• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Hobi. Jooga aitab igapäeva virvarris hakkama saada

  Joogaõpetajad ja -harrastajad teavad kümneid põhjusi, miks jooga sobib kiire elutempoga ja kontoris töötavale inimesele. Kaheksa aastat joogaga tegelenud naerujooga õpetaja, refleksoloog ja massöör Helje Kasearu ütles, et jooga on mõeldud inimesele, kes tahab oma elu tervendada nii füüsiliselt kui ka vaimselt, olla tasakaalus, rahulik ja rõõmus.

  “Jooga toob sinusse rahu. Sa saad iseendast teadlikuks,” rääkis Kasearu, kelle sõnul valivad siiski veel paljud inimesed igapäevase tegutsemis- ja rabelemisrattas olemise ning väldivad endasse süüvimist.
  Õpetab keskenduma. Kuigi jooga on eelkõige elustiil, mille loomulikud osad on söömine, mõtlemine ja tunded, saab joogat harrastada ka n-ö ­automaatselt, tehes kaasa etteantud harjutusi. “Kui ma teen harjutusi teadlikult, siis ma tunnen, kuidas ma hingan ja kuidas see minu kehale mõjub. Teadlikult tehes on kasu suurem – aga kasu on ka siis, kui sa teed seda automaatselt,” lubas joogatreener. Ta ütles, et sellest pole midagi, kui inimene ei suuda kohe oma keha kuulata ja endasse süüvida.
  Joogaharjutused on tuletatud loodusest, loomade ja lindude käitumisest ning puude liikumisest. Jooga laiemaks eesmärgiks peab Kasearu teadlikkust iseendast – õppides keskendumist, saavutatakse sisemine vabadus ja rahu, keha, vaimu ja hinge tasakaal. Joogaliike on palju, kuid põhilised asana’d ehk asendid on kasutausel mitmes stiilis –näiteks hathajooga on kõige pehmem võimlemine koos hingamisega ning see sobib hästi algajatele. Kundalinijoogas on jõulised hingamisharjutused koos võimlemisega.
  Joogatreener Merit Raju käe all joogaga tegelev Swedbanki ettevõtete panganduse suurkliendihaldur Mats Toots ütles, et otsustas kundalini kasuks, sest see on kõige klassikalisem stiil, sobis alustamiseks ja on mitmekülgne. End pühapäeva-joogatajaks nimetav Toots jõudis jooga juurde tänu tööandja korraldatud tervisenädalale. Tootsi sõnul aitab jooga tal end igapäevaelu virvarris taas üles leida ning taastab sisemise rahu.
  Mehed alahindavad joogat. Tootsi sõnul on hästi oluline leida õpetaja, kelle tunnis tunned end hästi. Sama oluline on, et tunni asukoht ja keskkond sobiks ning kohale saaks mugavalt. “Siis on jälle üks takistus “halva ilma” korral vähem,” märkis ta. Nagu Kasearu, soovitab ka Toots proovida joogat mitu korda, enne kui otsustad, kas jooga on sinu jaoks.
  “Esimene kord koos võõraste pooside ja publikuga võib mitte meeldida. Minu esimene “päris” tund oli selline, et kui kohale jõudsin, oli umbes 20 naist juba oma koha sisse võtnud. Olukorras, kus ise veel biiti ei jaga, oli keeruline vaid joogale keskenduda,” kirjeldas Toots. Ta lisas, et tegelikult keskenduvad tunnis kõik vaid iseendale ja pole vaja karta, et keegi algajat altkulmu piilub.
  Toots usub, et mehed alahindavad joogat. ­“Eemalt vaadates tundub selline viiruki ja veesulina saatel pehmode värk. Tegelikult saab 60 minutiga endast sama palju vett välja pigistada kui mõnes pallimängus ning nädal aega ei suuda pärast trepist üles minna,” selgitas ta. Toots soovitab joogat just eriti kontoritöötajatele, kel seljaga probleeme.
  Küsimusele, kas jooga on võrreldes mõne muu spordiala või elustiili harrastamisega odav või kallis, vastab Kasearu, et teatud asju – eriti just haigusi – on targem ja tunduvalt odavam ennetada. “Tule enne, kui sul tekib sügav stress või depressioon, sest pärast on sul juba palju suuremad kulud,” õpetas ta ning lisas, et tegelikult ei maksa loota sellele, et teised, näiteks erinevad terapeudid või massöörid, saavad sind tervendavad. “See on enese petmine,” lausus ta. “Kõik inimesed on tervendajad, sest neil on võime tervendada iseennast jooga, meditatsiooni ja lõdvestumise kaudu.”
  Naer toob tervise ja tootlikkuse. Kasearu rääkis, et tihti kardavad inimesed, et nad ei saa hakkama või ei paindu piisavalt. Sellist mõtteviisi aitab eriti hästi muuta lihtne ja lõbus naerujooga trenn, mis sobib kõigile ja kus ei pea ennast ja harjutusi liiga tõsiselt võtma.
  “Teaduslikult on tõestatud, et meie keha ei tee vahet teeseldud ja tõelisel naerul. Mõlemal juhul on nii psühholoogiline kui ka füsioloogiline mõju sarnane. Tavaelus naerame siis, kui on põhjust, naerujoogas aga pikendame naeruaega naeruharjutustega,” kirjeldas treener. Tema sõnul on naerust kasu, kui naerame häälega ja südamest vähemalt 10–15 minutit nii, et naer tuleb meie kõhust, ergutades diafragmat.
  Miks inimesed ei oska ega saa naerda, tuleb Kase­aru arvates sellest, et kõik meie tunded, ka  negatiivsed, tahavad tähelepanu ja tundmist. “Inimese tõeline olemus on rõõm ja rahu, mis on kõige alumine kiht, peale ehitame elu jooksul kihid hirmust, vihast, süütundest ja kurbusest. Lahendus on see, kui lubame endal tunda ka valulikke tundeid, siis pääsevad ka rõõm ja naer välja.”
  Naerujoogal on treeneri sõnul omadus tõsta ka töötajate tootlikkust ja heaolu. Aga kuidas? “Meie aju vajab 25% rohkem hapnikku kui teised organid. Juba 15–20minutiline naermine, mis tuleb südamest, maandab stressi ja tugevdab immuunsüsteemi, tõstes inimese tootlikkust ja heaolu,” vastas ta.
   
  Mis on mis
  Leia omale sobiv joogastiil
  Hatha jooga. Annab teatava baasfilosoofia, viitab keha üldisele arendamisele, puhastamisele ja ettevalmistamisele meditatsiooniks, mis viivad kõrgemate teadvustasanditeni.Soovitatakse pea kõigile, ennekõike algajatele, sest tegemist on keskmist pingutust nõudva füüsilise tegevusega.Lisainfo: www.joogatuba.ee, www.blissyoga.ee , www.myyri.ee
  Ashtanga jooga. Kaheksaharuline jooga, mille juures on asana’te ehk asendite tegemine vaid üks osa. Üpriski intensiivne ja nõudlik stiil, mille puhul asendeid vahetatakse katkematus seerias.Soovitatakse väga hea tervisega inimesele, kes on füüsilise pingutusega harjunud.Lisainfo: www.ashtanga.ee 
  Power-jooga. Läänemaailmas ashtanga joogast tuletatud stiil, kus treeneril on suurem vabadus muuta igas tunnis harjutuste järjekorda, luues omalaadse koreograafia. Vormib ja tugevdab lihaseid, eriti just kõhu- ja seljalihaseid, aitab rammu kasvatada ning on elamusterohke.Saab praktiseerida mitmes spordiklubis.
  Vinyasa jooga. Samuti ash­tanga joogast tuletatud stiil, mille põhiolemuseks on järjestikku tehtavad pehmed üleminekud ja voolav koreograafia. Meenutab tantsimist. Saab praktiseerida mitmes spordiklubis.
  Rocket Vinyasa jooga. Traditsioonilise ashtanga ümbertöötlus, lubades ka algajatel praktiseerida keerulisemate asendite modifikatsioone.Lisainfo: www.facebook.com/joogaruum
  Kundalini jooga. Indiast pärit psühholoogiadoktori ja joogameistri Yogi Bhajani õpetustel põhinev dünaamiline jooga vorm, mis hõlmab füüsilisi harjutusi, hingamistehnikaid, keha- ja käteasendeid, mantrate loitsimist ning aktiivseid meditatsioone. Puhastava ja tervendava toimega, suurendab heaolu, tugevdab elujõudu ning virgutab loomingulisust.Lisainfo: www.kundaliniyoga.ee, www.waheguru.eu
  Allikas: ajakiri Sensa
   
  Pane tähele
  Valik joogatunde
  TallinnasMeeste jooga tunnid HathaWay joogastuudio, Regati pst 1Häälejooga tunnid Kristiine sotsiaalkeskuses, Sõpruse pst 5Vaba keha alasti jooga tunnid Bhairava Keskus, ­Narva mnt 11dJooga beebiootel naistele Kundalini Stuudio, Magasini 29aSissejuhatav ühepäevane kursus Meditiative Healing Programmile (algab veebruaris 2014). 19.10.2013 Wahe Guru Keskuses, Niine 11
  TartuLõunajooga tunnid (sobivad algajatele) Tartu Joogakeskus, Raatuse 107
  PärnuNaerujooga juhendajate koolitus 2.–3.11, 23.–24.11 ­Hingeruumis Aida 5–305
  Võru Joogapäev ja veedade laulmine 26.10 Võluvõrus, Jüri 19aŠivananda jooga kultuurimajas Kannel, Liiva 13
  HaanjaJoogatunnid algajaile ja edasijõudnuile rahvamajas
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Mihkel Nestor: hüvasti, administraator ja garderoobitädi!
Seekordne Nobeli majanduspreemia laureaat pälvis auhinna muu hulgas tõestuse eest, et miinimumpalga tõus ei pruugi tööhõivele mõjuda negatiivselt. Loodetavasti peab see paika ka Eesti järgmise aasta hüppelise miinimumpalga tõusu puhul, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Seekordne Nobeli majanduspreemia laureaat pälvis auhinna muu hulgas tõestuse eest, et miinimumpalga tõus ei pruugi tööhõivele mõjuda negatiivselt. Loodetavasti peab see paika ka Eesti järgmise aasta hüppelise miinimumpalga tõusu puhul, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Erootikapood loobus börsiplaanidest Omanik: me ei sobitu oma harimata juhatusega börsile
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Tallinna börs teatas täna, et erootikapoode Hot Lips opereeriv HC Pro AS on otsustanud börsiletulekust loobuda. Ettevõtte juhi ja omaniku Timo Juhani Majuri sõnul selgus, et lisakapitali neil siiski vaja ei ole, samuti tekkis tal tunne, et nad ei sobi börsile.
Arco Vara juht loodab Enefitist kiiret kasumit
Kinnisvaraarendaja Arco Vara tegevjuht Miko-Ove Niinemäe tõdes, et osales väikeses mahus Enefit Greeni IPO-l, kuid neljakordne ülemärkimine tuli talle vaatamata soodsatele oludele üllatusena. Niinemäe näeb, et investorite arvu kasv on kasulik kõigile.
Kinnisvaraarendaja Arco Vara tegevjuht Miko-Ove Niinemäe tõdes, et osales väikeses mahus Enefit Greeni IPO-l, kuid neljakordne ülemärkimine tuli talle vaatamata soodsatele oludele üllatusena. Niinemäe näeb, et investorite arvu kasv on kasulik kõigile.
Riigikohus muutis kevadel vastutuse põhimõtteid kortermajade veetorude purunemisel
Tänavu kevadel tegi riigikohus olulise otsuse kortermaja veetoru lõhkemise juhtumis.
Tänavu kevadel tegi riigikohus olulise otsuse kortermaja veetoru lõhkemise juhtumis.