Kristi Malmberg • 17. juuni 2013 kell 8:23

PwC: eurotsooni majandus kuuendat kvartalit languses

PwC juunikuine maailmamajanduse ekspressülevaade nendib, et majanduslangus on eurotsooni äärealadelt jõudnud selle südamesse ning käesoleva aasta majanduskasvu prognoosi on kahandatud (negatiivselt) -0,4%-lt -0,6%-le.

2013. aasta esimesed 3 kuud olid eurotsooni jaoks kuues järjestikune kvartal, mil piirkonna SKT kahanes. Lisaks kriisist tõsisemalt nakatanud Lõuna-Euroopale on surutis haaramas ka euroala tuumikriike: Prantsusmaa majanduse jaoks oli aasta esimene kvartal miinusmärgiga ja ka Saksamaal oli kasv vaid minimaalne +0,1%. Itaalia ja Hispaania majanduslangus oli esimeses kvartalis -0,5% ning kogu euroalal -0,2%.

PwC värske maailmamajanduse ekspressülevaade annab teada, et kui alates globaalse finantskriisi algusest liikusid USA ja Euroopa majandused esimesed 3,5 aastat sarnases tempos: kriisi põhja jõuti 2009.a keskpaigas ning kaks aastat hiljem oldi jõutud peaaegu, kriisi-eelse tasemeni, siis pärast seda on USA majanduse tõus jätkunud samas tempos, ületades tänaseks juba masu-eelset kõrgtaset 3%, Eurotsoon aga pöördunud aeglasele langusele.

Üheks valdkonnaks, milles nähakse võimalikku majanduskasvu allikat, on teenuste eksport, seda eriti arenguriikidesse. Ehkki kaupadega võrreldes on nõudlus välismaiste teenuste järele (olgu tegu finants- või kindlustusteenuste, ehituse, transpordi, kommunikatsiooni või professionaalsete teenustega) oluliselt väiksem, nõudlus nende järele kasvab kiiresti : näiteks n.n E7 riikides (Hiina, India, Brasiilia, Venemaa, Mehhiko, Indoneesia ja Türgi) on teenuste import viimase 10 aastaga viiekordistunud

Uuringut kommenteerinud PwC ärikonsultatsioonide osakonna juht Teet Tender tõdes, et arengumaade jõukuse kasvuga kaasneb paratamatult ka nõudlus spetsiifiliste teenuste järgi, mida kohalikud ettevõtjad ei pruugi olla suutelised rahuldama. „Eesti ettevõtjatel, eeskätt IT-sektoril, on siin nii mõnedki edulood ette näidata ja jääme lootma, et vastav kompetents aina kasvab ning riskijulgus ei kahane. Heaks näiteks teenuste ekspordist on ka Eesti kasvav tuntus turismisihtkohana“

Hetkel kuum