Indrek Kald • 25. juuli 2013 kell 12:35

Sotsid: maksustame naftatransiidi

Sotsiaaldemokraadid valmistavad ette seaduseelnõu, mille eesmärk on maksustada naftatransiit, tõstmaks Eesti valmisolekut merereostusega võitlemisel.

Täna Toompeal peetud ümarlaual käsitlesid poliitikud koos viie ühenduse ja keskkonna- ning majandusministeeriumi esindajaiga reostustõrjefondi loomist ja sellega seotud probleeme.

Riigikogu keskkonnakomisjoni aseesimehe Karel Rüütli kinnitusel pole Eesti riik valmis Läänemerel toimuvaks naftaõnnetuseks. "Suuremate katastroofide ärahoidmiseks on hädavajalik parandada riikliku ennetustegevust, nõrka tõrjevõimekust ja investeerida tehnikasse, millega mõistagi kaasnevad kulud. Lahendusena näeme õlifondi või siis reostustõrjefondi asutamist," selgitas ta.

Loodava fondi puhul kehtib Rüütli sõnul põhimõte, et saastaja maksab. "Iga Eestit läbiva naftatonni pealt hakkaks fondi laekuma raha, mida saab kasutada ennetuseks ja vajaliku tõrjetehnika soetamiseks. Kui mõni tanker peaks karile sõitma, on esmatähtis asuda reostust kohe likvideerima, et nafta rannikule ei jõuaks. Lisaks tekiks võimalus maksta hüvitist kannatanutele," märkis Rüütli.

Sotsid jätkavad koos eri osapooltega arutelusid eelnõu üle sügisel. Kindlasti ei soovi me kahjustada Eesti firmade majanduslikku olukorda, pannes nad teiste riikide ettevõtetega ebavõrdsesse olukorda, kinnitas Rüütli.

Õlifondi loomise eest seisva Eestimaa Looduse Fondi naftaprojekti juhi Agni Kaldma kinnitusel oli tänane arutelu samm õiges suunas. "Eesti reostustõrjevõimekus ei ole täna oluliselt parem kui seitse aastat tagasi, millal õlifond esimest korda päevakorda tuli. Siiani ei ole leitud vahendeid reostustõrje- ja ennetusvõimekuse suurendamiseks. Oleme täna seisus, kus iga merel toimunud reostus jõuab rannikule, kus selle likvideerimine on kümme korda kallim ja aeganõudvam kui merel," märkis ta.

Kaldma sõnul jäi ümarlaual kõlama tõdemus, et olukorda tuleb parandada. "Ka on rannal toimuvad päästetööd peamiselt vabatahtlike õlul, kelle tegevus on õiguslikult reguleerimata," lisas ta.

Fondi asutamine tõusis päevakorda 2006. aastal, kui Loode-Eesti rannikul toimunud naftakatastroofis hukkus kümneid tuhandeid linde.

Hetkel kuum