30. september 2013 kell 21:00

Hääl annab poole jäätmekäitlejast tegevjuhtidele

Teoks on saamas suurärimees Heiti Hääle aasta alul antud lubadus, et jäätmekäitlusettevõttes Eesti Keskkonnateenused müüakse vähemusosalus ettevõtte tegevjuhtkonnale.

Eesti Keskkonnateenuste juhatuse liikmetele Argo Luudele, Bruno Tammarule ja Mihkel Õnnisele kuuluv Pinna Properties omandab 49,9 protsenti jäätmekäitleja aktsiatest. Senisele ainuomanikule Alexela Energia ASile jääb seega pärast tehingut alles napilt üle poole aktsiatest. Kuna Alexela Energia ja Pinna Properties omandavad ühise valitseva mõju ASi Eesti Keskkonnateenused üle, peab tehinguks oma loa andma veel konkurentsiamet.

Pinna Propertiesi suurima osaniku Luude sõnul on tegemist juba varem kokkulepitud optsiooniga, mille järgi tegevjuhtkonnal oli võimalus omandada ASis Eesti Keskkonnateenused vähemusosalus. Erinevatel põhjustel on selle realiseerimine jäänud siiani aga venima.

“Tegevjuhtide osa võib tulevikus veelgi suurendada, kuid see sõltub mitmest asjaolust, sh ettevõtte majandustulemustest,” ei välistanud Luude tulevikus enamusosaluse saamist.

Turul teisel kohal. Eesti Keskkonnateenused on Ragn-Sellsi järel Eesti suuruselt teine jäätmekäitlus­firma, kelle eelmise aasta käive oli 7,1 miljonit eurot ning kahjum  422 000 eurot.

Heiti Häälega seotud kütuse-, energia-, metalli- ja kinnisvaraettevõtted koondusid sel aastal Alexela Groupi alla, mille suurimad osanikud on Heiti Hääl ja Igor Bidilo, kes kahe peale kontrollivad 73,8% ettevõtte kapitalist. Alexela Group jagunebki nüüd  kolmeks: Alexela Metallitööd, Alexela Kinnisvara ja Alexela Energia. Eesti Keskkonnateenused on Alexela Energia tütarfirma.

Ettevõtete struktuuri korrastamist tutvustaval pressikonverentsil selle aasta alul rääkiski Hääl, et plaanis on Eesti Keskkonnateenuste vähemus­osaluse müük ettevõtte tegevjuhtkonnale.

Tehing Veoliaga. Alexela kontsern ostis mullu juulis vähem kui 25 miljoni euroga Veolia jäätmekäitlusäri Eestis ja Leedus. Tehinguga pidi kaasa tulema ka Veolia 65% osalus Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuses (endine Tallinna Prügila), kuid Tallinna linn kasutas kaasaktsionärina vetoõigust ning ei nõustunud aktsiate müügiga. Jäätmemajandust kureeriva abilinnapea Arvo Sarapuu ettevõte ATKO Grupp oli ka nende 7–8 ettevõtte seas, kes tundsid varem huvi Veolia osaluste ostu vastu.

Alexela Energia müüs Leedu jäätmekäitlusäri selle aasta kevadel edasi. Hääl rääkis, et Leedu pole koduturg ning sealne ettevõte oli kaugelt juhtimiseks liiga väike.

 

 

Mis on mis

AS Alexela Energia

Omanik Alexela Group OÜ (omanikud: Aarto Eipre; Ain Kuusik; Alexander Grigoryev – Venemaa; Dmitry Kiselev – Venemaa; Evgeny Bidilo – Venemaa; Gennady Gritsun – Venemaa; Heiti Hääl; Igor Bidilo – Venemaa; Ilja Trahtman; Juhan-Lauri Parmas; Marti Hääl; Vladimir Anisimov – Venemaa)

Pinna Properties OÜ

Juhatuse liige Argo LuudeOsanikud:Argo Luude – 50 protsenti,ABM Varahaldus OÜ (1/3 Argo Luude, 1/3 Bruno Tammaru, 1/3 Spiff Group OÜ (Mihkel Õnnis)) – 50 protsenti

Allikas: äriregister

Hetkel kuum