• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rendipinna puhul ei ole määrav hind

  Kinnisvara kuldreegel - tähtis on asukoht, asukoht ja veel kord asukoht - peab paika ka äripindade rentimise puhul.

  Maaklerite sõnul eelistab enamik kliente omada büroo- või äripinda kesklinnas, kuigi äärelinn pakub samaväärseid võimalusi ning madalamat rendihinda.
  Õigupoolest käivatki ärikliendi eelistused järjekorras asukoht, ruumilahendus ja alles siis hind.
  Büroo
  Näiteks peab selline valem paika, kui võrrelda Lasnamäe ärimaja ning Tallinna kesklinnas asuvat Radisson Blu ärimaja. Kui esimesse ei taheta äripinda eriti soetada või rentida, siis teisel juhul tegu väga atraktiivse büroopinnaga.
  Arco Vara äripindade maakler Erko Närska märkis, et palju mängib rolli ka see, kus linnaosas elab ettevõtte juhtkond või osa töötajaskonnast, vastavalt sellele vaadatakse ka büroo asukohta. Ta lisas, et kesklinnast väljas asuva äripinna suurim pluss ongi koha soodsam hind, samas tingimused on samad. Lisaks võib linna ääres olla ka parkimine tasuta, samal ajal kui Tallinna kesklinnas on parkimine peaaegu alati tasuline.
  Asukoha puhul ei saa märkimata jätta ka prestiižikust. Kinnisvarafirma Uus Maa äripindade maakleri Mika Erik Suckdorffi sõnul soovivad prestiižikust pigem ettevõtted, kelle põhitööks on klientide personaalne teenindamine.
  Sama firma äripindade maakler Raido Talviste märkis, et lisaks asukoha tuntusele või populaarsusele teeb kesklinnas asumine ettevõtte ka mõnevõrra atraktiivsemaks. "Eks büroo näitab ikka ettevõtte hoolivust oma töötajatesse, mis tingimustes peavad olema töölised ning ka mingil määral ettevõtte edukust," lausus ta. 
  Radisson Blu ärimajas paikneva vandetõlkebüroo vandetõlk Andrea Bochese lükkas siiski ümber prestiižikuse faktori. "Kui vaadata, kus tavaliselt notaribürood asuvad, siis näeme, et kõik notarid on koondatud kesklinna. See on loomulik, sest just kesklinnas toimub põhiline dokumentide liikumine," selgitas ta.
  Bochese sõnul tulevad teatud piirangud vandetõlke keskuse rajamisele seadusest, mis sätestab, et vandetõlk, kes ei tegutse iseseisvalt oma kodus või kontoris, võib oma bürood pidada ainult koos notariga või muude vandetõlkidega. Samuti peab vandetõlgi büroo tagama dokumentide ohutu hoiustamise, mis eeldab turva- ja tuleohutussüsteemide olemasolu.
  Tähtsat rolli mängis tema sõnul koha valikul ka ühistranspordi kättesaadavus. "See ei ole sama kui võtta kliente vastu näiteks Pirita-Kosel, Nõmmel või Rocca al Mares. Ajakulu ja ebamugavus on olulised tegurid," märkis ta.
  "Me oleme notaritega vahetuses läheduses, mis on meie suurim eelis, ning loodetavasti on see ka notarite eelis, sest tihti on vandetõlgil ja notaril on sama klient, kes sõlmib notariaalseid tehinguid ja taotleb erinevaid teenuste liike seoses dokumentide kinnitamisega," jätkas ta.
  Kuna vandetõlkebüroo teenindab suures osas välismaalasi, siis on asukoht kesklinnas sedasorti ettevõttele eriti oluline. "Valik on tehtud efektiivsust silmas pidades. Kõik kätte ühes kohas. Klient ei kaota aega," võttis ta kokku.
  Talviste sõnul on uued hooned tehnosüsteemide poolest võrdsed, mistõttu seisnebki äripindade peamine erinevus ainult asukohas ning hinnas. Äärelinna aladel on kliendil voimalik leida odavamat ning voib-olla isegi tasuta parkimist, seevastu kesklinnas on parkimine kallis, tõi ta näite.
  Tootmishoone
  Uus Maa äripindade maakler Einar Niin märkis, et erinevalt büroohoonetest, kus peamine tung on kesklinna, asuvad tootmishooned peamiselt äärelinnades ja tehnoparkides. Kuid ka siin mängib olulist rolli asukoht - kõrgelt hinnatud on Pärnu ja Tartu mnt äärsed alad, mis ulatuvad kuni Tallinna ringteeni. Tugevalt arenema on tema sõnul hakanud ka Peterburi tee suund Tallinnast välja, kuhu on kerkimas uus Logistika Plussi hoone Irus ning suur VGP Nehatu Tehnopargi arendus.
  Tootmisettevõtted näevad ennast meeleldi ka Suur-Sõjamäe, Ülemiste piirkonnas.Äärelinnade, tehnoparkide olulisemateks hüvedeks võib tema hinnangul pidada ligipääsetavuse veoautodega ning suuremate haagistega, samuti on oluline ühistranspordi võimalus. Vähem oluline pole tema sõnul ka sünergia ümbritsevate teiste ettevõtetega.
  Niin selgitas lähemalt praegust turuolukorda. Nimelt on praegu nõudlus 100-500 ruutmeetri suuruste tootmispindade järele, kus ideaalis on olemas ka väiksed büroo- ning olmeruumid. Suurt rolli omab ka asukoht, ümbritsev infrastruktuur, sünergia, kõrvalkulud ning ühistranspordi võimalus. Tihti võib oluliseks murepunktiks osutuda ka elektrivõimsuse olemasolu, mida on keeruline lahendada just tootmisettevõtete puhul, kellel ruumivajadus on väike.
  Niine sõnul ollakse uuemate, kvaliteetsete ruumide eest valmis maksma üüri 4,5-5 eurot ruutmeetri eest. Vanemate soojustatud ja küttega pindade mõistlikuks hinnatasemeks peetakse tema sõnul 2,5-4 eurot ruutmeetri eest.
  Ladu
  Sarnaselt tootmishoonega on selgi korral tähtis asukoht ning lähedalolek põhimagistraalidele. "Piirkondadena on tugevalt eelistatud tehnopargid, näiteks Tänassilma, Mõigu, Jüri ja Rae," tõi Niin näite. Ta lisas, et logistikaettevõtete puhul on iga kilomeeter kaalul ning sobiv asukoht on kriitilise tähtsusega.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ajakirjanik: kuidas helistada Härra või Proua Pärnumaale?
Kui maavalitsused on kadunud ja omavalitsuste liit ei toimi, siis kuidas ja kellega peaks võimalik investor, ettevõtja või välispartner suhtlema, kirjutab ajakirjanik Kalev Vilgats Pärnumaa näitel.
Kui maavalitsused on kadunud ja omavalitsuste liit ei toimi, siis kuidas ja kellega peaks võimalik investor, ettevõtja või välispartner suhtlema, kirjutab ajakirjanik Kalev Vilgats Pärnumaa näitel.
Volvo Cars sihib 23 miljardi dollarist hinnasilti
Praegu Hiina autotööstusettevõttele Geely Holding kuuluv Volvo Cars teatas, et IPO tuleb hinnavahemikus 53-68 Rootsi krooni (SEK) aktsia kohta, vahendab Reuters.
Praegu Hiina autotööstusettevõttele Geely Holding kuuluv Volvo Cars teatas, et IPO tuleb hinnavahemikus 53-68 Rootsi krooni (SEK) aktsia kohta, vahendab Reuters.
Baltic Agro Machinery saab uue juhi
Alates 11. oktoobrist juhib Baltic Agro Machinery ASi Marek Tamm, kes vastutab müügi-, teenindus- ja varuosade äritegevuse eest ettevõttes.
Alates 11. oktoobrist juhib Baltic Agro Machinery ASi Marek Tamm, kes vastutab müügi-, teenindus- ja varuosade äritegevuse eest ettevõttes.
Reformierakond vandus Keskerakonnale alla
Reformierakond jälgis pühapäeval valimistulemusi Nordic Hotel Forumis. Erakonna linnapeakandidaat Kristen Michal tunnistas veel enne keskööd, et ootab tulemusi ärevusega.
Reformierakond jälgis pühapäeval valimistulemusi Nordic Hotel Forumis. Erakonna linnapeakandidaat Kristen Michal tunnistas veel enne keskööd, et ootab tulemusi ärevusega.