6. august 2013 kell 21:00

Washington Post läheb Bezosele

Esmaspäeval teatas Amazon.com-i juht ja asutaja Jeff Bezos, et ostab ajalehe Washington Post 250 miljoni dollariga. Sellega lõppeb Grahami perekonna 80 aastat kestnud juhtimine ning USA üks mõjuvõimsamaid ajalehti läheb ärimehele, kelle internetifirma on muutnud kogu jaemüügiäri.

Washington Posti müük on järjekordne märk sellest, et kuulsatel meediabrändidel on digitaalajastul raskusi kasumite teenimisega. Eelmisel nädalal teatas New York Times, et müüb Boston Globe’i ainult 70 miljoni dollariga pesapallimeeskonna Boston Red Sox omanikule John Henry.

Washington Post oli see, kes paljastas Watergate’i afääri, mille tõttu oli USA president Nixon sunnitud tagasi astuma. Kuid viimastel aastatel pole ajalehte rahaline edu saatnud. Teises kvartalis andis ajaleheäri kogu Washington Posti firma tuludest ainult 13 protsenti.

“Mina koos Katharine Weymouthi ja teiste juhatuse liikmetega otsustasime pärast pikki aastaid müüa ajaleheäri, kuna kahtlesime, kas Postil võiks olla keegi parem omanik,” ütles Washington Posti juhatuse esimees Donald Graham. “Jeff Bezos on tõestanud end tehnoloogia- ja ärigeeniusena ning see teeb temast suurepärase Posti omaniku.”

Washington Posti rahaline seis pole kiita. Bezose sõnul saab ta aru sellest kritiseerija rollist, mida Post tähendab nii Washingtonile kui ka kogu Ameerikale. “Washington Posti põhimõtted ei muutu,” ütles ta ning kinnitas, et ostab selle isiklikult ega tegutse Amazoni huvides.

Donald Graham ütles Reutersile, et Washington Posti müügi otsuse langetas tema koos õetütar Katharine Weymouthiga pärast seda, kui nad olid vaadanud ajalehe majandusprognoose. “Esimest korda oma elus ütlesime teineteisele: kas ajalehe omamine on parim kogu ettevõttele?” märkis Graham.

Bezos on palunud Weymouthi, et too jätkaks Washington Post Media juhina. Lisaks soovib Bezos, et jätkaksid ka peatoimetaja Martin Baron ja president Stephen Hills.

Esmaspäeva järelturul tõusis Washington Posti aktsia hind üle 5 protsendi, 599,85 dollarini, mis on peaaegu viie aasta kõrgeim tase.

Grahami ja Bezose läbirääkimised algasid juulis, kui Idahos toimus Allen & Co. meedia- ja tehnoloogiakonverents. Lisaks Bezosele on Graham rääkinud ka teiste osapooltega ajalehe müümisest. Samas teisi osapooli Graham ei ole avalikustanud.

“Mina ütlesin hinna ning Jeff oli nõus seda maksma,” ütles Graham, kes alguses uskus, et Bezos potentsiaalsete ostjate hulka ei kuulu. “Kui Allen & Co. ta kohale kutsus, ütlesin, et see on tore, kuid ma ei uskunud tema huvi. Ma uurisin, miks ta Washington Posti osta tahab, ja ta ütles, et usub sellesse, mida ajalehed teevad, ning see on tähtis kogu riigile.”

Mis on raskete otsuste eesmärk? Amazoni juht andis selle sõnumi edasi ka ajalehe töötajatele, kui postitas kirja Washington Posti veebilehele. “Aastate jooksul toimub Postis kindlasti muudatusi. See on vajalik ning see juhtuks nii uue kui ka vana omanikuga.”

Washington Post seisab silmitsi samasuguste takistustega nagu kõik ülejäänud USA suurimad lehed. Selle aasta esimese kuue kuuga ulatus Washington Posti ajaleheüksuse ärikahjum 49,3 miljoni dollarini. Aasta varem oli see 33,2 miljonit.

Weymouth ütles Reutersile, et praegustele probleemidele pole olemas ideaalset lahendust, kuid Bezosega kaasnevad lisaressursid on suureks eeliseks. “Ta on tark ja innovaatiline ning suhtleb paljude tarkade inimestega,” ütles Weymouth.

Lisaks Washington Posti ostmisele on Bezos investeerinud ka äriväljaandesse Business In­sider, suhtlusvõrgustikku Twitter ning rahastab kosmoseprojekti Blue Origin, mille eesmärk on saata inimesi kosmosesse. Praeguseks on Bezos sellele projektile kulutanud juba miljoneid dollareid.

Washington Posti ostmine oli paljudele üllatuseks. Bezos ei etendada poliitikas silmapaistvat rolli, kuid tema sõprade sõnul on ta liberaalsete vaadetega. Tema ja ta naine annetasid eelmisel aastal Washingtoni osariigile samasooliste abielude seadustamise kampaania korraldamiseks 2,5 miljonit dollarit.

John Miller, kes on Washington Posti üks suuremaid investoreid, usub, et juhtkond langetas õige otsuse. “Nad said aru, et see on hea tehing. On huvitav näha, kuidas asjad hakkavad minema.”

 

Kes on kes

Jeff Bezos

49aastaneAmazon.com-i juht ja asutajaVara väärtus: 25 miljardit dollarit

 

Mis on mis

Washington Post

asutatud 1877ajakirjanikke 740USA suuruselt 7. ajalehtKuue kuu kahjum: 49,3 miljonit dollarit

Hetkel kuum