Ken Rohelaan • 1. oktoober 2013 kell 15:41

Tootjad soovivad rohkem kodumaiseid aiandussaadusi

Aianduse arengukava koostamise töörühm leidis, et turul peab kasvama kodumaiste aiandussaaduste osakaal, vahendas põllumajandusministeerium.

Põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsleri Illar Lemetti sõnul suudab riik praegu end varustada köögiviljadega umbes 66% ulatuses ning puuviljade ja marjadega 10% ulatuses.

"Järgmise seitsme aasta jooksul soovime isevarustatuse taset kindlasti tõsta," ütles Lemetti. "Sektor vajab selleks investeeringuid, et luua vajalikud säilitamis- ja hoiutingimused toodangule ning tõsta kaasaegsete tehnoloogiate abiga tootlikkust."

Arengukava koostamise töörühm tunnistas, et suurendada tuleb koostööd tootjate ja töötlejate vahel ning konkurentsivõime tõstmiseks tuleb väiketootjatel senisest enam ühiselt tegutseda.

Viimase viie aasta keskmine saagikus oli 21 tonni hektarilt, puu- ja köögiviljakasvatuses oli sama näitaja 900 kilogrammi hektarilt. Köögivilju tarbitakse Eestis 132 000 tonni ning puuvilju ja marju 59 000 tonni aastas.

Aiandussektori arengukava koostamisse on kaasatud Eesti Aiandusliit, AS Sagro, AS Grüne Fee, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja Keskkonnainstituudi Polli Aiandusuuringute Keskus, Hansaplant OÜ, Nurmiko Hulgi OÜ, Liivi Aiad OÜ, Eesti Maaülikool, Laheotsa OÜ, AS Plantex, VT Haljastus OÜ ning Räpina Aianduskool.

Hetkel kuum