Vilja Kiisler • 17. august 2013 kell 14:27

Jegorov: peaksime olema maksudega emotsionaalselt seotud

Maksud on väga emotsionaalne tema ja tegelikult me peaksimegi olema maksudega emotsionaalselt seotud, ütles 2010. aastani maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitjana töötanud Dmitri Jegorov täna Paides arvamusfestivalil sotsiaalmaksu jagamise ideed kaitstes.

"Muidugi ma olen vihane, kui ma tean, et mina ettevõtjana maksan makse, aga naaberkohvik ei maksa," rääks Norra kõrgema kommertskooli (NHH) doktorant Dmitri Jegorov. "See ei ole ainult riigi probleem, see on ka meie probleem, sest see on meie raha."

Jegorov kaitses Paides tööandjate keskliidu eelmise aasta lõpupoole tehtud ettepanekut jagada tulevikus sotsiaalmaksu maksmist tööandja ja töövõtja vahel. Tema sõnul pöörab nn tavainimene tähelepanu eelkõige iga kuu pangakontole laekuvale summale ega mõtle eriti sellele, missuguseid kulutusi on tööandja selle maksmiseks pidanud tegema. "Suhtumine riigi teenustesse muutuks, kui inimene sotsiaalmaksu ka vormiliselt ise maksaks," tõdes Jegorov. 

Jegorov ütles, et teda ärritab PwC iga-aastane maksukoormust käsitlev analüüs, mis näitab Eesti maksukoormust teiste riikidega võrreldes suurena. "See on PwC suurimaid bläkke," tähendas Jegorov. "Nad lähtuvad sellest, kelle maksuks on sotsiaalmaks nimetatud. Eestis on sotsiaalmaks tööandja maks. Näiteks Taanis ei ole sotsiaalmaksu, selle asemel on suurem, kokku 43protsendiline tulumaks. Nii et Taanis makstakse makse tegelikult rohkem, aga seesama Taani on PwC tabelis ilusal neljandal kohal, meie seevastu lõpuotsas." Jegorovi sõnul on meie maksukoormus tegelikult madal.

Hetkel kuum