Ave Lepik • 5. juuli 2013
Jaga lugu:

Jätkuvale hinnatõusule avaldab survet elekter

Aastataguse ajaga võrreldes jõudis juunis elekter meie kodudesse 38% kallimana - see mõjutas oluliselt ka hinnatõusu.

Tarbijahinnaindeksi muutus oli juunis võrreldes maiga 0,5% ning võrreldes eelmise aasta juuniga 3,8%, teatas statistikaamet. Eelmise aasta juuniga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused, mis andsid kogutõusust üle poole. Sellest omakorda kolmveerandi andis aastataguse ajaga võrreldes 38% kallimana kodudesse jõudnud elekter.

Eelmise aasta juuniga võrreldes kallinesid tänavu juunis kaubad 2,6% ja teenused 6,0%. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuniga võrreldes tõusnud 1,4% ja mittereguleeritavad hinnad 4,5%.

Toit andis kogutõusust ligi kolmandiku, millest ligi kaks viiendikku andis 25% kallim köögivili ja neljandiku 5,2% kallimad liha ja lihatooted. Mootorikütus oli möödunud kuul 2,5% odavam kui aasta varem samal ajal. Mullusega võrreldes on toidukaupadest enim ehk 97% kallinenud kartul ja 27% õunad. Odavnenud on munad, suhkur ja kohv vastavalt 13%, 12% ja 11%.

Maiga võrreldes oli juunis tarbijahinnaindeksi peamiseks mõjutajaks elektrienergia 23% hinnatõus, mis põhjustas ka kodudesse jõudnud elektri 10,7%-lise kallinemise. Veel olid suuremateks mõjutajateks toidu 0,8%-line ja alkoholi 1,6%-line odavnemine. Selle põhjuseks olid liha ja lihatoodete, õlle ning kangete alkohoolsete jookide jaanipäevaeelsed soodusmüügid ning värske köögivilja 6,3%-line odavnemine. Kuuga kallinesid toidukaupadest enim mandariinid 17% ning odavnesid tomatid 33%.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum