osalus fondivalitsejas kasvas Miemma Holdingu kaudu viimase kuu jooksul 20 protsendilt 27-le.Arakase sõnul oli ta fondi asutajate ja investoritega tegevjuhtkonna osaluse kasvu eelnevalt kokku leppinud. Seetõttu kasvataski neli EfTEN Capitali tegevjuhtkonna liiget – lisaks Arakasele Tõnu Uustalu, Marilin Hein ja Maie Talts – oma osaluse firmas 50 protsendilt kahele kolmandikule.

Remmelkoor: finantsturg eelistab valmis kinnisvara

Kinnisvara arendusega tegeleval Pro Kapitalil õnnestus viimasel rahakaasamisel teenida ainult poolteist miljonit eurot, kuid Pro Kapitali hinnangul pole nad EfTENiga võrreldavad.“EfTEN on edukas ja mainekas firma, kuid tegutseb meiega võrreldes teistes turusegmentides,” tõdes Pro Kapitali Grupi juhatuse liige Allan Remmelkoor.Ta lisas, et EfTEN teenib peamiselt projektidelt, mis on juba olemas ja teenivad käivet. Pro Kapital seevastu alustab kinnisvaraarendust maa soetamisest ja osaleb kõigis objekti arengujärkudes. “Finantsturg eelistab olemasolevate rahavoogudega objekte isegi siis, kui nende tootlus on väiksem,” sõnas Remmelkoor.Remmelkoor ütles, et nad kavatsevad alustatud projektidega jätkata. Ettevõtte kolm prioriteeti on Tallinnas Peterburi maanteel asuva kaubanduskeskuse arendamine, järgmises etapis ehitatakse elamukompleks Tallinna Tondile ja Riiga.

 

Mis on mis

EfTEN Capital AS

Varavalitsemise ettevõte, mis valitseb ärikinnisvara- ja investeerimisfonde ning pakub eraportfellide valitsemise teenust.Asutatud 2008. aastal, asutajad ning partnerid on investorid, kes investeerivadEfTEN Capitali juhitavatesse kinnisvara- ja investeerimisfondidesse.

Suuremad omanikud Miemma Holding OÜ (Viljar Arakas) 27%, OÜ Greatway (Arti Arakas) 13%, Arendusmaa OÜ (Tõnu Uustalu) 15%.Nõukogu: Hannes Tamjärv, Jaan Pillesaar, Arti Arakas, Peeter Mänd ja Vello Kunman.Juhatus: Viljar Aarakas ja Marilin Hein, juhatuse liikmete eelmise aasta töötasu kokku 75 672 eurot.Töötajaid 2012. aasta lõpu seisuga 12, keskmine brutotöötasu 1780 eurot kuus.Müügitulu 2012. aastal 869 053 eurot ja puhaskasum 169 872 eurot.Valitseb EfTENi Kinnisvarafondi ja Balti Kinnisvaraportfelli.

EfTEN Kinnisvarafond

Balti riikide ärikinnisvarasse investeeriv kinnine kinnisvarafond, mille eesmärk on teha vastutrendi investeeringuid – ostes kinnisvara turu madalseisus ja müües portfelli turu kõrghetkel.Investeerib ainult valmis arendatud ärikinnisvarasse, millel on tugev ja pikaajaline rentnike baas.

KinnisvaraportfellTallinn:Vabaduse väljak 3/ Pärnu mnt 14Kadaka tee 63Laki 24A. Lauteri 5Betooni 4Lõkke 4Pärnu mnt 102c / Kauba 2aPärnu mnt 105Tammsaare tee 116

Viljandi: Tallinna 41

Tartu: Ülikooli 6a

Rakvere: Kreutzwaldi 5a

Pärnu: Karja 4, 4a

Võru: F. R. Kreutzwaldi 89

Narva: Kangelaste prospekt 29

Üüripindade maht 100 759 ruutmeetrit

Suurimad üürnikud osakaalu järgi üüritulust, %Prisma Peremarket 15,1Eesti Energia 11,5Rakvere politsei- ja päästeameti ühishoone 8,2

Laenukohustused 30.04.2013 seisuga kokku 58 782 000 eurotOsaku hind on tõusnud 2009. aasta alguse ühelt ­eurolt 1,78 eurole.

Allikas: äripäev, Eften Capital

Hetkel kuum