24. oktoober 2013 kell 21:00

Lahing Krediidipanga pärast

“Moskva Pank kaaperdab Krediidipanka – avalikkus, tulge appi!” sellise pealkirjaga kirja said ­eile lõuna ajal kõik Eesti meediaväljaanded.

“Täiesti uskumatu, olen häiritud sellest, et asjad niimoodi toimivad,” iseloomustab Moskva Panga esindaja ning Advokaadibüroo BLS partner Paul Keres eilset peaaegu kuus tundi kestnud koosolekut, kus hääletatakse nõukogu esimehe ja väikeosaniku Andrus Kluge ametis jätkamise üle. Krediidipanga nõukogu esimehe Andrus Kluge ja nõukogu liikme Ain Soidla lahkumist nõuavad suuromanik Moskva Pank ja finantsinspektsioon.

Häiritud on kogu saal. Kluge ütles: “Tegime sama stsenaariumi, nagu meile tehti aprillis, ainult meie tegime seda seaduslikult.”

Keres segab koosolekut ja annab koosoleku juhatajale, endise pankrotihaldurile Aivar Leismannile juhiseid, kuidas peaks koosolekut juhtima ja hääli lugema. Ta käib vahepeal saalist ära, istub Narva maanteele avanevate akendega koridoris valge laia aknalaua peale Eesti Väärtpaberikeskuse töötaja kõrvale ning üritab teda mõjutada.

“Sa võiksid teha sellise toimingu, et loed kokku sedelitest tulenevad hääled sellisena, nagu nad väärtpaberikeskuse registris on kajastatud, ja lisaks juurde, nagu eelmisel koosolekul aprillis, Exceli tabeli,” selgitab Keres väärtpaberikeskuse töötajale.

Saali naastes ulatab Keres koosoleku juhatajale oma paberi häälte arvuga. Saalis viibijad protestivad, et nii need asjad ei peaks käima. “Ma viisin talle enda arvutused, ma ei tea, kas ta nendest lähtus, ta ise väitis, et lähtus oma arvutustest,” selgitas Keres. “Ma kontrollisin seda, mida ta mulle ütles, kuidas tema hääletustulemused välja näeksid vastavalt tema kvoodi kontrollile.”

Koostööst ei tule midagi välja. Kui väärtpaberikeskuse töötaja oleks teinud nii, nagu Keres palus, oleksid Kerese sõnul numbrid õigemad. Väärtpaberikeskuse töötaja aga keeldub sellisest koostööst, sest talle on antud juhis täita lepingut Krediidipangaga.

Kerese sõnul aprillikuus häältearvu just nii loeti. “Mina ei üritanud neid tulemusi mõjutada,” kinnitab Keres.

Saalis läheb olukord pinevaks. “Näib, et koosolek ei nihku edasi. Kui koosoleku juhataja ei lahku vabatahtlikult, siis lahkuvad kõik aktsionärid, seega teen ettepaneku ära minna – lõpetame ise selle tsirkuse ära,” tõuseb ärritunud vanahärra püsti, ta ei avalda oma nime, kuid kinnitab, et on üks esimesi Krediidipanga aktsionäre.

Inimesed plaksutavad talle, aga keegi talle ei järgne. Härrale meenutab panga koosolek ja selle juhtimine Adolf Hitlerit ja Jossif Stalinit. “Siis ka juht ei läinud ära,” vehib ta kindlalt käega. Väidetavalt sellele samale härrale pakkus Moskva Panga esindaja aprillis aktsiad ära osta, aga härra keeldus.

Üldkoosoleku juhataja Leismanni arvestuse järgi oli nõukogu liikmete Andrus Kluge ja Ain Soodla tagasikutsumise poolt 23 365 105 häält, vastu 10 450 021 häält ja erapooletuid ei olnud. Need arvutused teeb juhataja käsitsi taskuarvutiga.

Väärtpaberikeskuse arvestuse järgi oli nõukogu liikmete tagasikutsumise vastu üle 15 miljoni hääle ehk 40,3 protsenti häältest ja nõutavat kvoorumit nõukogu liikmete tagasikutsumiseks ei saavutatud. Koosoleku juhataja leiab, et nõukogu liikmed on tagasi kutsutud. Samamoodi võetakse vastu uued nõukogu liikmed Alexander Yashnik ja Ain Alvin, nende poolt hääletab Moskva Pank, teised ei hääleta üldse.

Kluge loodab paigale jääda. Mida plaanib Krediidipank edasi teha? “Ma usun et kohtume finantsinspektsisooniga ja selgitame neile seda olukorda. Ilmselt Moskva Pank kohtub ka,” märgib Kluge, kes näeb kurnatud välja. “Täna (toim – eile) on Krediidipanga nõukogu koosolek, arutame jooksvat infot ja tuleviku jaoks olulisi küsimusi.”

Kluge loodab, et koosolek toimub ning tema advokaat kaalub otsuste tühistamist, mis nõuab Kluge ametikohal lahkumist.

FI ei mõista appikarjet

Finantsinspektsiooni kommunikatsioonijuht Malle Aleksius avaldas hämmastust Krediidipanga appikarje peale, milles öeldi, et panga enamusosalusega aktsionär kaaperdas aktsionäride üldkoosoleku.“Mis mõttes kaaperdatakse – kui sa oled omanik, siis sa oled omanik,” rõhutas Aleksius. Aleksius rõhutas, et tegemist on aktsionäride erimeelsusega. “Ma saan finantsinspektsiooni kommentaari anda panga tugevuse ja tegevuse kohta, aga sellise avalduse kohta, et kes seal mida kaaperdab, ei ole midagi öelda. See on ju nagu Edgar Savisaare kutse Toompeale, et Toompead rünnatakse,” märkis Aleksius.Krediidipanga kohta ütles ta, et see on finantsinspektsiooni andmeil kindel ja usaldusväärne pank. Samas on finantsinspektsioon teinud Krediidipanga aktsionäridele ettepaneku otsustada panga nõukogu esimehe Andrus Kluge sobivus ametisse.Finantsjärelevalve hinnangul ei vasta Kluge nõuetele, mis on panga juhile seaduses sätestatud – Kluge on lasknud ennast kiskuda aktsionäride võimuvõitlusesse, kommenteeris finantsinspektsioon pressiteates.Aleksius lisas, et finantsinspektsioon kujundab seisukohad ja järelevalvelised sammud pärast aktsionäride üldkoosolekut.

Hetkel kuum