13. oktoober 2013 kell 21:00

Edetabel. Languseks tuleb valmis olla

Arusaamine, et mõni aasta on müügi poolest edukam, mõni vähem edukas, aitab ettevõttel vee peal püsida, leidis ühe Harjumaa eduka ettevõtte Viimsi Keevitus ASi juht ja omanik Jaak Ritso.

Tänavu Äripäeva Rikaste TOPis kiire tõusuga 128. kohale jõudnud Ritso on oma ettevõttest rääkides rahulolev. Hoolimata sellest, et ta annab aru, et hästi läinud 2012. aasta oli üksik tipp, millele järgneb mitu langusaastat.

Ta on languseks valmis ning suhtub tagasiminekusse rahulikult.

Kuidas tuli eelmise aasta hea tulemus? Oli väga palju vaja struktuurifondide raha ära kulutada ja me aitasime. Eks see oli kõik ette teada. Hästi palju riigihankeid oli. 2011. aastal see juba algas ja 2012. aastal oli tipphetk, mis tähendab, et nüüd tulevad madalhetked.

Kas see tähendab, et sel aastal nii suurt käibe ja kasumi kasvu ei tule? Jah, lausa vastupidi, tuleb käibe langus ja võib-olla ka kasumi langus. Võib-olla jääb kasum samaks.

Kas te olite selle aasta plaane tehes langusega arvestanud? Loomulikult olime arvestanud. Isegi mitte sel aastal, vaid pigem järgmisel aastal. Teadsime, et on üks selline aasta ja edaspidi on vähem jälle. Vähemalt selles valdkonnas.

Eelmisel aastal sõlmitud lepingutest läheb osa sel ja osa veel järgmisel aastal edasi. Eks siin tuleb midagi ka väheke peale, aga ikkagi kordades vähem.

Kuidas sel aastal käive ja kasum jooksevad? Ei ole midagi üllatavat. See, et järgmine aasta on oluliselt raskem, on meil väga hästi teada.

Millist tulemust te järgmiseks aastaks prognoosite? See sõltub mitmest asjaolust, ehitus ei ole nagu tootmine, siin on rahaliselt mahukamaid objekte, aga üks 30–40% kindlasti võib käive kahaneda.

See on päris palju. Ütleme nii, et see ei pane mind muretsema. Me oleme ju kapitalistlikus turumajanduses, meil on õhuke riik ja me peame lihtsalt niimoodi elama siin, tõusude ja mõõnadega. See on Eesti omapära.

Mis plaane teil veel järgmiseks aastaks on? Kui käive langeb, siis midagi suurt plaanis ei ole, ­ainult jooksvad investeeringud. Midagi kapitaalset ei ole näha, aga kunagi ei tea ette täpselt.

Praegu lähemad kolmveerand aastat on meil enda portfell olemas ja püüame need mõõna-aastad, 2014–2015, üle elada nii, et kõigil oleks hea, ja siis vaadata 2015. teisel poolel, mida, kuhu ja kui palju raha sisse panna.

Kas te praegu keskendute tellimuste juurdesaamisele? Jah. Ei ole mingeid muudatusi vaja, peab vaatama, mis tuuled Euroopa Liidus puhuma hakkavad. Järgmisel aastal samal ajal ma räägin kindlasti teist juttu. Meil käib ju seitseaastakute kaupa elu. Kuni need plaanid pole täpselt kinnitatud, sellest johtuvalt ei oska ka öelda, mis valdkonnale tuleks rohkem rõhku panna või kuhu investeerida.

 

Mis on mis

Viimsi Keevitus AS

Asukoht: Haabneeme alevikTegevusala: vee-, gaasi- ja kanalisatsioonitrasside ehitus ning torustiku, kütte- ja kliimaseadmete paigaldusOmanik: Jaak RitsoTöötajaid: 42Käibe kasv 2012: 1,88 korda, olles Harjumaa ettevõtetest paremuselt 4.Koht TOPis tänavu 11., mullu 24.

 

Üks küsimus

Kuidas rohkem müüa?

Jaak Ritso, Viimsi Keevitus ASi juht ja omanikMeie kasv tuli riigihankest ja selle võitmiseks on vaja teha kõige madalam hind. Läksime riigitellimustele alles 2008–2009. Tellijale tuleks teha selline toode, mida ta ootab ja mis ka vastu peab, et ta tuleks ka järgmine kord tagasi.Kui inimene tuleb sooviga, mis võib küll firmale kasu tuua, aga ise tead, et inimesele see ei sobi, siis tuleb ausalt ära öelda, et ei soovitaks. Selline hetkevõit ei tasu minu meelest pikas perspektiivis ära.

 

Kalender

Kolm nädalat maakondade edukamaid

Äripäeva maakondade TOPid ilmuvad14.10 Harjumaa15.10 Hiiumaa ja Saaremaa16.10 Ida-Virumaa17.10 Jõgevamaa18.10 Järvamaa21.10 Läänemaa22.10 Lääne-Virumaa23.10 Põlvamaa24.10 Pärnumaa25.10 Raplamaa28.10 Tartumaa29.10 Valgamaa30.10 Viljandimaa31.10 Võrumaa01.11 Maakonna TOPide TOP ehk 15 maakonna  edukaim ettevõtja

METOODIKAÄripäeva TOPide lähteandmed on viimase aasta käive ja ärikasum/kahjum, käibe ja kasumi kasv, rentaablus ning ROA. Edetabelisse pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

Hetkel kuum